ACCESS INTERNATIONAL (Al), DİKEY PLATFORM SEKTÖRÜNÜ ARAŞTIRDI. DÜNYA GENELİNDE YAPILAN PAZAR ARAŞTIRMASINDA DİKEY PLATFORM KULLANIMININ GİDEREK YAYGINLAŞTIĞI VE ÇİNLİ ÜRETİCİLERİN DE DİKEY PLATFORM ARENASINDA YER ALDIĞI AÇIKLANDI
Fransa merkezli ATN’den Christophe Burel, dikey platformların aslında yatay erişime sahip olmayan makaslı platformlar ile daha ağır ve yatay erişim sunan ancak 5 metreden 6 metreye kadar uzanan eklemli platformlar arasındaki eksik bağlantı olduğunu açıkladı ve şunları ekledi: “Endüstriyel kullanıcılara, eklemli platformları daha küçük ve daha hafif bir tabandan aynı faydaları sağlayacak daha küçük bir makineye aktarabileceklerini gösteriyoruz.” Skyjack Pazarlama Başkan Yardımcısı Malcolm Early, dikey platformların sürekli olumlu bir eğilim gösterdiğini kabul ediyor. Early, “Coğrafi olarak Kuzey Amerika, Avrupa’da görülenlerin iki katına kadar olan sayılarla öncülük ediyor. Asya’da, pazar her yıl bir miktar büyük dalgalanmalarla biraz seyrekleşiyor. Son zamanlarda oldukça büyük büyüme oranları gördük, ancak nispeten küçük” dedi. Haulotte’ye göre endüstriyel, imalat, perakende ve kamu tesislerinin bakımı ve inşaat işleri için dikey platformlar giderek daha popüler hale geldi. Ancak, dünyanın tüm bölgeleri aynı ihtiyaçlara ve aynı olgunluğa sahip değil. Haulotte, Kuzey Amerika’da pazarın ağırlıklı olarak 6 metre ve üstü çalışma yüksekliğine sahip jib bomlu modellere odaklandığını söylüyor. Haulotte’nin Avrupa ana pazarındayken, jib bomlu ve 10m çalışma yüksekliğine sahip modellere ve daha az ölçüde 3m ila 6m çalışma yüksekliğine sahip jib bomlu modellere odaklanılıyor.
GLOBAL VERSİYON
Asya’da talep ağırlıklı olarak 6,5 m çalışma yüksekliği ve daha fazla jib bomlu platformlara odaklanılıyor. Özellikle Japon pazarı, Kuzey Amerika’dan sonra dünyanın en büyük pazarlarından biri. Haulotte, paletli yeni Star 6 ile dikey platform aralığını genişletti. Star 6, yakın zamanda piyasaya sürülen ve tekerlekli olan 8 metre çalışma yüksekliğine sahip Star 8 S’yi takip ediyor.
Tekerlek tabanlı versiyonu tamamlayan yeni 6m çalışma yüksekliği paletli Star 6’daki tarama sistemi, platformun en zorlu arazileri müzakere etmesini ve zemin basıncını önemli ölçüde azaltmasını sağlıyor. Elektrikle çalışan makine, engebeli arazi yeteneklerini sağlayan ara salınımlı silindirlerdeki mobil eksen sayesinde % 25’e kadar eğimleri kaldırabiliyor. Makine ayrıca düşük zemin basıncıyla kırılgan zeminler için de uygun. Dikey platform, 200kg yük kapasitesi sağlayarak iki operatörün kapalı alanda çalışmasını sağlarken, 40 cm’lik sepet uzantısı ekstra erişime olanak tanıyor. AC motorları yüksek seviyede tork sağlıyor. Şirket birkaç yıl önce daha iyi verimlilik ve güç ve bununla birlikte daha kolay bakım sağlamak için tüm DC elektrikli sürücüyü AC’ye taşımaya karar verdi.
