Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Dış Ticaret Komitesi çalışmaları ve Personel Yükseltici Platform İşletmeci İmalatçı ve Distribütörleri Derneği’nin (PLATFOMDER) katkılarıyla TACS 2019, Türkiye Afrika İnşaat Forumu düzenlendi. MÜSİAD Genel Merkez binasında gerçekleştirilen inşaat formuna Türkiye İMSAD Başkan Yardımcısı Çetin Tecdelioğlu, PLATFORMDER Yönetim Kurulu Başkan Vekili Saruhan Günaydın, MÜSİAD Üst Kurulu Başkanı Adnan Bostan, üretici firmaların yetkilileri ve Afrika’dan gelen çok sayıda davetli katıldı.
Türkiye Afrika inşaat forumuna katılan platformder yönetim kurulu başkan vekili Saruhan günaydın, Afrika’nın gelişen bir kıta olduğuna dikkat çekerek, “Afrika’da potansiyel iş alanları artıyor. Bölgede çalışan Türk müteahhitlerin, fiyat tekliflerinde önemli bir maliyet kalemi olan makine ve ekipman giderlerinde kiralamayı tercih ederek tasarruf yapmasını istiyoruz” dedi.
Ağustos ayı içerisinde TOBB – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde PLATFORMDER’in başvurusu neticesinde “Kiralama Komitesi’nin kurulduğunu aktaran Günaydın, “Kiralama komitesi ile artık ülkemizde kiralama daha da güçlenecektir. Bu gücün yurt dışında da faaliyet göstermesi gerektiğini düşünüyoruz. PLATFORMDER olarak bu konuda yapılacak çalışmaların içerisinde bugün olduğumuz gibi, bundan sonra da olacağız. Afrika zirvesinin sonuç bildirgesinde; kiralama hizmeti için gerek Türk müteahhitlerine gerekse Afrika için hizmet verebilecek bir portalın veya merkezin kurulması, ortak para biriminin genişletilmesi, akreditifli ödemelerde, akreditifin çıkması için sürenin kısaltılması ve yüksekte Çalışma gerektiren işlerde personel yükseltici platform kullanımın yaygınlaştırılması hususlarının yazılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.
Konuşmaların ardından B2B toplantılarına geçilerek, Afrika’dan gelen ve inşaat malzemeleri ve inşaat makineleri sektörüyle ilgilenen 1000 alıcı ile Türkiye’deki üretici firmaların yetkileri arasında önemli görüşmeler gerçekleştirildi.
Program öncesi, NTV de Türkiye’nin çıkış yolunu “Ekonomi Notları” nda anlatmaya devam eden Sami Altınkaya ile ekonomi ve sektörümüz üzerine konuşma fırsatı bulduk.