PERSONEL YÜKSELTİCİ PLATFORM SEKTÖRÜ, BİR DÖNEMİ KAPATIP, BELİRSİZ BİR YENİLİĞE DOĞRU GİDERKEN; ÇİNLİ ÜRETİCİLER, GELECEK YIL GELİR PERSPEKTİFİNDEN ÇOK FARKLI GÖRÜNMESİ GEREKEN LİSTEYE ETKİ EDİYOR.
AccessM20, 2019 yılı dünyanın en büyük platform üreticilerinin gelirlerini listeledi. Yılın ilk yarısında büyük bir büyüme elde eden üreticiler, yıl içinde de genel olarak başarılı bir sonuç ortaya koyuyor, ancak üreticiler, yıl sonunda zorlu bir pazarda faaliyet gösteriyor. Bu durum, geçtiğimiz yıldan itibaren pozisyonlarını koruyan en iyi iki üretici JLG ve Terex AWP’nin (Genie ve Terex yardımcı programları) gelir düşüşlerinde görülebiliyor. Her iki 2019 mali yılının da son çeyreğinde, yumuşatma piyasasının getirdiği ciddi gelir düşüşleri, büyük ölçüde endüstriyi sürprizlerle yakaladı. Bu, yılın başında Çin ile tanışan sürprizle karşılaştırıldığında daha sonra Mart ayında Avrupa ve Kuzey Amerika’yı izledi. Tabii ki, rakam gelirlerinin karşılaştırmasını büyük ölçüde ilgisiz kılacak Covid-19’a atıfta bulunuyor. Belki de 2021 listelemesi, üreticilerin Covid-19 fırtınasını ne ölçüde bozduğunu gösterebileceği için karşılaştırmalar için daha anlamlı olacak ve o zamana kadar piyasanın ne kadar etkilendiğine dair gerçek bir anlayışa sahip olunacak.
YENİ İKLİM
Dünyanın en büyük platform üreticilerinin yer aldığı liste, 2008 yılında başlayan kredi krizine neden olan küresel durgunluktan bu yana büyük bir gerileme görmeyen istikrarlı bir pazarın son yılını temsil ediyor. Son birkaç yıl içinde platform pazarı yükselme koşullarına geri döndü ve çoğu tahminci bunun 2007 sonuna doğru yaşanan tehlikeli baloncuğa girmeye benzetti. Bu kadar beklenmedik nedenlerle balonun patlayacağı bilinmiyordu. Belirtildiği gibi, 2019 genel olarak olumlu bir yıl oldu, çoğu şirket yıl boyunca artışlar görüyor. Haulotte, dördüncü sırada, yıl boyunca bazı rekor sonuçlar kaydetti, diğer birçok şirket kural olarak sağlıklı gelirlerin yaklaşık yüzde 5 ila yüzde 10 arttığını görüyor. Ancak, birkaç istisna dışında yüzde 26 artışla Platform Basket şeklinde, yüzde 25 artış ile Bronto Skylift ve yüzde 19 gelir artışı ile Klubb, genel hikaye yıl boyunca istikrarlı bir büyüme oldu. Daha doğru bir hikaye eğer endüstri, çoğu endüstri tahmincisinin 2020 boyunca devam edeceğine inandığı ve Covid-19’un ortaya çıkmadığı bir gerilemeye gitmeseydi, bu yüzde artışların daha yüksek olacağı tahmin ediliyor.
ÇİN’İN BÜYÜMESİ
XCMG ve Zoomlion ile birlikte önemli ölçüde büyüyen Çinli üreticiler, listeye ilk kez giriyor. Çin’in en büyük platform üreticisi Dingli, 2019 geliriyle altıncı sıraya yükseldi. Şirketin tutkusu, İtalya’daki Magni ile bom tasarımı ve makas distribütörlük ortaklığı ile sınır tanımıyor. Her iki genel inşaat makinesi üreticisi olan LGMG ve XCMG’yi son yıllarda platform bölümlerini başlatan LG’yi göz ardı etmeyelim. Sektördeki artışları, güçlü bir şekilde büyümeye devam eden iç pazarlarında çok sayıda satışın ve LGMG’nin durumunda, Avrupa ve Kuzey Amerika’da artan bir varlığın ardından etkileyici bir tutkuyu temsil ediyor. Üretici, her iki kıtada da uzun süredir yerel tabanlı endüstri profesyonelleri tarafından yönetilen bölümler kurdu. Aynı durum, yakın zamanda Avrupa ve Kuzey Amerika’da kurulan Sinoboom için de geçerli ve aynı kıtaların uzmanlığını pazarın gerçek bir anlayışıyla kullanma felsefesi ile de geçerli. Geleceğin bu üreticiler veya bir bütün olarak endüstri için nereye gidebileceğini kim bilebilir. Covid-19 dünyasında rekabet büyüdükçe önümüzdeki yıllarda kesinlikle bazı değişiklikler görülecek. Herhangi bir belirsizlik olsaydı, şimdi olduğundan daha fazla mevcut değil. Ancak bu belirsizlikle endüstrinin kendini geliştirmesi ve yeniden icat etmesi gerekeceği bilgisi geliyor ve bu da fırsat getiriyor.