PERSONEL YÜKSELTİCİ PLATFORMLAR, ÇİN’DE NEREDEYSE EVRENSEL OLARAK TANINAN VE TALEP EDİLEN EKİPMANLAR OLGUNLUĞUNA ULAŞTI. ÜRETİCİ VE KİRALAMA ŞİRKETLERİNİN PLATFORMA OLAN İLGİSİ DE PAZARI HAREKETLENDİRİYOR

Çin, platform konusunda oldukça ciddi. Bu durum uzun zamandır bilinen bir şey, ancak yeni üreticiler ve kiralama şirketlerinin ilgisiyle endüstri daha yeni başlıyor gibi görünüyor. Onların görüşüne göre, yüksek seviyeli ürün ve hizmetler sunan yeni oyuncular için pazarda geniş bir alan var.
ÇİN’DEN TÜM DÜNYAYA
Çin’deki genel inşaat üreticilerinin çoğunun şu anda personel yükseltici platform bölümleri var. XCMG, Zoomlion, Sany ve LGMG iyi bir kaç yıldır platform tarafında çalışıyorlar, LiuGong ise ürün hattına giren ilk firmalardan biri ve yakında yeni bir fabrika açacak. Kesin olan bir şey var ki, hepsi kendilerini Çin’de başlayıp kısa ya da uzun vadede küresel olarak genişleyen büyük rakipler olarak görüyorlar. Ayrıca çevre dostu güç kaynakları gibi kalite ve yeni teknolojiler konusunda ciddiler ve asıl olarak, çalıştıkları pazarlarda yerelleştirilmiş hizmet sunumunun başarının anahtarı olduğunu anlıyorlar. Aslında LiuGong, Jiangsu’da 2014 yılına kadar makas üretti. O zamanlar ülkedeki makas satışları çok düşük ve karsızdı, bu nedenle ürün hattını beklemeye almaya karar verdi. Ardından, 2015 yılında şirketin vinç bölümü Anhui Liugong Crane, Yeni Hava İş Ekipmanı şubesiyle pazara ciddi bir adım attı. Doğruca üretime geçmek yerine, o günden itibaren araştırma ve geliştirmeye zaman ayırdı.
PARLAK GELECEK
Platform Departmanının Genel Müdürü Guoqiang Liu, vinçlerde uzun süredir devam eden deneyime sahip ve 1994 yılında LiuGong tarafından satın alınmadan önce kamyon vinç üreticisi Bengbu Anli’ye katıldı. O zamandan beri platform segmentini kurmak için 2017’ye dönmeden önce başka bir şirkette kısa bir süre geçirdi. Liu “Çekirdek teknoloji platform ve vinçler için aynıdır ve tamamen yeni bir platform bölümünün parçası olarak bu yeni ürün hattına stratejik bir hamle yaptık” dedi. Şirket ayrıca, 2015 yılında, Isoli’nin üst kısımlarını ithal ettiği ve yıllık yaklaşık 150 birim üretim ile yükseltilmiş LiuGong şasisine monte ettiği İtalya merkezli Isoli ortaklığında kamyon vinçleri üretiyor. LiuGong, 16 ila 28 metre platform yüksekliğini kapsayan ürün yelpazesinde, Blue platformuyla sertifikalandırıldı. Şirketin ayrıca bir prototip örümcek platformu var. Üretim 2020’nin başında 21m’lik bir çalışma yüksekliği modeli ve ardından 30m’lik bir ünite ile başlayacak. Ancak asıl esasları şimdi 6 ila 16 metre çalışma yüksekliğini kapsayan makaslı platform üretiminde olacak. Liu, gelecek yılın sonuna kadar yılda 6.000 ila 8.000 adede ulaşacağını söylüyor. Üretim hatları yakın gelecekte vinç fabrikasında bulunacak, ancak eğer pazar varsa, bağımsız bir platform kuruluşu olarak bağımsız bir tesise taşınabilir.
