Türkiye İstatistik Kurumu‘nun (TÜİK) açıklamış olduğu 2019 verilerine göre, Türkiye’de nüfusun yüzde 75,3’ü internet kullanmaktadır. Sosyal medya platformları kullanan kişi sayısı ise 5 milyondur. Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte internetten yapılan ticari faaliyetler de yaygınlaşmaya başlamıştır. Dijital alanda satın alımları en çok etkileyen mecraların başında sosyal medya gelmektedir. Sosyal medya, mevcut müşteri ve potansiyel müşterilerinize çoğu zaman ücretsiz bir şekilde ulaşmanıza imkân sunmaktadır. Fakat diğer tüm pazarlama unsurlarının yönetim sürecinde olduğu gibi kuvvetli bir amaca hizmet eden stratejiniz olmalıdır.

Sosyal medya da başarılı olmak geleneksel ve alışık olunan sosyal medya çabaları ile pek mümkün değildir. Hedef kitlenize yönelik ayrıntılı stratejik bir yol çizmeniz gerekmektedir. Müşterilerinizi tanımlamak ve onları etkileşime geçirmek için farklı yöntemler düşünmelisiniz. Elbette sosyal yaşamda kimse kiralık makineler ile dolu bir sayfayı sürekli görmek istemeyecektir. Fakat sabit veya yeni müşterileriniz çalışmaya başlamadan önce sizin hakkınızda fikir sahibi olmak isteyecekler. Bu aşamada onlara sesinizi duyurup kendinize doğru yönlendirebileceğiniz yararlı içeriklerle işleri kolaylaştırabilirsiniz.

Her işte olduğu gibi sosyal medya pazarlamasında da yön gösteren ölçülebilir verilere ihtiyacınız olabilir. Fakat bu paylaştığınız gönderinin “Beğenme” sayısı ya da takipçilerinizin sayısı gibi durumlar olmamalıdır. Bir şekilde ulaşmayı başardığınız potansiyel müşterinizin talebi işbirliğine dönüşüyorsa doğru bir süreçte ilerliyorsunuz demektir. Bu şekilde dönüşler almak hemen gerçekleşecek olaylar değildir. Başarmak istedikleriniz için uzun vadeli bir emek gereklidir.

Her geçtiğimiz gün yepyeni sosyal medya platformları geliştirilmektedir. Hepsini takip edecek zamanınız olmadığı gibi aynı zamanda hepsinde yer almanızda uygun bir yaklaşım olmayacaktır. Stratejinizi ve hedef kitlenizi belirledikten sonra, müşterilerinizin sıklıkla hangi sosyal medya platformlarında aktif olarak yer aldığını çözümlemelisiniz. Böylece doğru bir mecra sayesinde doğru kişilere ulaşmış olursunuz ve zaman kaybı yaşamazsınız.

Faaliyet göstermeyi tercih ettiğiniz sosyal medya platformundan sonra en önemli konu içerik pazarlama stratejinizdir. Ekipman kiralayıcı müşterilerinizin sunduğunuz hizmetlerden tam olarak ne beklediğini anlamış olmanız gerekmektedir. Bilgilendirmek bunların başında gelebilir. Sahada aktif olarak rol alan arkadaşlarınızla konuşarak müşterilerin sıklıkla yönelttiği soruları biriktirin. Bunları metin, görsel ve video içeriklerle paylaşmaya başlayabilirsiniz. Sosyal medyada içerik kadar önemli bir diğer konu zamanlamadır. Ekipman kiralayıcı müşterileriniz hafta içi çalışma programlarına göre 08:00 ile 17:00 arasında her zaman ekran karşında olmayabilir. Bu durum yayınlayacağınız gönderilerin gözden kaçacağını veya istenilen etkileşimi yakalayamayacağı anlamına gelir. Başlangıçta kendinize en uygun saati seçmek için, farklı saatlerde paylaşımlarda bulunun ve aldığınız geri dönüşlere göre kullandığınız platformların saat aralığını belirleyebilirsiniz.

Başlangıçta biraz çekimser kalabilirsiniz. Fakat bu durum göründüğü kadar karmaşık değildir. Bir yerden başlamak yolu yarılamak olacaktır. Planınıza sadık kalarak bir şeyler deneyebilirsiniz. Şirketiniz ve müşterileriniz için en doğrusu, zaman içerisinde size yol gösterecektir.

Basit birkaç ipucu:
● Kendinize ve işinize uygun olarak seçmiş olduğunuz sosyal medya platformları için hazırlayacağınız takvime uygun olarak haftada bir veya iki olmak üzere düzenli olarak paylaşımlarınızı sürdürmeye dikkat edebilirsiniz. Ne kadar sürdürülebilir bir paylaşım programı yaparsanız faaliyetleriniz o kadar kalıcı hale gelecektir.
● Dijital çağın sunmuş olduğu en güzel şeylerden biri interaktif bir yapıya sahip olmasıdır. Bu durumu kendi aleyhinizde fırsata çevirerek müşterileriniz ile çift yönlü bir iletişim kurabilirsiniz. Yorumlarına karşılık verip, anketler düzenleyerek, çekilişler organize edebilirsiniz.
● Gelişen teknoloji sayesinde artık profesyonel fotoğraf çekimleri yapmak için yüksek çözünürlüklü kameralara sahip olmaya gerek yoktur. Kendi cep telefonunuz ile net ve olabildiğince temiz bir ortamda kaliteli fotoğraflar paylaşabilirsiniz. Bu durum imkansız ise kiralama parkınız da bulunan ekipmanların üreticileri size kaliteli fotoğraf konusunda destek olacaktır, onlardan yardım isteyebilirsiniz.
Büşra ÖRS
ELS Lift Kurumsal İletişim Uzmanı