Dikey platform ufuklarının nasıl harcandığının başka bir örneği Bravi’nin en son ürününden geliyor. Sprint TL, lastik taşıma eki ile yenilikçi bir seçici. İlk olarak 2013’te piyasaya sürülen ve lastik satıcısı ve depo pazarlarını hedefleyen önceki Sprint modelinin evrimini temsil ediyor. Şirket Sahibi Pierino Bravi, “Lastikler büyüdükçe ve ağırlaştıkça, taşıma ve hareket sırasında yaralanmaları önlemek gerekli hale geliyor” diyor. Sprint TL, operatörü ve lastikleri kaldırarak istenen yüksekliğe konumlandırıyor ve manuel olarak kullanmaktan daha hızlı ve güvenli. Bravi, “Gelecekte ağır hizmet veya hantal eşyaların, özellikle kapıların ve masif kutuların raftan seçim prosedürünü kolaylaştırmak için daha çok Sprint’e takılacak özel aksesuarlara odaklanacağız” diye açıklıyor. Son birkaç aydır Bravi, iyi kurulmuş Leonardo HD’nin yükseltilmiş bir versiyonu üzerinde çalışıyor. Bu yükseltme başlangıçta ABD merkezli yeni ANSI A92.20 ile uyumlu olacak şekilde tasarlandı, ancak dünyanın geri kalanına da genişletiliyor.
Eğilimler söz konusu olduğunda, Bravi üretkenliği artıran ve riskleri sınırlayan yüksek manevra kabiliyeti yüksek, kompakt makineler için daha fazla talep görüyor. Küresel [Covid-19] salgını, yüklenicileri, sosyal uzaklaşma yoluyla çalışanlarının güvenliğini garanti altına almak için çalışma şekillerini gözden geçirmeye zorladı. Bravi, “Birçoğu artık aynı platformda iki kişiye izin vermiyor, bu nedenle aynı işte daha fazla üniteye izin verecek kadar kompakt ve manevra kabiliyetine sahip dikey platformlar mevcut zorluklara doğru çözüm olacak ve her operatörün kendi başına çalışmasına izin verecek.”
YENİ SEÇENEKLER
Dikey platform DNA’sına sahip olan ATN’nin Fassi Group ve Piaf 13 RE dahil olmak üzere sekiz Piaf dikey platformları Bauma’da geçen yıl lanse edildi. ATN’deki Christophe Burel, Piaf RE’nin (Roues Electriques) ana özelliklerinin piyasadaki en geniş yatay erişimi içerdiğini ve 10RE’nin 3.51m sunduğunu söylüyor. Buna ek olarak, Piafs sıfır kuyruk salınımı sunuyor. ATN daha sonra Piaf 12 RE ve 13 RE ile daha fazla yükseklik sunmak için ürün yelpazesini genişletmeye karar verdi. Christophe Burel, “Birçok endüstriyel şirket, hantal eklemli platformların yerine küçük şasi tabanından ve dikey platformların diğer birçok avantajından yararlanmak istiyor” dedi. ATN PIAF ürün yelpazesini daha fazla ayrıntıya kavuşturacak olmasına rağmen daha da genişletecek, ancak daha fazla özerklik ve yükseklikler için hem paletli hem de tekerlek tahrikli makinelerde gelişmeler olacak. ATN elektrikli ve hidrolik tahrikli makineler sunuyor. Elektrikli tahrik ekipmanının avantajlarına rağmen, Piaf 880R, 1000R ve 1100R’de hidrolik tahrik kalıyor. Christophe Burel, “Müşterilerimizin çoğu, elektrikli dalış motorlarının büyük beğeni topladığı büyük Avrupa şehirlerinde bulunuyor. Ancak diğer pek çok kullanıcı Sibirya, Brezilya, Çin, Hindistan’daki uzak bölgelerden ve ‘yerel’ hizmetin operasyonlardan birkaç gün uzak olduğu diğer yerlerde faaliyet gösteriyor. Bu kullanıcılar, sınırlı aletler ve parçalar ile makineye kendileri servis yapma fırsatı veren orijinal hidrolik tahrik teknolojisinden memnunlar” dedi.
