ARTAN EKİPMAN VE KİRALAMA MALİYETLERİYLE NASIL BAŞA ÇIKILACAĞI KONUSUNDA ZORLUK MU YAŞIYORSUNUZ? PLATFORMDERGİ, YÜKSELTME EKİPMANLARI YÖNETİMİ VE KİRALAMA MALİYETLERİNİ DOĞRU YÖNETMENİN YOLLARINI SİZLER İÇİN ARAŞTIRDI
Günümüz inşaat endüstrisindeki şirketler, artan ekipman ve kiralama maliyetleriyle nasıl başa çıkılacağı konusunda zorluklar yaşıyor. Dünyanın en büyük kiralama şirketi United Rentals’ın Başkan Yardımcısı Gregg Christensen, bu zorlukları aşmanın yolunun bir ekipman satın almak ya da kiralamak olduğunu belirtiyor ve şunları ekliyor: “Eğer gelecekte devam eden bir iş potansiyeli varsa ve sürekli ekipman kullanımı gerekliyse, satın alma yolu tercih edilmelidir. Eğer işlerinizde ani iniş ve çıkışlar yaşanıyorsa muhtemelen kiralama konusunda daha avantajlı olabilirsiniz. Kiralama, bir şirketin iş yükünü hafifleştirmek için sahip olduğu filosunu kiralık ekipmanlarla güçlendirmesini sağlıyor.”
“PROJENIZIN İHTIYAÇLARI İÇIN PLANLAMA”
United Rentals’ın Başkan Yardımcısı Gregg Christensen “Genel olarak, inşaat işletmelerinin ekipman ve kiralama ihtiyacı söz konusu olduğunda, planlamanın doğru bir şekilde yapılması gerektiğini belirtti ve konuşmasına şöyle etti: “United Rentals’da bir şirketin ekipman zamanlamasını ve son dakika kiralama için olası ihtiyacını anladığımızdan emin olmak için proaktif olmaya çalışıyoruz. Özellikle daha büyük işler için, şantiye personeli ile birlikte çalışıyoruz, proje planlama ve personel çalışmalarında gelgitler hakkında bir fikir edinmek için çalışıyoruz.”
EKİPMAN BAKIMI
Christensen, ekipman ve kiralama maliyetlerini azaltmanın bir başka yolu da, verimli ve düzgün bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlamak için tüm ekipmana uygun şekilde hizmet vermek ve bakımını yapmak olduğunu ekliyor. Christensen, ekipman maliyetinin düşürülmesinin, ekipman sağlığı, etkinliği ve öngörücü analitik konusunda en kısa sürede görünürlük sağlayan kapsamlı bir telematik çözümü kullanarak da yapılabileceğini söylüyor. Temel olarak, tahmine dayalı analitik, düzenli eğilimler oluşturmak için birkaç izleme yöntemi kullanır ve ardından bu eğilimlerin gelecekteki yolunu tahmin eder. Böyle bir kavrayışla, ekipman sahipleri arıza yaklaşımından sonra reaktif bir tamirden arıza taktiğinden önce proaktif bir tamir durumuna geçebilir. Nihai sonucun, daha verimli operasyonlar ve filo kullanılabilirliğinin arttırılması olduğunu söyleniyor. Christensen, United Rentals’ın ana bileşenlerin yıpranma ve arızalarında tahminsel analitik kullandığını ve ayrıca etkili önleyici bakım programları geliştirdiğini belirtiyor. Bu, bunlarla ilişkili verimlilik gideri ve kaybıyla birlikte arızaları önlemeye veya azaltmaya yardımcı oluyor.
MALİYET YÖNETİMİ İÇİN PRATİK İPUÇLARI
Artan ekipman ve kiralama maliyetlerini yönetmeye yardımcı olmak için Christensen bazı önerilerde bulunuyor.
1. Kullanımı – Her şeyden önce 18 ila 24 ay boyunca ekipman kullanımı proje. Eğer bir ekipman parçası, ay içinde ve ay içinde belirli bir yüzde boyunca kullanılacaksa, genellikle ekipmanın satın alınması gerektiğinin bir nedenidir.
2. Ekipman – Ekipmana servis ve nakliye için uygun personel ve altyapıya sahip olup olmadığınızı belirleyin.
3. Coğrafi Ayak İzi – Diğer ekipmana ihtiyaç duyabileceğiniz coğrafi ayak izini göz önünde bulundurun, çünkü inşaat ekipmanlarını bir yerden bir yere taşımak çok pahalı.
4. Kapsam ve Çok Yönlülük – Bir projenin kapsamını, bir ekipman parçasının özel yönlerini ve ekipmanlarla ataşmanların esnekliğini nasıl artıracağınızı düşünün.
5. Veri Toplama – Mümkün olduğunca ekipmandan mümkün olduğunca fazla bilgi takip etmek için teknolojiyi kullanın ve verimliliği, üretkenliği ve çalışma süresini artırmak için toplanan verilerin nasıl kullanılacağını öğrenin ve takipte ve bütçede kalmanıza yardımcı olun.
6. Çalışma Sermayesi – Tutarlı ve düzenli olarak kullanmaya devam edebileceğiniz ya da kullanmayacağınız varlıklarda birçok işletme sermayesi bağlamaya karşı, kar ve zarar tablosunda kiralamak için bir satır kalemi gideri kullanmanın daha iyi olup olmadığını düşünün. Eğer sermayeniz sınırlı ise, onu nereye bağlamak istersiniz?