TETAŞ, ZOOMLION PERSONEL YÜKSELTİCİ PLATFORMLARININ TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRLÜĞÜNÜ ÜSTLENDİ. ÇİN MENŞEİLİ MARKANIN DİZEL VE LİTYUM İYON TEKNOLOJİSİNE SAHİP ÜRÜNLERİNİ PAZARA SUNAN FİRMA, KISA SÜRE İÇERİSİNDE ÖNEMLİ TESLİMATLARA İMZA ATTI. FİRMA, LİTYUM İYON AKÜLÜ PLATFORMLARDA DA ÜRETİCİ TARAFINDAN 5 YIL AKÜ GARANTİSİ VERİLDİĞİNİ DUYURDU.

Geçtiğimiz yıllarda Mantall markasıyla personel yükseltici platform sektörüne hızlı bir giriş yapan TETAŞ, Çin’in en büyük inşaat makineleri markası Zoomlion’un platformlarını da bünyesine ekleyerek, platform pazarında temsil ettiği marka sayısını ikiye çıkardı. Markanın dizel ve lityum iyon teknolojisine sahip ürünlerini platform sektörüyle buluşturan TETAŞ, mevcut tecrübeleri bayileri üzerinden son kullanıcılara konsantre olarak satışlarını artırmayı ve Zoomlion markasını zirveye taşımayı hedefliyor. PLATFORMDERGİ olarak TETAŞ İş ve İstif Makinaları Satış Müdürü Hakan Varlık ile bir araya geldik ve Zoomlion distribütörlüğünü konuştuk.

ZOOMLION PLATFORMLARININ DİSTRİBÜTÖRLÜK SÜRECİ NASIL GELİŞTİ?
TETAŞ olarak 2012 yılında Chery forkliftlerinin Türkiye distribütörlüğünü üstlendik. 2014 yılında Chery markası, Zoomlion tarafından satın alındı. Bu süreçten sonra herhangi bir isim değişikliğine gidilmedi ve Chery markasını müşterilerimizin beğenisine sunmaya devam ettik. Fakat, 2019 yılında Chery forkliftlerinin, Zoomlion markasıyla pazara sunulacağına dair bir karar alındı. TETAŞ olarak biz de 2019’dan günümüze kadar Zoomlion forkliftlerinin satış ve pazarlamasını yürütüyoruz. Zoomlion ile forklift tarafındaki başarılı iş birliğimiz sonucunda markanın pazarda bizimle bilinirliği oturmuştu. Marka ile yaptığımız görüşmeler neticesinde bu distribütörlük anlaşmasının doğru ve ihtiyaç duyulan bir karar olduğunu gözlemledik. Bu doğrultuda da Zoomlion markasının platform ürün grubunun Türkiye distribütörlüğünü üstlendik. Şu anda hem Zoomlion hem de Mantall markasıyla personel yükseltici platform pazarına hizmet sunuyoruz.

TETAŞ, ZOOMLION’UN HANGİ ÜRÜNLERİNİ TÜRKİYE PAZARINA SUNACAK?
Zoomlion platform tarafında geniş bir ürün yelpazesine sahip ama TETAŞ olarak Türkiye pazarına ilk etapta 16 metreye kadar makaslı, 20 metreye kadar akülü eklemli, 22 metreye kadar dizel eklemli platformları sunacağız ve konsantremiz bu ürün gruplarında olacak.

TÜRKİYE YAPILANMANIZ NASIL OLACAK BAHSEDER MİSİNİZ? DİREK SATIŞ MI YOKSA BAYİLİKLE Mİ İLERLEYECEKSİNİZ?
Daha önce iş ve istif makineleri konusunda oluşturduğumuz ve yeni eklediğimiz bayilik kanallarıyla Zoomlion platformlarının satış ve servis hizmetine devam edeceğiz. Ayrıca mevcut bayi yapılanmamızın üstüne platform kiralama bayilerimizi de ekledik. Bizim konsantrasyonumuz son kullanıcılarla markayı büyütmek. Bir işletmede 100 adet makinemiz olacağına, 100 işletmede tek tek makinelerimizin olmasını tercih ediyoruz. Şuanda 25 bayimiz ile çalışmalarımız sürüyor. Platform sektöründe kiralama firmalarının çok fazla olmasından kaynaklı rekabet oldukça fazla. Bu yüzden bayilik bizim için oldukça önemli. Bölgelerdeki ilişkileri, orada yaşayan ve hizmet eden insanlar daha iyi yönetiyorlar. Biz bu sebeple bütün ürün gruplarında bayiliği tercih ediyoruz. Diyarbakır’daki bir fabrikanın ihtiyacını uzaktan çözmemiz çok zor. Orada yaşayan insanlar hem beşeri ilişkileriyle hem de teknik ilişkileriyle problemleri en kısa sürede çözebilirler. Bizde her bölgede müşterilerimize en iyi hizmet verebilecek partnerlerini bulduk. 7 bölgede partnerlerimiz var ve çok iyi gidiyoruz. Dünyada şuan karlılık oranları her bölgede satış pazarlama yapmaya müsait değil. Rekabetten dolayı karı bölüşerek büyümeye çalışıyoruz.

