TÜRKİYE’NİN FARKLI NOKTALARINDA BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ AÇARAK ÜLKEDEKİ VARLIĞINI GÜÇLENDİREN ZOOMLİON TÜRKİYE, SON OLARAK İZMİR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ. İZMİR’İN ARDINDAN ANKARA VE TRABZON BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNÜN AÇILACAĞINI DUYURAN ZOOMLİON TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ ABDUKEYYUM ABDUWAKİ, “YATIRIMLARIMIZ DEVAM EDECEK VE KISA SÜRE İÇİNDE TÜM BÖLGELERDE VARLIĞIMIZI HİSSETTİRECEĞİZ. YAKLAŞIK 5 YIL İÇİNDE DE TÜRKİYE’NİN YEREL BİR MARKASI OLACAĞIZ” DEDİ.
Dünyanın en büyük iş makineleri üreticilerinden biri olan Zoomlion, Türkiye’deki yatırımları kapsamında iş makineleri pazarındaki etkinliği artırıyor. Geçtiğimiz aylarda İstanbul Tuzla’da yeni genel merkezinin açılışını gerçekleştiren firma, görkemli bir törende İzmir Bölge Müdürlüğü’nü de hizmete açtı. Zoomlion Türkiye, 4500 m²’lik kapalı alana sahip olan İzmir Bölge Müdürlüğü ile Ege ve Akdeniz bölgelerindeki müşterilerine ekskavatör, beton pompası, vinç, fore kazık, forklift ve platform grubu ürünlerinin servis ve yedek parça hizmetini sağlayacak. Zoomlion Türkiye Genel Müdürü Abdukeyyum Abduwaki ve Ege Bölgesi Satıştan Sorumlu Süpervizör Gökhan Serin markanın İzmir’deki açılışı ile Türkiye’deki yatırımları hakkında açıklamalarda bulundu.

ABDUKEYYUM BEY, İZMİR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ AÇILIŞINIZLA İLGİLİ NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
ABDUKEYYUM ABDUWAKİ (A.A): Öncelikle şunu söylemek isterim ki; Zoomlion artık Türkiye’de. Bu mesajı tüm pazara vermek istiyorum. Elbette Zoomlion bu pazara yeni girmiyor, 15 yıldır Türkiye’deyiz. Ancak şu anda daha güçlü ve daha profesyonel bir şekilde pazarda yer alıyoruz. İzmir Bölge Müdürlüğü açılışı bu doğrultudaki ikinci büyük adımımız oldu. Buradan sonra Ankara, Adana ve Trabzon bölgelerinde şube müdürlükleri açacağız. Tüm bölgelerde en kısa sürede varlığımızı hissettireceğiz.

2022 YILINI TAMAMLAMAK ÜZEREYİZ. BU YIL HAKKINDA BİR DEĞERLENDİRME YAPAR MISINIZ?
A.A: Hedeflerimize ulaştığımız, hatta daha fazlasını elde ettiğimiz bir yıl oldu. Bu sayede 2023 yılı için çok daha büyük hedefler koyabildik. Yatırımlarımızı artırıp, ekiplerimizi genişlettikçe hedeflerimize doğru daha büyük adımlar atabiliyoruz. Ayrıca yeni bölgelerde şubeler açmayı sürdüreceğiz. Şu anda her şey planladığımız gibi gidiyor. Gelecek yıllarda da böyle olmasını bekliyoruz.

ZOOMLİON’UN TÜRKİYE’DEKİ MEVCUT KONUMUNA İLİŞKİN BİLGİ VERİR MİSİNİZ?
A.A: Şu anda Türkiye’de 3 bin 400 adetten fazla Zoomlion markasına ait iş makinesi çalışıyor. Senenin başından bugüne kadar 500’den fazla makine teslim ettik. Bunlar çok ciddi rakamlar ve bizim başarılı olduğumuzun göstergeleri. Türkiye pazarında da tıpkı diğer pazarlarda olduğu gibi güçlenerek ilerliyoruz.

MÜŞTERİLERİNİZİN GERİ DÖNÜŞLERİ NASIL OLUYOR? ZOOMLİON MAKİNELERİNE OLAN İLGİ NASIL?
A.A: Çok geleneksel bir sektörde çalışıyoruz ama biz bu sektörü biraz değiştiriyoruz. 50 yıldır bu pazarda işler aynı şekilde yürütülüyor. Yurt dışındaki bir üretici distribütörlük açıyor, satış ve servis oradan ilerliyor. Biz burada ‘uçtan uca’ stratejimizle farklılık yaratıyoruz. Bunu da hizmet verdiğimiz ülkelerdeki taleplere göre şekillendiriyoruz. Örneğin o ülkede kullanımı zor kabul edilen bir özellik varsa kaldırıyoruz. Uçtan uca stratejisi bizi rakiplerimizden farklı kılan en önemli noktalardan biri. Uçtan uca konseptimiz ile kullanıcıların istekleri ve yorumları aracılar olmadan doğrudan Çin’deki fabrikaya, Ar-Ge Merkezi’ne gidiyor. Bu da yerelden gelen değerlendirmeler ve talepler doğrultusunda ürün geliştirilmesini, ürünlerin yerel pazar koşullarına uygunlaştırılmasını sağlıyor. Bu da elbette müşteri memnuniyetini artırıyor.

