PERSONEL YÜKSELTİCİ PLATFORM SEKTÖRