İKİNCİ EL PLATFORM PAZARININ GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAMAK AMACIYLA ÇALIŞMALARINI SÜRDÜREN PLATFORMDER, “ikincielplatform.com” WEB SİTESİNİ YAYINA ALDI. ALICI İLE SATICIYI ÜCRETSİZ OLARAK BULUŞTURAN WEB SİTESİ, İKİNCİ EL PAZARINI DİJİTAL DÜNYAYA TAŞIMAYI HEDEFLİYOR
Kurulduğu günden bu yana personel yükseltici platform sektöründe yaşanan sorunları çözüme kavuşturan Personel Yükseltici Platform İşletmeci İmalatçı ve Distribütörleri Derneği (PLATFORMDER), ikinci el platform pazarının değerini yükseltmek ve makine fiyatlarının belirli seviyelerde tutmak amacıyla kurduğu “ikincielplatform.com” web sitesini hizmete açtı. Sektör temsilcilerine ücretsiz olarak sunulan ve alıcı ile satıcıyı ortak bir noktada buluşturan site, makine alışverişlerinde yaşanan iletişim ve satış sorunlarını ortadan kaldırmayı hedefliyor.
SEKTÖRÜN DEVAMLILIĞI…
Personel yükseltici platform sektörü için önemli olan ikinci el konusunda başarılı bir çalışmaya imza attıklarını belirten PLATFORMDER Genel Sekreteri Kenan Aydın, sektörün sağlam bir zeminde ayakta durabilmesi için güçlü bir ikinci el pazarının şart olduğunu söyledi. Genel Sekreter Kenan Aydın, “Personel yükseltici platformlar, 2013 yılından itibaren Türkiye’de hızlı bir şekilde yer almaya başladı. Yıllar içerisinde makine sayıları belirli noktaya ulaşınca da sektörün ikinci el pazara ihtiyacı olduğu görüldü. Sektörün sağlam bir şekilde ayaklarının üzerinde durabilmesi için ikinci el pazarının gelişmesi ve makine rakamlarının belirli standartlarda olması gerekiyor. PLATFORMDER olarak ikinci el pazarının gelişimine yönelik çalışmalara geçtiğimiz yıllarda başlatmıştık. Gerekli altyapı hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra kurduğumuz “ikincielplatform.com” web sitesi, yayın hayatına başladı” dedi.
“ALIRKEN VE SATARKEN KİMSE ZARAR ETMESİN”
Son yıllarda döviz kurunda yaşanan hareketlilik nedeniyle sıfır makinelerin fiyatlarında artış yaşandığına ve buna bağlı olarak da ikinci el platformların değerlendiğine dikkat çeken Kenan Aydın, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sıfır makine fiyatlarında yaşanan artış, ikinci el makine fiyatlarının da hareketlenmesine neden oldu. Geçtiğimiz yıllarda piyasada 2 yaşındaki platformlar, yüzde 50 değer kaybı ile satılırken, aynı makineler şu anda amortisman bedeli hesaplanarak yüzde 10-15’lik bir düşüşle ikinci el pazarına sunuluyor. Bu değer kayıplarının önüne geçmek istiyoruz. Hiç kimse ikinci el makine alırken veya satarken zarar etmesin. Şu anda sıfır makinelerin rakamları, yatırım yapılabilir seviyede değil. Kiralama rakamları da çok istenilen yerde olmadığı için bütün herkes şu anda ikinci el makineyi tercih etmeye başladı. Aslında bu dönemde ikinci el makine değerlenmedi, tam tersine sıfır makineye değer kazanınca ikinci el platformların önemi ortaya çıktı. Artık ikincil el makineler toparlanıyor, temizleniyor ve revizyonu yapılıp, işe gönderiliyor. O yüzden bu sürecin sektöre önemli bir etkisi oldu.”