ÇİNLİ ÜRETİCİLER DİKEY PLATFORM ARENASINDA
Dingli, Ekim 2019’da mevcut GTWY1200 serisinden yükseltmeler olan dört dikey platform üretti. Yeni GTWY9.5 1300, GTWY11-1300, GTWY12.5-1300 ve GTWY14-1300, önceki 1200 serisinden daha esnek ve doğru kaldırma ve inme ile CE standardına uygun üretildi. 1300 modelleri, sapmayı büyük ölçüde azaltan yüksek mukavemetli alaşım malzemeleri içeriyor. Şirket şimdi daha fazla elektrikli model ve doğrudan elektrikli sürücüye odaklanacak. Sinoboom, 2017 yılında GTZZ10EJ’yi yurtdışı pazarlara resmen başlattı. Benzersiz bir hareketli çukur koruma sistemine sahip olan makinenin entegre bom sistemi kolay bakım sağlıyor. Kompakt bir makine olarak sıfır kuyruk salınımı sağlayan makine, standart kapı geçişlerinden kolayca geçebiliyor. Şirket aktif olarak küresel pazarı araştırıyor ve dikey platformların Avrupa ve ABD’deki genel pazarlarda yaygın olarak kullanıldığını ve gelecekteki ürünlerin bu pazarların ihtiyaçlarına yönelik olacağını belirledi. Bir şirket sözcüsü, “Dikey platformlar daha hafif ve minyatürleştirmeye doğru gelişiyor, nakliye konusunda daha fazla kolaylık ve ticari platformlara kolay erişim sağlıyor” dedi. Büyüyen Türkiye platform pazarında üretici olan ELS Lift, 2017 yılında VM10-J ile dikey platform üretimine adım attı. Bir yıl sonra 2018’deki Almanya merkezli Platformers Days’de ikinci modeli VM6’nın prototipini tanıttı. Şirket, ayrıca yeni bir platform kaldırma kolu uzatması üretmeye hazırlanıyor ve VM10-J için telematik standardı yapmaya çalışıyor. ELS Lift’in Satış ve Pazarlama Direktörü İrfan İşmak şöyle açıklıyor: “Bu ürünler genel bakım uygulamalarında ve endüstriyel depolarda kullanıcı dostu bir deneyim sunuyor ve pazarda büyük talep görüyor. Daha çok Avrupa ülkeleri, Kuzey Amerika ve İskandinav ülkelerinden talep alıyoruz.” İç ve dış mekanda kullanıma uygun VM10-J, 2800kg ağırlığında ve 3.15m yatay erişim sunuyor. Makine, 9.8m çalışma yüksekliğiyle, iz bırakmayan lastikler, % 25 tırmanma kabiliyeti, 350 ° dönüş, sıfır kuyruk salınımı ve kompakt 0,99 m genişliğe sahip. Entegre Tanı Merkezi Ekranı hata kodları, şarj yüzdesi ve çalışma saatleri sağlıyor. Model ayrıca büyük bir alet tablası ve ECU’ya entegre bir eğim sensörü ile birlikte geliyor. Bakım gerektirmeyen AC tahrik sistemi ile birlikte üretici, ürün tipinin daha ağır eklemli platformaların bomların yerini aldığını da belirtiyor. ELS, VM6’nın standart bir makaslı kaldırma görevini üstlenebileceğini söylüyor. Yerden tasarruf ve kolay saklama ve hassas zeminlerde çalışabilme özelliğine önem veren bir prototip tamamlandı. 2020 yılının son çeyreğinde seri üretime geçecek.
STANDARTLARI KARŞILAMA
Genie; GR, GRC, GRJ ve QS modellerini sunuyor ve son zamanlarda küresel ISO gerekliliklerini de içeren ABD ANSI A92 standartlarındaki gereksinimleri karşılamak için platformlarını, platform spesifikasyonunu benimsemek üzere güncellendiğini duyurdu. Genie Ürün Müdürü Molly Frank, “Genie GR, QS ve GRC dikey platformları için küresel bir standardın, operatör filosunun karmaşıklığını azaltırken operatörlerin verimliliğini optimize edeceği konumumuzdur” dedi.
