Aslında dergimizin bu sayısı için daha farklı şeyler yazmayı düşünüyordum. Platformder olarak 2020 yılında sektörümüz için yapacağımız önemli faaliyetlerin haberlerini paylaşacaktık sizlerle. Ama, bazen hedeflediğiniz şeyler olmayabiliyor. Bunu çok iyi öğrendik.
Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan Covid – 19 salgını, tüm dünya halkı için sağlık tehdidi oluşturmaya başlamış ve Yeni Koronavirüs ’ün tanımlaması üzerinden geçen 4 aylık süre içerisinde; virüs, 200’e yakın ülkeye yayılarak insanları etkileyen ve maalesef ölmelerine neden olan pandemiye dönüşmüştür. Hükümetimizin almış olduğu ilk tedbirler ile, virüsün ülkemize girişi önlenmeye çalışılmış ve bu süre zarfında da devletimiz tüm birimleri hazırlıklarını tamamlamaya çalışmıştır.
Tabi bu salgının tüm dünyayı etkiliyor olması nedeni ile, dünya genelinde, şimdiye kadar emsali görülmemiş ekonomik problemleri de ortaya çıkarmıştır. Virüs salgınının ve salgına karşı alınan karantina önlemlerinin etkileri altında uluslararası tedarik zincirleri, elektronik, otomotive, ilaç kimya sanayi, turizm, taşımacılık gibi alanlardaki çok uluslu şirketlerin üretme sistemlerini etkileyerek kopmaya, küresel ticarette mal akımı gerilemeye, hava ve kara taşımacılığındaki yolcu hacmi hızla düşmeye başladı. Avrupa Birliği, serbest dolaşımı askıya aldı. Tüm dünya ülkeleri sınırlarını komşularına kapattı.
Ülkemizde de maalesef yukarıda saydığımız başlıklarda faaliyet gösteren firmalar olumsuz etkilenme trendine girince, hükümetimiz tarafından alınan ekonomik önlem paketleri sırayla ve sektörün talepleri ile devreye sokularak, krizden en az hasarla çıkılması sağlanmaya çalışılmıştır.
Öte yandan temsil ettiğimiz sektör olan Personel Yükseltici Platform ürün grubu da bu salgın etkisinden nasibini aldı. Sektörün en önemli uluslararası fuarları ziyaretçi kaybına uğradı ve erken bitirmek durumunda kaldılar veya fuarları ileri tarihlere ertelediler. Biz de dernek olarak birçok faaliyetimizi ertelemek durumunda kaldık.
Birçok ülkenin üretim üssü olan Çin’deki tedarik zincirinin sekteye uğraması, üreticileri zor durumda bıraktı. Covid-19 etkisi ile İnşaat Ekipmanları sektöründe faaliyet gösteren firmaların %30’u fabrikalarını kapatmak veya üretimlerini askıya almak durumunda kaldılar. Sektörümüzdeki yabancı birçok marka, ülkelerindeki pandemi durumuna göre ya geçici süreliğine üretimlerini durdurdular ya da operasyonlarını başka ülkelerde yoğunlaştırmaya başladılar.
Kiralama sektöründe ise, yeni yıla girerken bir hareketlilik söz konusuydu. Ancak Covid-19 pandemisi için alınan tedbirler nedeniyle bir durağan döneme ister istemez girildi. İş Sağlığı ve Güvenliğinde bilincin her geçen gün artıyor olması, yüksekte çalışma gerektiren tüm işlerde personel yükseltici platformların kullanımının tercih edilmesi, sektörümüz adına önemli bir artı olarak bu dönemde karşımıza çıkmıştır. Bu bilincin oluşmasında dernek olarak yapılan ve yapılacak olan faaliyetlerin katkısı çok fazla olmuştur ve olmaya da devam edecektir.
Covid-19 pandemisi sonrası artık yeni bir dünya düzeni ile karşı karşıya olacağımız aşikardır. Bu yeni düzende, ayakta kalacak firmalar, sermayesi firmanın sahibinden zengin olan firmalar olacaktır. Yani, bindiği araba, firmasından pahalı olanların ayakta kalması söz konusu olmayacaktır.
Çalışanlarını koruyan, olağanüstü durumlar için eylem faaliyeti olan, likidite yönetimini güçlendiren, tedarik zincirini dengede tutan, müşterisine yakın olan ve toplumsal hizmetlerde derinleşebilen firmaların hizmet vereceği döneme giriyoruz.
Başta ülkemiz olmak üzere, üyelerimizin ve sektörümüzün bu zor günleri; hep birlikte, birbirimize destek olarak ve karşılıklı anlayış ile aşacağına inanıyoruz. Salgın için gerekli tüm tedbirleri alarak, devletimizin belirlemiş olduğu önlemlere destek olan bütün sektör temsilcilerine teşekkürlerimizi sunuyor, sizlere ve tüm sevdiklerinize sağlıklı günler diliyoruz.
Salgın nedeni ile vefat edenlere Allah’tan Rahmet, geride bıraktığı ailelerine sabırlar diliyor, enfeksiyondan etkilenenlerin de bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını temenni ediyoruz.
Daha güzel günlerde buluşmak temennisi ile

Saygılarımla
Servet AYHAN
Yönetim Kurulu Başkanı