Tesiste bugüne kadar 800 tane makaslı platform satılırken, üç ay içinde tamamen otomatik bir yeni üretim hattı açılacak. Tabii ki, eklemli platformlara geçiş olacak ve bu yıl Ekim ayında Şangay’da gerçekleşecek olan APEX Asya’da gösterilecek 22m’lik çalışma yüksekliğine sahip modelle başlayacak. Gelecekte hedef ise 14 ila 23m’yi kapsayacak. Ayrıca, 2020’den 58m’ye varan çalışma yükseklikleri ile 2020 Eylül ayının sonunda 58m’lik bir makine ile sonuçlanan kapsamlı bir teleskopik platform serisi olacak.
ÇİN’İN ÖTESİNDE
Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, şirketin Çin dışında da tutkuları var. Hindistan, potansiyel PYP pazarı sayesinde kilit bir destinasyondur ve LiuGong’un ülkede tekerlekli yükleyiciler ve gelecekteki vinçler için kurulmuş bir üretim tesisi olması gerçek. Platform üretimi, nihai montaj için orada ihraç edilen bomlar gibi anahtar parçaların ihracatı ile aynı formatta olacak. Şirket ayrıca ülkedeki platform işi için kullanılabilecek bazı parçalara ve bir destek ağına sahip. Liu, “Gelecekte büyüyecek pazar hala küçük. Çin’deki pazar iki katına çıkıyor ve büyümekten daha fazlası var” diyor.
Bunun ardından Avrupa ve Kuzey Amerika hedef olacak. Şirket, Avrupa’da ürün yelpazesi için halihazırda kurulmuş bir satış ve servis ağına sahip. Elektrikli makasları bu yılın sonunda da takip edecek. Liu “Bu bizim için çok büyük bir iş değil, zaten elektrikli forkliftlerimiz var. Piyasayı dinleyeceğiz ve bir kez elektrikli makinelere ihtiyaç duyulduğunda bu değişikliklere hazırız. Şu anda, makaslar geleneksel kurşun asit akülerle kurulur, ancak gelecekte gerektiğinde Lityum’da da kullanılır” dedi.
Elektrik ve hibritle çalışan eklemli platformlar söz konusu olduğunda ise Liu “Bu bizim için yeni bir teknoloji değil ve bir kez pazar hazır olduğunda bu ürünleri de geliştireceğiz” ifadelerini kullandı. Liu, her ne kadar Liu LiuGong’un, Çin’deki bom üretimine başlaması için iç piyasaya odaklanacağını ve Çin’deki üretimine odaklanacağını söylese de şu anda olgun değil ”dedi. Ve az sayıda Çinli üreticinin bu tür bir ürünü aktif olarak ürettiğini de sözlerine ekledi.
Liu, şu anda, Çin’deki platform pazarının % 10 yükseldiğini söylüyor ve Liu’nun gelecek yıl 500 adet üretmeyi beklediğini belirtti ve ekledi “Büyüme için daha fazla alan var. Makas pazarı gelişti ve artış istikrarlı hale geldi ve artık yükselmeler için fırsat var. Geç kaldık ama rekabeti incelememiz için zamanımız var, avantajlarımızı biliyoruz. Rekabet çok ciddi ancak müşterilerin nerede olduklarını biliyoruz.”
DEVAM EDEM GİRİŞİM
Zoomlion’un platform sektöründeki girişimleri son aylarda Access International sayfalarında zaten belgelendi. Üretim tesislerinin testi geçen yıl ekim ayında başlamış ve bu yılın başından beri tam olarak üretime devam ediyor. Mevcut makas modelleri 4m ila 14m platform yüksekliklerinde değişiyor. Her model hidrolik veya elektrikli tahrik seçenekleri mevcut. Ayrıca gerekirse kurşun asit veya lityum pil seçeneği de var. Zoomlion’un Platform Makine Şirketi’nin Satış ve Pazarlama Direktörü David He, “Her şey pazara bağlı, ancak Çin daha fazla Lityum’a yöneliyor ve hareket ediyor çünkü maliyet düşüyor” diyor.
