Değerli Sektör Temsilcileri,
Yaklaşık bir yıldır mücadelesini verdiğimiz, TOBB – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde Kiralama ile alakalı yapılanma konusundaki çalışmamız sonuçlanmıştır. 09 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirilen T. Makine ve Teçhizat İmalatı Meclisi Toplantısında, Meclis çatısı altında bir ‘’Kiralama Komitesi’’ kurulması kararı alınmış bulunmaktadır. Bu kapsamda, söz konusu Komitenin çalışma şeklinin, konularının belirlenmesi, komite üyelerinin son haline getirilmesi ve diğer detayların ele alınması amacı ile yapılan Kiralama Çalışma Grubu Hazırlık Toplantısına katılarak sektörümüzü en iyi şekilde temsil etmek için tüm çaba ve gayretimizi sarf edeceğiz.
Dünyada kiralama sektörünün bu kadar büyük bir ekonomik değer olduğu günümüzde, ülkemizde de her geçen gün büyüyen kiralama sektörünün resmi olarak temsil edilmesi adına çabamızın boşa gitmemesi, bizleri sevindirmiştir. Bu düşüncenin bizden yani Platformder’den çıkması da ayrıca, sektör adına kısa sürede gelmiş olduğumuz lobi gücümüzün bir göstergesidir. Bizler, Platformder olarak, kiralama sektörünün tüm problemlerini burada görüşerek çözüm önerilerimizi de dile getirip, kamunun da çözümün içerisinde olmasını sağlayacağız. Amacımız sektörü hak ettiği seviyeye çıkarmaktır.
Ağustos ayında Platformder Yönetimi olarak Ankara’da önemli ziyaretler gerçekleştirdik. Ankara’da ilk ziyaretimizi, Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’ne yaptık. Personel Yükseltici Platform operatörlüğü konusunda yaşanan problemleri ve sektörün taleplerini yazılı olarak Şube Müdürü Sayın Ahmet Şivan AKDAĞ vasıtasıyla Genel Müdürümüze ilettik. Programda ikinci ziyaretimizi, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne yaptık. 2018 yılında göreve atanan Genel Müdür Prof. Dr. Kemal Varın NUMANOĞLU’nu makamında ziyaret ederek, Genel Müdürden; Personel Yükseltici Platformların ders olarak müfredata eklenmesi, motorlu araçlar alanında gelişen teknolojiler doğrultusunda bir zümre toplantısı yapılarak müfredatların yeniden gözden geçirilmesi, eğiticinin eğitimi konularında taleplerimizi ilettik.
KOSGEB Başkan Yardımcısı Sayın Ahmet AKDAĞ’ı da makamında ziyaret ederek, Personel Yükseltici Platform sektörünün KOSGEB desteklerinden daha fazla yararlanması adına taleplerimizi kendilerine ilettik. Ankara’da son olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanlığı İSGÜM İş Ekipmanları bölümüyle ortak çalışmalar yürütmek maksadıyla çalışma ziyaretimizi gerçekleştirdik.
08 Ağustos 2019 tarihinde üyemiz Rent Rise firmasının ev sahipliğinde sektörümüz adına bir ilki gerçekleştirdik. İSGÜM’den gelen uzmanlar ile, iş sağlığı ve güvenliği alanında personel yükseltici platformların güvenli kullanımı, periyodik kontrolleri, kullanım alanları ve tüm bu alanlarla ilgili eğitim konuları görüşüldü ve müzakere edildi. Sektörün sahada yaşadığı problemler ve çözüm önerileri bakanlık yetkililerine iletildi. Bakanlıktan gelen uzmanlar, personel yükseltici platformları programda kullanma ve test etme fırsatı buldular.
2019 yılı içerisinde elimizde olmayan nedenler ile yapamadığımız Kirala Türkiye fuarını, 2020 yılı Mayıs ayı içerisinde Ankara’da yeni fuar alanında, Komatek Fuarı ile birlikte gerçekleştireceğiz. Tüm Kiralama Sektörünü bu vesile ile fuarımıza gerek katılımcı gerekse ziyaretçi olarak davet ediyoruz.
Öte yandan, kısa adı AEM olan, Amerika Ekipman Üreticileri Birliği ile iş birliği protokolü imzaladık. AEM tarafından organize edilen ve Kuzey Amerika’nın En Büyük İnşaat Fuarı olan CONEXPO-CON/AGG 2020’i destekleyen kuruluşlar arasında yer aldık. Bu sayede derneğimizin uluslararası alanda tanınmasına katkı sağlayacağız.
Özellikle üyelerimizden yurt dışı fuarlarına katılmak isteyenler için de Platformder olarak Boğaziçi İhtisas Fuarcılık ile bir iş birliğine gittik. Fuar firmasının sadece yurt dışında yapacağı fuarlara destek vereceğiz. 3-4 Eylül 2019 tarihlerinde Wow Convention Center- İstanbul’da düzenlenecek olan TACS 2019, Türkiye Afrika İnşaat Forumunda derneğimiz Destekleyen Kurum olarak yerini aldı. Özellikle Afrika ile çalışmak isteyen üyelerimizi bu foruma bekliyoruz. Bizlerde bu forumda konuşmacı olarak yerimizi alacağız.
Derneğimizin 2.Olağan Genel Kurulunda gündeme getirdiğimiz üyeler ile bir araya gelme etkinliğinin ilkini Ankara’da gerçekleştirdik. İkincisini İstanbul Anadolu yakasında bulunan üyelerimiz ile yapacağız ve bunu geleneksel bir hale getireceğiz. Bizler ancak birlikte hareket edince başarılı olabiliriz.

Saruhan Günaydın
Platformder Yönetim Kurulu Başkan Vekili