Sıra dışı günler yaşıyoruz. Dünyanın her noktasında konuşulan ve hatta düşünülen şeyler neredeyse aynı. Kaygılarımız bile ortak. Hiç olmadığımız kadar birbirimizi görüyoruz, görmek için bakıyoruz. Önce kendimize sonra da en yakın halkamızdan başlayarak bütün halkalarımıza gereken değeri ve önemi göstererek bakmamız gerektiğini hatırladık.

Önem sıralamalarımız değişti, yaşam şeklimiz değişti, doğal olarak çalışma şeklimiz de değişti.

Global etkisi çok ağır olan KORONAVİRÜS (COVİD19) Pandemi’ si tamamen ortadan kalktığında, hayat normale döndüğünde birçok şey eskisi gibi olmayacak. Hiçbirimiz eskisi gibi olmayacağız ve elbette şirketler de gerek yapılarında gerekse de çalışma şekillerinde değişiklikler yapmış olacak. Ayakta kalmayı başarmış olan şirketlerimiz yeni sürece uyumlanmış olarak işleyişlerine devam edecekler.

HAZIR OLMAK
İçinde bulunduğumuz durumun ağır şartları karşısında finansal olarak güçlü kalabilmeyi başaran şirketlerin aynı zamanda yeni çalışma sistemine de uyum sağlamaları ve bu süreci sağlıklı bir şekilde geçirebilmek için doğru stratejiyi belirlemeleri gerekiyor. Önceki yazılarımda şu önemli başlıklar üzerinde durmuştum:

•Ekibin sürece dahil olacak şekilde bilgilendirilmesi – EKİBİN HAZIR OLMASI
•Kurumsal Kimlik dahilinde hareket edilmesi – KURUMSAL KİMLİK KİTABI’NIN HAZIR OLMASI
•Teklif, sözleşme gibi işleyiş için olmazsa olmaz dokümanların varlığı – DOKÜMANLARIN HAZIR OLMASI
•Katalog, broşür gibi tüm tanıtım materyallerinin aynı formatta kullanılması – TANITIM MATERYALLERİN HAZIR OLMASI
•İşleyişin, yazılı süreçlere bağlı olarak yürütülmesi – SÜREÇ ŞEMALARININ HAZIR OLMASI

Görüldüğü üzere önce hazır olmak gerekiyor. Ancak şu anın şartlarına uyum sağlayarak hareket edebilirsek bir sonraki aşamaya geçmemiz ve güçlü bir şekilde ayakta kalmamız mümkün olacaktır. Uzaktan çalışmanın, online toplantı yapmanın, bilgi alışverişini tamamen dijital ortamda farklı platformlarda yapmanın gerekliliği kapımızı çalmışken yukarıda sıraladığım bu hazırlıkların ivedi bir şekilde tamamlanması gerekiyor.
Çalışanlarımızla, tedarikçilerimizle, müşterilerimizle fiziki olarak bir arada olamadığımız şu günlerde öncelikle tüm sürecimizi yöneten ve yürüten ekibimizle etkin ve verimli iletişim kurmak zorundayız. Dolayısıyla, bu süreci ekibimizi dışarıda tutarak alacağımız kararlarla yönetemeyiz. Organizasyon yapımızın ve süreçlerimizin üzerinden geçerek gerekli revizyonları yapmak zorundayız. İş kalemleri, işleyiş şekli, süreçler, planlar ve en önemlisi iletişim sistemi kalemlerinin yeninden incelenmesi ve gerekli şekilde güncellenmesi süreci doğru yönetmemizde etkili olacaktır.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın,
Sibel AYGÜL
SIDEA KURUMSAL DANIŞMANLIK