Zoomlion Başkanı ve CEO’su Chunxin Zhan, platform işinin büyüme stratejisinin büyük bir bölümünü temsil ettiğini belirtti. Zhan, bu yıl Münih’teki Bauma’nın açılış gününde, “Access, stratejimiz için en büyük planlarımdan biri. Benzer teknolojiye sahibiz ve bu sektörde iyi olacağımız konusunda iyimseriz. Biz teknolojiye yabancı değiliz” dedi. Çin şirketi en iyi vinçleri ve betonlama ekipmanlarıyla tanınır. Tamamlanan modern makas fabrikasını takiben şirket şimdi kendinden tahrikli bomlar üretmek için özel bir tesis inşa ediyor. Zhan, oldukça uzun zaman alacağını söylese de, dünya çapında platformda ilk üç oyuncu olmayı hedeflediklerini söyledi.
YENİ KATILIMCI
Eurocrane tarafından kurulan yepyeni bir Çinli platform üreticisi Fronteq, Ekim ayında APEX Asya’da 10 adete kadar model sergilemeyi planlıyor. Fronteq, Eurocrane’in holding şirketi ile aynı adı alır ve geçen yılın sonunda hizmete girdi. Mart ayında personel istihdam etmeye başladı ve şimdi diğer yedi çalışanla birlikte 15 güçlü bir araştırma ve geliştirme departmanına sahip. Bir genel müdür neredeyse atanmak üzere. Şirket ayrıca Çin’de bulunan Eurocrane’den de kaynak kullanıyor. Şirketin kilit üyelerinden ikisi, şirketin PYP Operasyon Direktörü Rose Chen ve AR-GE Yöneticisi Bay Lu, Genie’den şirkete katıldı. Lu ayrıca, iki yılını Çinli üretici LGMG’nin platform bölümünde de geçirdi.
Firma, 10m ve 12m platform yükseklik modelleri, 4m ve 6m platform yükseklik prototipleri geliştirilme aşamasında. Planlamada 14m’lik bir versiyon da bulunuyor. Şirket daha sonra başlamak üzere 18 metre yüksekliğe sahip eklemli platformlara taşınacak. Eurocrane, Çin genelinde 26 servis deposuna sahip. 2002 yılında Fransa merkezli Verlinde Lifting Equipment distribütörü olarak başladı. Buradan 2007 yılında Şanghay’da kendi fabrikasını kurdu ve ayrı bir şirket oldu. Geçen yıl Avusturya merkezli Voith’i satın aldı ve şimdi Rusya ve Kuzey Amerika’ya genişleme planları var.
Makaslı platformların seri üretimine bu yıl Ağustos ayında başladı ve yılda 10.000 adede kadar üretim yapma hırsı var. Şirket, Eurocrane müşterilerinden ekipmanı için bakım sağlama emri aldığını söyledi. Şirket, 23-26 Ekim Shanghai tarihleri arasında gerçekleşecek olan APEX Asya fuarında, 4 ila 14 metre yüksekliğinde 10 model sunmayı umuyor.
ÜRÜN EĞRİSİ
Fronteq, yıllar içinde PYP’lere geçen tek vinç üreticisi değil. Henan Jianghe Özel Araç Şirketi, bu yönde hareket etmek için başka bir şey. Şirket ilk başta portal vinçler üretti ve 2014 yılında platform ekipmanı segmentini kurdu. Başlangıçta, platform üretimi daha büyük grubun bir parçasıydı ancak grubun Jianghe Lifting bölümüne ayrıldı. Şirketin halihazırda köklü bir makas ve bom yelpazesi var ve lityum piller de dahil olmak üzere telematik yoluyla verilere geçişte geleceğe yönelik yeni teknolojilere yoğun bir şekilde odaklanıyor. Lityum, sekiz saatlik tam vardiya için güç sağladığı için doğal bir adım. Genel Müdür Han Li, “Daha uzun çalışma saatleri sağlıyor, bu nedenle kiralama şirketleri için daha uygun” diyor.
