TÜRKİYE’NİN İLK MİLLİ SONDAJ GEMİSİ FATİH, SAKARYA GAZ SAHASI’NDA 320 MİLYAR METREKÜP DOĞAL GAZ REZERVİ KEŞFETTİ. 20 TEMMUZ’DA SONDAJ ÇALIŞMALARINA BAŞLAYAN GEMİNİN TABELASININ TAKILMASI VE BOYANMASINDA AVK’DAN KİRALANAN 75 METRE ARAÇÜSTÜ PLATFORM KULLANILDI.
Fatih sondaj gemisi, Türkiye’nin Karadeniz’deki ilk milli derin deniz sondajını gerçekleştirdi. Gemi, 20 Temmuz 2020’den bu yana Zonguldak’ın yaklaşık 170 kilometre açıklarında Tuna-1 araştırma kuyusunda çalışmalarını yürütüyordu. Yapılan çalışmalar sonucunda 2100 metre derinlikte 320 milyar metreküplük bir doğalgaz rezervi keşfedildi. Türkiye’nin ilk sondaj gemisi olma özelliğini taşıyan ‘Fatih’, Dilovası’ndaki Beldeport Limanı’nda tamamlanan hazırlıkların ardından büyük bir törenle Akdeniz’e uğurlanmıştı. Hazırlık aşamasında geminin tabelasının takılması ve boyanması için Aydın Vinç Kiralama’dan (AVK) 75 metre araçüstü sepetli platform kiralandı. Araçüstü platform ile yüksekte güvenli çalışma ortamı oluşturuldu ve en hızlı şekilde Fatih sondaj gemisinin tabelası takıldı, ardından tabela boyanarak geminin hazırlıkları tamamlandı.
“PLATFORM İLE İŞ HIZLANDI”
Türkiye için son derece önemli bir yere sahip olan bir projede yer almaktan dolayı gururlu ve mutlu olduklarını ifade eden AVK Genel Müdürü Fatih Aydın, “Sondaj gemisinin bir an önce çalışmalara başlaması için geminin hazırlık sürecinin en kısa sürede tamamlanması gerekiyordu. Bu nedenle projede adeta zamanla yarıştık” dedi. Projeye 75 metre araçüstü sepetli platform desteği sağlayarak geminin tabelasının takılma ve boyanma sürecini hızlandırdıklarını belirten Aydın, “Bu tarz projelerde zaman oldukça önemli. Bugün bu yükseklikteki platformlar Türkiye’de olmasaydı, bu çalışma farklı bir şekilde yapılacaktı ve süre oldukça uzayacaktı. Fakat Osmangazi Gebze Limanı’ndan hareket eden Fatih sondaj gemisinin tabelasının takılmasında bizden platform talep edildi. AVK olarak bu önemli projeye platform kiralama hizmeti sunarak işlemin daha kısa sürede gerçekleştirilmesini sağladık. Bizim için gurur verici bir projeydi. Bu önemli projede yer aldığımız için mutluyuz.”
FATİH SONDAJ GEMİSİNİ TANIYALIM
Güney Kore’de 2011’de inşa edilerek denize indirilen Fatih, 6. nesil denilen üst düzey bir teknolojiye sahip. “Upgrade” edilme sürecinde, sondaj ekipmanları, kuyu kontrol sistemleri, dinamik pozisyonlama sistemleri, gemi iticileri ve gemi jeneratörlerine varıncaya kadar gerekli tüm teknik aksamı yenilenen Fatih, kendi sınıfındaki 16 gemi arasından sıyrılarak böylesine yüksek teknolojiye sahip dünyanın ilk 5 gemisi arasına girdi. Fatih’in, 64 metre yüksekliğindeki sondaj kulesinin uzunluğu, 67 metre yüksekliğindeki Galata Kulesi’ne yakın. Fatih’in iki kulesi, toplam 1750 ton yük kaldırma kapasitesine sahip. Aktif konumlandırma sistemi sayesinde 6 metre yükseklikteki dalga boyunda bile sabit kalarak operasyonlarını sürdürebilme özelliği bulunan Fatih, bu üst düzey teknolojik özellikleriyle en zor operasyon koşullarında çalışarak kendini ispatlamış bir gemi.