ELS LIFT, EKLEMLİ PERSONEL YÜKSELTİCİ PLATFORM KATEGORİSİNDEKİ AE15 MODELİNİN YENİ JENERASYONUNU PİYASAYA SUNDU. 15 METRE ÇALIŞMA YÜKSEKLİĞİ VE 8.65 METRE YATAY ERİŞİME SAHİP AE15, DİAGNOSTİC CENTER DİSPLAY SİSTEMİ VE BAKIM GEREKTİRMEYEN AC MOTORUYLA DİKKAT ÇEKİYOR.

Bursa’da 2008 yılından bu yana, Türkiye’nin personel yükseltici platform sektöründe global ölçekte önemli çalışmalara imza atan ELS Lift, her geçen gün ürün gamını genişletmeye ve mevcut ürünlerine yenilikler kazandırmaya devam ediyor. Firma, son olarak 2020 yılının başında başlanarak ARGE geliştirmeleri sürdürülen eklemli personel yükseltici platform kategorisindeki 15 metre çalışma yüksekliği ve 8.65 metre yatay erişime sahip AE15’in yeni jenerasyonunu piyasaya sundu. Ürünün kontrol sisteminde değişikliğe giden ELS Lift, makinede daha önce meydana gelmiş olan arıza kayıtlarının tutulduğu, anlık hataların görülebildiği diagnostic center display sayesinde, makine parametrelerinin kontrollerini gerçekleştirmeyi ve gerekli kalibrasyonların yapılmasına olanak sağlıyor. Makinede standart olarak bulunan bu ekran, teknik servis faaliyetlerindeki zaman kayıplarının önüne geçmektedir. Örneğin bu ekran sayesinde, herhangi bir yardımcı ekipman kullanmadan bir kablo bağlantısının kopup kopmadığı analog ve dijital sinyallerin kontrolü ile tespit ediliyor.

BAKIM GEREKTİRMEYEN MOTORLAR
Eklemli personel yükseltici platform AE15’in bir diğer önemli özelliği ise bakım gerektirmeyen AC motor kullanılması. Bu motorlar kullanıcıya uzun yıllar boyunca çalışma imkanı ve teknik servis maliyetlerinde tasarruf sağlıyor. Sahada çalışırken güvenliği en üst seviyede tutmayı amaçlayan AE15, eğimli alanlarda çalışırken operatöre ekstra güvenlik sağlayan otomatik rampholding özelliği sayesinde dengeyi koruyor. Özellikle rampalara tırmanırken eğimdeki konumunu koruma amaçlı tasarlanan bu sistem, yükleme esnasında olası kaza risklerini minimize ediyor. Aynı zamanda eğimdeki tırmanma hareketini kontrol altında tutarak, yüklemeyi yapan operatöre büyük kolaylık sağlıyor.

HASSAS SÜRÜŞ ÖZELLİĞİ
Ürün üzerinde gerçekleştirilen yenilikler hakkında açıklamalarda bulunan ELS Lift AR&GE Direktörü Koray Erkekli, “ELS Lift olarak, ürünlerimizi tasarlar ve geliştirirken sahada operatöre sağlayacağı verimlilik her şeyden önce gelmektedir. AE15, uzun ömürlü AC motoru sayesinde rakiplerine oranla daha hassas bir sürüş özelliği sunarak, operatörlere konforlu ve verimli çalışma fırsatı sağlamaktadır. Yeni Diagnostic Center Display ile beraber servis sürelerinin en aza indirgenmiş olması kullanıcısının memnuniyetini arttırmaktadır. AE15 diğer güvenlik önlemlerinin yanı sıra, kontrol ünitesinden bağımsız olarak tasarlanmış fren boşaltma sistemine sahiptir. Bu özellik makinede elektronik olarak herhangi bir arıza yaşanması durumunda taşınma kolaylığı sağlamaktadır. Getirilen yeni güvenlik standartları kapsamında YSİP üreticileri bir dizi tasarımsal ve yapısal farklılıkları üretim aşamalarına entegre etmek durumundadır. Güncellemeler ile birlikte, eklemli personel yükseltici platform AE15’e eğimli alanlarda çalışırken eğim sınırı aşılması durumunda bom işlevlerinin devre dışı kaldığı mekanizma ve makine üzerinde taşınmakta olan yüklerin sınırı geçmesi durumunda normal işlemleri durduracak yük sensörleri gibi güncellemeler dahil edilmiştir” dedi.

ÖLÇÜLER
Çalışma Yüksekliği: 15 m
Platform Yüksekliği: 13 m
Yatay Erişim: 8.65 m
Kaldırma Kapasitesi: 230 kg

TEKNİK ÖZELLİKLER
Oransal Sürüş Hızı: 0.8 – 4.5 km/s
Kule Dönüş: 355o
Tırmanma Kabiliyeti: %25
Sepet Dönüş: (Sağ / Sol) 180o
Dönüş Yarıçapı: (İç / Dış) 3.7 m / 1.7 m
İz Bırakmayan Lastikler: Ø570 x 230
Hidrolik Tank: 30 L
Aküler: 48 V /400 Ah
Akü Şarj Cihazı: 48 V / 60 A
Ağırlık: 7200 kg