LİTYUM YATIRIMI
Han Li, Çin ile ABD arasında geçen yıl tanıtılan ticaret tarifeleri nedeniyle ABD’den Lityum pil ithal etmenin çok pahalı hale geldiğini söyledi. Aslında, şirket Çin’de bulunan Lityum pil üreticisini yeni satın aldı. Han, bunun daha popüler hale geldikçe gelecekte teknolojinin diğer kullanıcılarına tedarik edebileceği anlamına geleceğini söylüyor. Bununla birlikte, önümüzdeki üç yıl boyunca geleneksel kurşun asit pilinin Çin pazarında güçlü kalacağına inanıyor. Şirketin diğerlerine göre farklı bir satış modeli var, satışlarının % 80’i Asya ve Orta Doğu dahil ihracat pazarına gidiyor. 2017’den bu yana sadece iç pazarda faaliyet gösteriyor, aynı yıl ürün yelpazesine başladı. Han, “Çin’de fiyatlar oldukça karışık, üreticiler düşük bir fiyatla rekabet ediyor. Böylece, 2017’ye kadar uzak kaldık. Doğru zaman olduğunu düşünüyoruz.” dedi. Grup ayrıca kamyon montajları da gerçekleştiriyor ve bunun için yerel yönetim arazi tedarikinde yardımcı olan yeni bir fabrika olacak. Nitekim, şirket aynı zamanda kamyonları özgürce kullanmak için gereken Mavi lisansa sahip.
Başka bir üretici olan Shandong Chufeng Ağır Endüstri Makineleri (CFMG), 2008’den beri kaldırma ekipmanı ile ilgilenemiyor ve geleneksel kaldırma ekipmanındaki kârın düşük olduğu açıkça görüldüğü için platforma göz attı. Gerçekten de, memleketi Jiang, malzemeler için hidrolik kaldırma platformuna ev sahipliği yapıyor. Şirket Başkanı Zhenqiang Shang, son üç yılını, ilk makaslı kaldırma platformlarının istenen standartlara uygun olmasını sağlamak için araştırma ve geliştirme alanında geçirdi. Odak noktası 6m, 8m, 10m ve 12m çalışma yüksekliğinde döşeme makası üzerinde oldu. 4.5m ve 14m çalışma yüksekliğine sahip modellerin piyasaya sürülmesiyle paletli makaslara da bir hamle yapılıyor.
Şirket, tarayıcıları geliştirmek için bir yıldan fazla zaman harcadı ve bunları iki farklı pazar için tasarladı. Daha büyük olan model iç pazara yönelik olacak, küçük birim ise ihracat piyasasına girecek.
GELİŞTİRME
Diğer yeni üreticilerde olduğu gibi, gelecekteki bir gelişme belden kırma olacak ve CFMG için standart dışı, özelleştirilmiş makaslı platformlara odaklanacak. Şirketin şu ana kadar yaptığı satışların üçte ikisi Çin’e, ana ihracat pazarı ise Güneydoğu Asya. Bununla birlikte CFMG, 2018 yılında 3.400 adet üretti ve 2019 yılında 3.000 adet satmayı bekliyor. Tesisin kapasitesi bugüne kadar 10.000 adet. Shang, bu yılki gelirin 200 milyon RMB’ye ulaşacağına ve bunun önemli ölçüde artacağına karar verdiğine inanıyor ve şunları ekliyor: “Platform pazarı üretilebilecek makine sayısından daha hızlı büyüyor. Ve hala yeni gelenler için yer var; Henüz bir tavan yok.” Bu, büyük ölçüde platform endüstrisinin başlangıçta Şangay, Pekin ve Guangzhou’daki en büyük şehirlerde yer almasından kaynaklanıyor. Endüstri daha sonra ikinci kademe şehirlere taşındı ve bu yayılma küçük şehirlere ve kasabalara devam ediyor. Bunlar, CFMG’nin tüm yerli makinelerini ülke çapında değil, yerel alanda satmasını sağlıyor.