ZOOMLION PLATFORMLARININ AVANTAJLARI NELERDİR? ÖZELLİKLE PAZARA SUNDUĞUNUZ LİTYUM İYON TEKNOLOJİSİNE SAHİP MAKİNELER, KULLANICILARA NE GİBİ AVANTAJLAR SUNACAK?
Zoomlion, teknolojiyi ve yeni gelişmeleri yakından takip eden bir marka. Örneğin; ürün gruplarında lityum iyon teknolojisine çok hızlı bir geçiş yapıldı. Türkiye pazarına sunduğumuz platformların üzerindeki yürüyüş motorları elektroniktir ve müşterilerimize daha fazla hız ve konfor sağlıyor. En can alıcı sloganımız lityum iyon aküdür ve 5 yıl üretici tarafından akü garantisi veriliyor. Daha önceki yıllarda yarısı lityum iyon yarısı dizel olan ürünler, Türkiye’ye pazarına getirilmişti ama tamamı lityum iyon teknolojisinden oluşan ürünleri, ilk olarak Türkiye’ye biz getirdik. İşletmelerin en büyük gider kaleminin başında akü geliyor. Kiralanan makinenin aküsünün hızlı bitmesi, kiralayan işletmeye teknik bir problem gibi aksettirilmesi üzerine sürekli teknik servisin o makineyle uğraşması, maliyetler arttırıyordu. Bakıldığında işletmelerin çok ciddi bir akü gideri var. Lityum iyon teknolojisiyle bu giderlerin ortadan kalkacağına inanıyoruz. Lityum iyon aküler ile makinelerini, cep telefonu gibi çok rahat şarj edip daha uzun süre çalışabiliyorlar. Eski teknolojide ise makineler şarj edilen süre kadar çalışabiliyordu. Lityum iyon aküler kısa süreli şoklamalarla daha uzun çalışabiliyor ve akü ömrü uzun oluyor. Zoomlion platformlarda operasyonel maliyetler düşüyor ve kiralama firmalarının karlılıkları artıyor. Lityum iyon teknolojili makineler satın alma maliyetlerinde eski teknolojiye göre pahalı olsa da 5 yıl sonunda bakıldığında çok daha karlı olduğu anlaşılacaktır.

DİSTRİBÜTÖRLÜK ANLAŞMASININ ARDINDAN KISA BİR SÜRE GEÇMESİNE RAĞMEN İLK SATIŞLARINIZI GERÇEKLEŞTİRDİNİZ. BU KONUDA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
Zoomlion’un distribütörlüğünü üstlendiğimiz günden bugüne birçok teslimat yaptık. Gerek kiralama firmaları gerekse son kullanıcılar olmak üzere yaklaşık 30 adet makinemizi teslim ettik. Kısa bir sürede Türkiye’nin her bölgesinde teslimatlarımız oldu. Önümüzdeki günlerde de anlaşma yaptığımız firmalara makinelerimizi teslim edeceğiz.

PLATFORM SEKTÖRÜ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELERDİR?
Platform sektörünün her geçen yıl daha fazla büyüyeceğini düşünüyorum. Özellikle kiralama şirketlerinin en büyük rahatsızlığı kiralama fiyatlarıydı. Fiyatlar tekrar düzelmeye başlayınca yatırımlar da arttı. Türkiye’de aktif olarak çalışan platformların ortalama yaşı 5 yılı geçti ve dolayısıyla yenilenme ihtiyacı duyuldu. Platform sektörü her geçen yıl daha fazla büyüyeceğini ve önümüzdeki yıllarda satışların yıllık 3-4 binleri bulacağını düşünüyorum.

SEKTÖRÜ TEMSİL EDEN PLATFORMDERİN ÇALIŞMALARINI NASIL BULUYORSUNUZ?
Platform sektörünün tek çatı kuruluşu ve temsilcisi PLATFORMDER, kurulduğu günden bu yana önemli çalışmalara imza attı. Sektörü temsil edecek bir kuruluşa ihtiyaç vardı ve PLATFORMDER bu eksikliği tamamladı. Hem platform hem de istif makineleri sektöründe yer alan bir firma olarak biz de kısa süre içerisinde PLATFORMDER ailesi içerisinde yer alacağız.