Ana Sayfa Misafir Yazarlar PLATFORM SEKTÖRÜNDE 3 YENİ TEKNOLOJİ

PLATFORM SEKTÖRÜNDE 3 YENİ TEKNOLOJİ

20 views

İnsanların ihtiyaç ve isteklerini karşılamak üzere hedefe ulaşmak için kullanılan çevreyi geliştiren, değiştiren ve hatta dönüştüren bilgi, beceri, yöntem ve süreçlerin tamamı olarak tanımlanan Teknoloji, kuşkusuz hayatımızı kolaylaştırabilir ve şirketlerin iş yapma şeklini geliştirebilir. Bir sonraki hamlenin ne olacağını ve neyin ortadan kaybolacağını tahmin etmek zor olabilir.

70 yıllık bir sektörde, bugüne kadar birçok şeyin değiştiğini ve geliştiğini söyleyebiliriz. Ancak özellikle son yıllarda kiralama firmalarının beklentileri doğrultusunda, üreticiler teknolojik olarak sektöre birçok yenilik kazandırdılar. Bu beklentilerin temelinde verimlilik, hız, emniyet ve tabi ki teknik servis yatıyor.
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de işinin ehli servis teknisyeni sayısı makine adedine göre kıyaslandığında azalmaktadır. Özellikle Z kuşağı dediğimiz yeni nesil gençlerin bu mesleğe ilgi duymadığını, dolayısıyla mevcut teknisyenlerin de artan sayıdaki makinelerin servis ihtiyaçlarını karşılayamadığını görüyoruz. İşte bu noktada platform üreticileri bu problemi çözmek için makineleri daha teknolojik bir hale getirerek servis ihtiyacını minimuma getirmeyi planlıyor.

Son yıllarda sektörde sıklıkla duymaya başladığımız ve benim görüşüme göre gelecekte daha da yaygın hale gelecek 3 yeni teknolojiden bahsedelim.

1. HERŞEY ELEKTRİKLİ OLUYOR
Elektrikli yürüyüş yeni bir şey değil ancak sektöre dahil edilmesi yavaş ve pahalı bir süreç olmuştur. Yıllar geçtikçe, emisyonlara duyarlı ve iç mekan uygulamalarında sürdürülebilir çözümlere yönelik artan talebi karşılayan, giderek artan sayıda elektrikli model piyasaya sunuldu.
Elektrikli güç, sıfır emisyon ve daha düşük gürültü için iyi bir çözüm olduğundan bazı üreticiler tarafından benimsendi. Ayrıca dünyanın her yerinde, özellikle Çin’de teknolojinin büyümesiyle birlikte elektrikli sisteme geçmenin fiyatı istikrarlı bir şekilde düştü.
Üreticiler adına elektrikli sisteme geçmek için doğru zamandayız. Bunu önümüzdeki birkaç yıl içerisinde daha net bir şekilde göreceğiz.

2. LİTYUM AKÜLER DAHA UZUN ÖMÜRLÜ
Elektrikli sistemlerden sonra en önemli teknolojik gelişmenin Lityum aküler olduğunu söyleyebiliriz.
Bildiğimiz gibi aküler, kiralama firmaları için en önemli maliyet kalemidir. Bu nedenle, geleneksel kurşun asitli akülere alternatif olarak; daha uzun süre dayanıklılığı olan, daha hızlı şarj edilebilen ve daha uzun ömürlü Lityum aküler kullanılmaya başlandı. Böylece kiralama firmalarının sık sık akü değiştirmek zorunda kalmaması hedeflendi.
Lityum akülerle çalışmanın önünde halen bazı engeller buluyor. Ancak sektördeki geleceğinden umutlu olduğumuzu söyleyelim.

3. HİBRİT TEKNOLOJİ İLE ÜSTÜN PERFORMANS
Hibrit modeller, tam dizel güç kaynağına alternatif bir çözüm sunmaktadır. Tüm iş makinesi sektörlerinde olduğu gibi platform sektörü de daha çevre dostu ekipmanlar talep etmeye başladıkça hibrit modellerin sayısının artacağına inanıyorum.

Hibrit makaslı platformlar tipik olarak akülü ve elektrikli seçeneklerine sahiptir. Bu nedenle, genellikle iç mekan uygulamalarında kullanıldıkları için dizel ve gazın, duman ve gürültü açısından yarattığı birçok çevresel sorunu ortadan kaldırmaktadır.

Dizel motor teknolojisi yalnızca yeni emisyon standartlarıyla maliyet ve karmaşıklık açısından büyümeye devam ediyor. Ancak hibrit teknolojisiyle çalışmak dizel kadar zor değil. Aynı zamanda dizel teknolojisinden daha iyi bir performans gösteriyor. Hibrit teknolojisi, daha iyi akü yönetimi ve yürüyüş kontrolüne sahiptir.

Tahminlerimiz gerçek olsun ya da olmasın, bu teknolojilerin şimdiden hız kazanmakta olduğu inkar edilemez. Elektrik gücü, lityum akü ve hibrit teknolojisi, değişen ihtiyaç ve beklentileri karşılamak için yavaş yavaş benimsenen uygulamalardır ve yakın zamanda daha da yaygınlaşacaktır.

Yükselmek ileriye gitmektir.