Ramak Metal, platform üretiminde dünya liderlerinden biri olan İtalyan Pallazani firmasının Türkiye distribütörü oldu. Ülkemizdeki platform sektörü adına heyecan verici olan bu gelişmeyi Ramak Metal kurucusu Sayın Mustafa Nasuh Boyacıoğlu konuştuk.

Merhaba Nasuh Bey öncelikle bizlere kendinizi tanıtır mısınız?

Ben M. Nasuh Boyacıoğlu. Endüstri Yüksek Mühendisiyim. Araç üstü hidrolik vinç sektöründe, hali hazırda ulusal ve uluslararası pazara üretim yapan MPG A.Ş’de 15 sene boyunca üst düzey yönetici olarak çalıştım. Sivil ve savunma sanayine yönelik tecrübe ve hizmetlerimden sonra 2022 yılında kendi işimi kurma kararı alarak firmadan ayrıldım. Ramak Metal Makine Ltd. Şti. hikayesi 2022 yılında başlamış oldu.

Distribütörü olduğunuz Palazzani firmasından da kısaca bahseder misiniz?

Palazzani %100 İtalyan üretimi olan hem İtalya hem de uluslararası pazarda 85 yılı aşkın tecrübesiyle paletli platform üretiminde dünya liderlerinden biridir. Uzman mühendislerden oluşan bir ekip ve Ar-Ge departmanıyla şirket, makinelerine ergonomi, performans, çevresel sorumluluk ve güvenlik konularında yenilikçi ve benzersiz teknolojik çözümler uyguluyor.

Ramak Metal ve Palazzani arasındaki süreç nasıl başladı?

Ramak Metal Makina Otomasyon İml. San. Tic. Ltd. Şti. olarak Palazzani ile sürecimiz yaklaşık olarak 4-5 ay önce başladı. Palazzani markası Türkiye pazarına satışları olmuş ancak istenilen satış potansiyelini yakalayamamışlar. Özellikle paletli platformlar Avrupa, İngiltere ve Amerika pazarında yoğun olarak kullanılmakta. Ülkemizde de iş sağlığı ve güvenliği konusunda Avrupa standartlarının uygulandığı, çevreci, geleneksel platformlar için mümkün olmayan çalışma şartlarında çalışabilen, mevcuttaki makine parkurlarında bu ürünlerin bulunma oranının artacağını düşünüyoruz.

Palazzani ürünlerinin öne çıkan özelliklerini ve avantajlarını nasıl özetlersiniz?

Özellikle Palazzani makinelerimiz geniş bir yükseklik ve erişim aralığını kapsayarak hemen hemen her yerde çalışabilmektedir. Otonom olarak, dizel motorla ve elektrikle: akülerle, tek veya üç fazlı priz çıkışıyla çalışabilen ayrıca arazi, garaj rampaları, merdivenler vb. gibi yokuşlarda da kolaylıkla sürüş yapılabilmektedir. Normal bir kapıdan geçerek kapalı ve kalabalık ortamlarda gürültü veya egzoz gazı olmadan çalışırlar. Dar alanlarda, düzensiz dik yokuşlarda, hassas ve düşük kapasiteli zeminlerde kolaylıkla stabilize olur.

Bu süreçte özellikle iç pazarda nasıl bir strateji planladınız?

Yerli ve ithal birçok marka iç pazarda bulunmakta. Bizim amacımız Palazzani markasının kalitesini ve çözümlerini müşterilerimize aktararak pazar bilinirliğini artırmak ve iç pazardan pay almak. Bu bağlamda potansiyel müşterilerimize ve paydaşlarımıza ürünlerimizi sunmaktan heyecan ve mutluluk duyacağız.