TÜRKİYE PAZARINA BETON POMPASI İLE GİRDİNİZ VE ŞU ANDA NEREYE BAKARSAK MARKANIZI GÖRÜYORUZ. AYNI ZAMANDA TESLİMATLARINIZIN HIZININ DA FARKINDAYIZ. PEKİ, ÜRÜN TEDARİĞİ SIKINTISI YAŞANAN BU GÜNLERDE BU KADAR HIZLI ÜRÜN TEDARİĞİNİ NASIL SAĞLIYORSUNUZ?
A.A: Zoomlion’un ‘Yerelleşme, Dijitalleşme ve Uçtan uca’ olmak üzere 3 önemli pazar stratejisi bulunuyor. ‘Uçtan uca’ stratejimiz fabrikadan çıkan ürünün direkt müşteriye ulaşması anlamına geliyor. Örneğin; şu anda bir müşteri talep oluşturdu diyelim, bu talepte yer alan bilgiler Çin fabrikasındaki üretici robota kadar gidiyor. Bu stratejilerimiz arasında yer alan ‘uçtan uca’ pandemi nedeniyle bozulan tedarik zincirinde bizi kurtardı. Ayrıca çok az insan çalışan akıllı fabrikalarımız da pandemi ve sonrasında yaşanan tedarik sorununda bizi olumlu etkiledi. Şu anda fabrikamızda 6 dakikada bir makine çıkarıyoruz ve bunu en az insan sayısıyla yapıyoruz.

2023 YILINA İLİŞKİN BEKLENTİLERİNİZ NELER?
A.A: Türkiye’de oldukça büyük ve genç bir nüfus var. Bu da demek oluyor ki bu ülkede ciddi bir potansiyel var. Satışlar bazen azalır, bazen artar ama buradaki pazar asla durmaz. O yüzden 2023’te de Türkiye’den beklentim oldukça yüksek. Bununla beraber, yaklaşık 5 yıl içinde Türkiye’nin yerel bir markası olmayı hedefliyoruz. Yani yabancı bir marka gibi değil, Türk markası gibi anılmak istiyoruz. Bu yalnızca satışla değil, satış sonrası hizmetler, yedek parça tedariği ve yerli üretim ile mümkün.

GÖKHAN BEY, İZMİR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ AÇILIŞI HAKKINDA BİR DEĞERLENDİRME YAPABİLİR MİSİNİZ?
Gökhan Serin (G.S): Hem İzmir Bölge Müdürlüğü satış departmanı hem de servis alanı olarak 4500 m²’lik kapalı alanımızda faaliyet gösteriyoruz. Burada Zoomlion’un ekskavatör, beton pompası, vinç, fore kazık, forklift ve platform grubu gibi ürünlerin servis hizmetini en iyi şekilde verebilmek için çaba gösteriyoruz. Müşterilerimizin ihtiyacı olan her şeyi tek çatı altında topladık ve işlerini kolaylaştırmak için elimizden geleni yaptık.

EGE BÖLGESİ’NDE OLDUKÇA GÜÇLÜ BİR KONUMDASINIZ, BU KONUMA NASIL ULAŞTINIZ?
Satış departmanımızın çok iyi olması, piyasada Zoomlion’un kalitesinin duyulması ve fiyatlarımızın avantajlı olması, Ege Bölgesi’ndeki gücümüzü artırdı. Bölgede Zoomlion’dan 4. ve 5. makinelerini alan müşterilerimiz var. Çünkü Zoomlion’un hem makinelerinden hem de komponentlerinden çok memnunlar.

EGE BÖLGESİ’NDEKİ YAPILANMANIZDAN BAHSEDER MİSİNİZ? BÖLGEDE EN ÇOK HANGİ ÜRÜNÜNÜZ TALEP GÖRÜYOR?
Güçlü bir satış ve servis ekibi ile Ege ve Akdeniz Bölgelerine hizmet veriyoruz. Ekibimize yeni yetenekler katarak büyümeye devam ediyoruz. Zoomlion şu an 7 ana ürün grubundan 100 çeşit ürünle Türkiye’de bulunuyor, bu dağın yalnızca görünen kısmı diyebilirim. Gelecekte çok daha büyük yatırımlar söz konusu. Bu yatırımlar gerçekleştikçe ekibimiz de genişleyecek. Bölgede en çok beton pompası ve ekskavatör ürünlerimiz tercih ediliyor. Şu anda Türkiye pazarında yeni yeni yükselen platform grubumuz var. Bu gruptaki satışlarımız da hız kazandı.