Çift Bölge Kontrolü, çoğu Genie platformların dış mekanda çalışmanın mümkün olacağı anlamına geliyor. Üreticinin mevcut çift bölge makaslı platformlar gibi, GR ve QS platform denetleyicisinde iki düğme bulunuyor ve operatörün iç veya dış bölgeyi seçmesini istiyor. Dış alan seçildiğinde, maksimum platform yüksekliği ve doluluk sınırlandırılıyor. Öte yandan, GRC modelleri sadece iç mekanda kullanılacak. Tüm yeni GR, QS ve GRC platformlarında, yük algısı, platform yükünü izlemek ve makine aşırı yüklenmişse operatörü uyarmak için tasarlanmış yay kontrollü bir sensör kullanılarak gerçekleştiriliyor. Aksesuarlar, Kaldırma Aletleri Çalışma Tablasını içeriyor ve hepsinin sıfır derece dönüş yarıçapı ve kompakt tabanı var.
GRJ ürünlerinin dar boyutu, dışa açılımı ve dönüşü, üretim kapasitelerini elde etmek için tam boyutlu bir bom getirmeden üretim hatlarının, rafların ve ekipmanların üzerindeki alanlara kolayca ulaşabilecekleri anlamına geliyor. Frank, “Dikey platformlar gittikçe küçülüyor ve toplam makine ağırlığı ve dış boyutlara vurgu yapılıyor. Genellikle karşılaştırılabilir bir makastan daha kompakt ve daha düşük ağırlıktadırlar. Aynı şantiye alanına daha fazla makine sığabilir ve inşaat malzemeleri ve proseslerindeki yeni teknoloji ile giderek artan tek kişilik görevler için makas platformlarında bulunan daha büyük platformlar, uzatma platformları ve kapasiteler gerekli değil.”
Skyjack’in ürün serisinde 5.65m ila 6.75m arasında çalışma yükseklikleri olan iki dikey var. Tam yükseklikte ayrılabilen SJ12 ve SJ16, maksimum manevra kabiliyeti, % 30 tırmanma kabiliyeti ve 16 ila 20 saniyelik nominal yük kaldırma süreleri için sıfır içten dönüş yarıçapı sağlıyor. Bu sıfır emisyonlu makineler düşük zemin yüklemesi sunuyor. Bir motor kontrolörü, düzgün kontrol fonksiyonları ve olağanüstü manevra kabiliyeti sağlayarak, onları ideal bir düşük seviye erişim çözümü haline getirirken, dar alanlarda manevra kabiliyetine yardımcı oluyor. Bu ürünler bir süre önce piyasaya sürülmesine rağmen, önemli güncellemeler aldı. SJ16 ayrıca dış mekanda kullanım için de derecelendirildi ve bir kez 3,65 metreden fazla kaldırıldığında, operatörü makinenin dış mekanda daha yükseğe kaldırılmaması gerektiğini hatırlatıyor.
Skyjack’in modellerinin önemli bir farklılaştırıcısı, dikey platformun arkasında tutan ve operatör için maksimum görünürlük sağlayan bir dikey tasarımı mevcut. Hem SJ12 hem de SJ16, Skyjack’in yeni İkincil Koruma Kaldırma Etkinliği (SGLE) sistemini alabiliyor. SGLE ile, platformun kaldırılmasına izin vermek için hem joystick hem de kurcalamaya dayanıklı ikincil etkinleştirme, ikisinden birinin serbest bırakılması işlevleri hemen durduracak. Ergonomi, operatörün gövdesinin dik bir konumda ve korkuluklardan uzakta tutulacağı şekilde konumlandırıldı. Tabla seçenekleri, isteğe bağlı elektrikli lastik ataşmanı ve panel taşıyıcı ile donatılabiliyor.
