Ana Sayfa Dergi Haberleri TORO MAKİNA’DAN MÜŞTERİLERİNE GÜVENİLİR ÇÖZÜMLER

TORO MAKİNA’DAN MÜŞTERİLERİNE GÜVENİLİR ÇÖZÜMLER

1 views

MÜŞTERİLERİNE KALİTELİ HİZMET VE DOĞRU ÜRÜN SUNMAYI PRENSİP HALİNE GETİRDİKLERİNİ İFADE EDEN TORO MAKİNA YÖNETİCİ ORTAĞI SARUHAN GÜNAYDIN, PLATFORM SEKTÖRÜNÜN DOĞRU MAKİNE KULLANIMI KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRİLMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ

Forklift, personel yükseltici platform ve istif makineleri kiralama sektörünün önemli oyuncuları arasında yer alan
Toro Makina, kiralama faaliyetlerinin yanı sıra Totoya İstif Makinaları’nın İstanbul bayiliğini yürütüyor. Forklift tarafında satış ve operasyonel kiralama, personel yükseltici platform tarafında ise daha çok proje bazlı kiralama hizmeti veren firma, müşterilerine doğru ürün ve kaliteli hizmet sunma prensibi ile hareket ediyor.

FORKLİFT VE PLATFORM
2008 yılında forklift satış ve kiralama hizmeti vermek amacıyla kurulduklarını daha sonra platform tarafında da önemli çalışmalara imza attıklarını ifade eden Toro Makina Yönetici Ortağı Saruhan Günaydın, şu anda işlerinin yüzde 70’ini platform, yüzde 30’unu ise forklift kiralamasının oluşturduğunu söyledi. Günaydın, “Forklift ürün grubunda operasyonel kiralama yapmak amacıyla Toro Makina’yı kurduk. Başlangıçta amacımız sadece forklift satış ve kiralama hizmeti vermekti. Fakat daha sonra forklift bayiliğini üstlendiğimiz marka, platform sektörüne giriş yaptı. Bunun ardından Toro Makina olarak biz de personel yükseltici platform sektörüne adım attık. Hedefimiz yüzde 50 forklift yüzde 50 platform işiyle uğraşmaktı ama şu anda kiralama hizmetimizin yüzde 70’ini platform, yüzde 30’unu ise forklift oluşturuyor” dedi.

OPERASYONEL VE PROJE
Forklift tarafında daha çok operasyonel kiralama, platform tarafında ise günlük, haftalık ve aylık kiralama hizmeti verdiklerine dikkat çeken Saruhan Günaydın, “Forkliftleri kurumsal kiralama adı altında müşterilerimize uzun dönemli (36-60 ay) kiralıyoruz. Müşteri portföyümüzü tamamen fabrikalar oluşturuyor ve forkliftlerimizin yüzde 90’ı çok uluslu şirketlerin fabrikalarında çalışıyor. Tabi platform tarafına baktığımızda uzun vadede operasyonel kiralamalar oldukça az. Platformda daha çok proje bazlı işlerde günlük, haftalık, aylık kiralamalarımız oluyor ve
platformlarımız genellikle AVM şantiyelerinde çalışıyor” diye konuştu. Geçtiğimiz yıllarda platformların kolay bulunabilen bir makine olmadığını kaydeden Yönetici Ortak Günaydın, platformun bulunabilirliğinin kolaylaşmasıyla kiralamada hizmet kalitesinin önem kazandığını aktararak şöyle konuştu: “Artık bütün firmalar, istediği zamanda isteği fiyata makine kiralayabildiğini söylüyor. Önceden biz hizmet satıyoruz, bizim makinemiz ve hizmetimiz oldukça iyi diyorduk. Şu anda herkes aynı şeyi söylüyor. Artık kaliteli ürün ve hizmet sunmanın yanı sıra müşteri ziyaretleri çok önem kazandı. Bu yüzden müşteri ziyaretleri bizim için oldukça önemli. Ne kadar sık müşteri ziyaret edersek o kadar çok başarılı olacağımızı düşünüyorum.”

“PLATFORMDA TAMAMEN KİRALAMA”
Firmaların sıfır veya ikinci el makine alarak ve kiralama yaparak makine ihtiyaçlarını karşıladıklarını dile getiren Günaydın, bu konuda müşterilerin ihtiyacına göre hareket etmesinin çok önemli olduğunu söyleyerek forklift kiralama ve satışla ilgili şunları söyledi: “Eğer müşterimiz bir makineyi günde 5 saat kullanıyorsa sıfır makine alması çok mantıklı. Ama 3 ve üzerinde makineyi günde 8 saat kullanıyorsa müşterimiz kesinlikle kiralamaya gitmesi gerekir. Çünkü bir makinenin günlük 8 saat çalışması demek makineye her ay bakım yaptırmak demektir. 3 makine olsa, her ay 3 makinenin bakımıyla ilgilenmesi gerekecek. Ayrıca bu makinelerin yatırım maliyeti var. Firmaların işi forklift satın almak değil, onların işi kendi ürettiği hammaddeyi satın almak. O hammaddeyi üretip oradan para kazanmak. O yüzden firmaların bu işlerle uğraşmaması için kiralama yapması daha avantajlı olacaktır.” Platform tarafında ise tüm müşterileri tamamen kiralama yönlendirdiklerine dikkat çeken Saruhan Günaydın, “Platformda metrajlar var. Firmalar, bugün 10 metrede çalışırken yarın 16 metrede çalışacaklar. Çalıştıkları alanlar ve metreler sürekli değişiyor. Bu nedenle platform satın almak yerine kesinlikle kiralama yapılması gerekiyor” dedi.

MAKİNE PARKI
Makine parklarıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Saruhan Günaydın, parklarında şu anda 25 adet forklift ve 80 adet platform olmak üzere toplam 105 tane makine bulunduğunu söyledi. Günaydın, “Makine parkımız Toyota, Tailift ve Teu markalarına ait 25 tane forklift yer alıyor. Platformda ise Genie, Haulotte Snorkel ve Dingli marka 80 makaslı platform bulunuyor.” Makine parkını sektörün taleplerine göre şekillendirdiklerini aktaran Günaydın sözlerine şu şekilde devam etti: “Parkımızda bulunan ürün gruplarında ulaşmak istediğimiz belli sayılar var. Öncelikle bu hedeflerimize ulaşmak istiyoruz. Ayrıca kiralama işi yaptığımız için makine parkımızın yeniliği bizim için oldukça önemli. Bu yüzden biz de yatırımlar hiç bir zaman bitmez.” Konuşmasının son bölümünde ise personel yükseltici platform sektörüyle ilgili önemli konularda değerlendirmelerde bulunan Toro Makina Yönetici Ortağı Saruhan Günaydın, “Platform sektöründe ikinci el piyasasının oluşması için makine satan firmalar, takas anlamında ikinci el
makineleri alarak elini taşın altına koyması gerekiyor. Takas alımları artarsa pazarın önü açılacaktır diye düşünüyorum. Bir diğer önemli konu ise doğru makine kullanımının sektörde yaygınlaştırılması gerekiyor. Şantiyelerde doğru makine kullanılmıyor. Bu konuda zaman zaman müşterilerimize uyarılarda bulunuyoruz ama bütün şantiyelerde hala akülü makine tercih ediliyor. Akülü makineler şantiyelerde çalışmaya uygun değil, bu alanlarda dizel makine çalıştırmak daha doğru. O yüzden doğru makine seçimi ve kullanımı konusunda sektörün bilinçlendirilmesi gerekiyor” diye konuştu.