TETAŞ, ÇİN MENŞEİLİ PERSONEL YÜKSELTİCİ PLATFORM ÜRETİCİSİ MANTALL MARKASININ TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRLÜĞÜNÜ ÜSTLENDİ. İLK ETAPTA MANTALL’IN AKÜLÜ MAKASLI VE EKLEMLİ PLATFORMLARINI TÜRKİYE PAZARINA SUNMAYA BAŞLAYAN FİRMA, ÖNÜMÜZDEKİ YIL DİZEL VE TELESKOBİK BOMLU ÜRÜNLERİNİ DE MÜŞTERİLERİYLE BULUŞTURMAYI HEDEFLİYOR

Zoomlion Chery forliftlerinin Türkiye distribütörlüğünü yürüten Tetaş, Mantall markasıyla personel yükseltici platform sektörüne giriş yaptı. Çin menşeili platform üreticisinin Türkiye temsilcisi olan Tetaş, mevcut ve yeni oluşturduğu bayi kanallarıyla Mantall platformlarının satış ve servis hizmetini sürdürmeye hazırlanıyor. PLATFORMDERGİ olarak şirketin Satış Uzmanı Hakan Varlık bir araya geldik ve Tetaş’ın Mantall distribütörlüğünü konuştuk.
MANTALL PLATFORMLARININ TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ OLDUNUZ. DİSTRİBÜTÖRLÜK SÜRECİNİN NASIL GELİŞTİĞİNİ ANLATIR MISINIZ?
Tetaş İç ve Dış Tic. A.Ş. olarak, 2012 yılından beri Zoomlion Chery markasının Türkiye distribütörü olarak iş ve istif makineleri alanlarında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2016 yılında ürün grubumuzu genişletmek ve farklı sektörlerde de faaliyet göstermek için araştırmalarımız başladı ve personel yükseltici platform sektörüne girme kararı aldık. Çeşitli marka ve modelleri inceleyip görüşmelerimiz oldu. Bu görüşmeler sonrasında 2017 yılının ortasında Mantall markasında anlaşma noktasında karar kıldık ve Mantall’ın Türkiye distribütörlüğünü üstlendik. Kısa süre içerisinde de çalışmalarımıza başladık.
NEDEN MANTALL MARKASI? MANTALL’DAN BEKLENTİLERİNİZ NELER?
Yaptığımız araştırmalar sonucunda Mantall markasının ülkemizdeki bilinirliğinin olduğunu görüyor ve markayla ilgili olumlu referanslar alıyorduk. Mantall markası Çin’deki platform üreticilerinin arasında ilk üçte yer alıyor. Ayrıca Mantall’ın uzun yıllar Amerikalı bir üreticinin Çin’deki partnerliğini yapmış olması da Ar-Ge ve pazarlama konularında markanın ön plana çıkmasını sağladığını gördük. Tüm bu nedenlerde dolayı Mantall’ın kaliteli ve yüksek zorlu çalışma şartlarına çözüm sunan platformlarını Türkiye’de müşterilerimize sunmak istedik.
MARKANIN DÜNYA PAZARINDA NASIL BİR KONUMU VAR? MANTALL DAHA ÇOK HANGİ PLATFORM ÜRÜN GRUBUYLA ÖNE ÇIKIYOR?
Mantall, yeni açtıkları ilave tesisle yıllık 12000 adetlik üretim kapasitesine sahip bir marka. ABD, Kore ve Avrupa başta olmak üzere dünyada 55 ülkede distribütörleri kanalıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Mantall, dizel ve akülü olmak üzere makaslı, eklemli, teleskobik boomlu, dikey platformlar, kompakt paletli platformlar ve araç üstü platformlar olmak üzere oldukça geniş bir ürün grubuna sahip.
TETAŞ İÇ VE DIŞ TİC. A.Ş. MANTALL’IN HANGİ ÜRÜNLERİNİ TÜRKİYE PAZARINA SUNACAK?
Türkiye pazarına ilk etapta Mantall’ın akülü makaslı ve eklemli platformları ile giriş yaptık. Bu ürün gruplarında belirli bir yol aldıktan sonra 2020 yılında da dizel grupları ve teleskobik boomlu ürünlerimizi müşterilerimizle buluşturmayı hedefliyoruz.
MANTALL’IN SATIŞINI NASIL GERÇEKLEŞTİRECEKSİNİZ. DİREKT SATIŞ MI YOKSA BAYİLİK SİSTEMİ ÜZERİNDEN Mİ İLERLENECEK?
Daha önce iş ve istif makineleri konusunda da oluşturduğumuz ve yeni eklediğimiz bayilik kanallarıyla Mantall platformlarının satış ve servis hizmetine devam edeceğiz.
MANTALL’IN HEDEF MÜŞTERİ KİTLESİNİ KİMLER OLUŞTURACAK?
Kiralama şirketleri başta olmak üzere, inşaat proje şirketleri ve inşaat dışı sektörler müşteri kitlemizin çoğunluğunu oluşturacak.
SATIŞ SONRASI HİZMETLER VE SERVİS KONUSUNDAKİ FAALİYETLERİNİZ NASIL OLACAK?
2018 yılı sonu itibari ile Tekirdağ, Kocaeli, Bursa, Eskişehir, Manisa, İzmir, Denizli, Antalya, Ankara ve Gaziantep illerinde yetkili servis noktalarımızı oluşturup, ekiplerimizin eğitimlerini tamamladık. Bu kapsamda birçok ilde yetkili servisimiz bulunuyor. Bu servislerimiz Mantall markası için de hizmet verecek.
MALUMUNUZ PERSONEL YÜKSELTİCİ PLATFORMLAR DAHA ÇOK KİRALAMA FİRMALARI TARAFINDAN SATIN ALINIYOR. BU KAPSAMDA KİRALAMA FİRMALARINA ÖZEL BİR ÇALIŞMANIZ OLACAK MI?
Evet, kiralama firmalarına özel çalışmalarımız mevcut. Bu çalışmalarla zaman zaman kiralama firmalarına cazip koşullar sunacağız.
ŞU ANDA MANTALL’IN SATIŞINI GERÇEKLEŞTİRİYORSUNUZ AMA ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE KİRALAMA TARAFINDA BİR YATIRIM DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?
Müşterilerimizin çoğunluğu kiralama şirketleri olduğu için kısa vadede kiralama yatırımı düşünmüyoruz. Amacımız öncelikle Mantall markasını pazarda en iyi şekilde temsil etmek olacaktır.
MANTALL MARKASIYLA BİRLİKTE PLATFORM SEKTÖRÜNDEKİ YERİNİZİ ALDINIZ. SEKTÖRÜN GENEL DURUMU HAKKINDA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ. TETAŞ İÇ ve DIŞ TİC. A.Ş.’nin SEKTÖRDEKİ HEDEFLERİ NELERDİR?
2018 yılının ikinci yarısından itibaren ekonomideki durgunluk, dövizdeki dalgalanma, faiz oranlarının yüksekliği, büyük projelerin azalması, inşaat ve inşaat dışı sektörlerin daralması sektörün yavaşlamasına sebep oldu. Bu yavaşlama sürecinde Tetaş İç ve Dış Tic. A.Ş. olarak pazarlama ve servis konusunda eksikliklerimizi giderdik. Piyasalardaki iyimser hava oluşması, faiz oranlarının gerilemesi sektörde olumlu dönüşler getirmeye başladı, 2020 yılının daha iyi geçeceğini umarak, 3 yıl sonunda Çin menşeli ürünler içinde ilk 2. sırada olma hedefimiz var. Bu hedef doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.