MÜŞTERİ TALEPLERİ
Snorkel, dikey platform serisine en son TM12E ve TM16E platformlarını ekledi. Müşteri talebine yanıt olarak geliştirilen her iki model de, hidrolik tahrik versiyonundan % 50 daha az amper çeken ve dar iç yarıçapı sağlayan, dar alanlarda çalışmak için ideal hale getiren daha uzun çalışma çevrimleri sağlayan bir elektrikli tahrik sistemine sahip. Çalışma çevrimi ve manevra kabiliyeti avantajlarına ek olarak, elektrikli tahrik, hidrolik sızıntı riskini en aza indirerek hassas alanlara uygun hale getiriyor.
Snorkel TM12E, 227 kg’a kadar 5.65m çalışma yüksekliğine kadar kaldırabilir ve 840 kg ağırlığında. Daha büyük TM16E ise 227kg’ı 6.87m çalışma yüksekliğine kaldırabiliyor ve 1.105kg ağırlığında. Her iki platformda da tamamen kapalı bir ünite içinde bulunan bir elektrikli fren sistemi bulunuyor ve tüm elektronik bileşenler, kasanın arkasında, adımın altında ayrı bir bölmeye yerleştiriliyor. Standart olarak dışarıya açılır uzatma tablası ile donatıldı ve depo ve perakende uygulamalarında kullanılmak üzere isteğe bağlı bir sipariş toplama tablası ile özelleştirilebiliyor. Binalar tasarımlarında daha karmaşık hale geldikçe Snorkel, bu menzili daha yüksek ulaşan modelleri içerecek şekilde genişletme seçeneklerini araştırıyor. Şirket, dikey platformları da dahil olmak üzere bir dizi ürün kategorisinde doğrudan elektrikli tahrik için artan bir talep olduğunu söylüyor. Orijinal hidrolik TM12 platformunu uzun yıllar boyunca üretti, ancak artan müşteri talebi nedeniyle 2017 başında elektrikli tahrik TM12E ve TM16E modellerini tanıttı. Temel avantajlar, daha verimli bir tahrik sistemi, sıfır iç dönüş yarıçapı ve hidrolik sızıntı riski en aza indirildiği için platformları hassas alanlarda kullanma yeteneği sayesinde yükler arasındaki daha uzun çalışma döngüsünü sağlıyor. Dikey platformlar, dünyada satılan modeller ile şirkette köklü bir ürün kategorisi bulunuyor. TM12, TM12E ve TM16E dahil olmak üzere kendinden tahrikli platformlar, İskandinavya ve ABD gibi gelişmiş pazarlarda, yüksek işlerde iç işlerde, büyük merdivenlerin ve iskele kulelerinin yerine işyerlerinde yaygın olarak kullanılıyor. UL25, UL32 ve UL40 modelleri gibi teleskopik kendinden tahrikli platformların etrafında itin, 14.0m’ye kadar yüksekliklerde güvenli bir şekilde çalışmak için basit ve uygun fiyatlı bir yöntem sağlıyor.
SONRAKİ ADIM
JLG’nin yeni DSP serisi, düşük bir adım yüksekliği, toplama platformuna engelsiz erişim, ergonomik kontroller ve iyi stabilite hissi ve giderek daha önemli operatör konforuna vurgu yapıyor. Bauma 2019’da JLG, 6.55m çalışma yüksekliği ve 220kg’lık kombine operatör platformu ve malzeme tepsisi platformuyla serinin ilkini, DSP-M stokçusunu tanıttı. DSP-S ve DSP-L versiyonları 2020’de piyasaya sürüldü. Geleneksel bir forkliftin ve bir MEWP’nin melezidir ve endüstri gereksinimlerini karşılamak için yüksek düzeyde konfigürasyona izin veriyor. Giriş yüksekliği 20 cm’dir ve toplama tepsisine engelsiz erişim var. Az bakım gerektiren tek AC tahrik motoru, operatör dostu kontroller ve forkliftlere benzer platform tasarımı ile basitleştirilmiş operasyona katkıda bulunuyor. İki tekerlekli tekerlek stabilite sunuyor.