İKİNCİ EL DEĞERİ
Türkiye pazarında yer alan platform sayısının olması gerekenden çok daha düşük seviyelerde seyrettiğine değinen Aydın, “Sektörümüz son 2 sene haricinde her yıl düzenli olarak büyüme gösterdi ama pazarda hala istediğimiz adetlere ulaşamadık. Bu nedenle sektörümüzün geleceği parlak ve umut vaat ediyor. Fakat bir sektörün oluşması ve işlerin düzenli gitmesi için ikinci el piyasasının tamamen oturması gerekiyor. Bu noktada PLATFORMDER olarak aralıksız çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gelecekte 50 binlik bir pazar olacağını düşünürsek sektörün ikinci el makinelere ihtiyacı var. Sektör temsilcileri olarak da makinenin ikinci el değerini bilmeliyiz. Piyasada yer alan birçok kiralama firması, makineleri kredi ile satın alıyor. Sonuçta bu makinelerin borcu bittiğinde, en son elde kalan makineler firmaların kazancı oluyor. O yüzden ikinci el bu işi omurgası. İkinci el pazarı ne kadar sağlam bir zemine oturursa o sektörde o kadar sağlam olur” diye konuştu.
PAZARIN OLUŞMASI
PLATFORMDER olarak ikinci el pazarını domine etmek zorunda olduklarını belirten Aydın, yayına aldıkları ve ücretsiz olarak sektör temsilcilerine sundukları “ikincielplatform.com” web sitesi ile ikinci el makinelerin değerlenmesini sağlayacaklarını söyledi ve şunları ekledi: “İkinci el pazar değerinin oluşması, dernek olarak asli görevlerimizden birisi. İkinci el pazarını domine etmek zorundayız. Kurduğumuz web sitesi sayesinde sektördeki ikinci el makinelerin değerini ortaya koyacağız. Şu anda web sitemiz aktif olarak kullanılıyor. Hali hazırda 300’e yakın ikinci el makine ilanı var. Aylık 3 bin kişinin ziyaret ettiği “ikincielplatform.com”, tamamen platform sektörüne odaklanan bir site. Tabi platformun yanı sıra sektörümüzle bağlantılı olarak ikinci el forklift ve vinç ürün grupları da zamanla yer alabilir. Sitemiz kısa zamanda ikinci el platform arayanların yeni adresi olacağına inanıyorum.”
PLATFORMDER’DEN ÜCRETSİZ HİZMET
İkinci el platformların ilanların yer aldığı farklı web sitelerinin de olduğunu kaydeden Kenan Aydın, “İkinci el makinelerin satılması için farklı web siteleri var. Fakat orada çok yüksek bedeller karşılığında satılacak olan makinenin ilanını verebiliyorsunuz. PLATFORMDER olarak kurduğumuz bu sitenin hiçbir kar amacı yoktur. Tamamen derneğimizin üyelerine ve sektör temsilcilerine sunduğunu ücretsiz bir hizmet. Şu anda sadece web sitesi olarak hizmet veriyoruz. İlerleyen günlerde de cep telefonlarına uygulama olarak indirilerek, kullanılacak. Makinesini satmak isteyen ile makine almak isteyeni buluşturmak için yapılmış bir platform. Dernek olarak para kazanmak için değil sektörümüzdeki ikinci el algısının oluşması için böyle bir çalışma başlattık” ifadelerini kullandı.
MARKALARA AİT TÜM MODELLER
“ikincielplatform.com ile dijitalleşme çalışmalarımızı hızlandırdık” ifadelerini kullanan Genel Sekreter Aydın, koronavirüsten sonra dijitalleşmenin etkisinin daha fazla hissedildiği bu günlerde önemli bir çalışmaya imza attıklarını söyledi. Aydın, “ikincielplatform.com, tam da sektörün ihtiyaç duyduğu bir zamana denk geldi. Sektör temsilcilerinin makine alacak ve makine satacak bir yere ihtiyacı vardı. Artık ikinci el makinenin kalbi ikincielplatform.com’da atacak. Kimisi makinesini satmak kimisi de yeni bir projeye başlayacaktır ve ikinci el makine almak isteyebilir. Bu ihtiyacını farklı yerlerden araştırsa veya gidip görmek istese, bu uzun bir zamanı kapsayacak. Makine satın almak isteyen bir kişi ikincielplatform.com’u ziyaret ettiğinde ise aradığı marka ve özellikleri seçerek istediği makineye anında ulaşabilecek. Eğer yurt dışında makine arayanları kişilerin de bu siteye girişini ve ziyaretini sağlayabilirsek, ikinci el makinelerimizin yurt dışına satışını kolaylaştırabiliriz” şeklide konuştu.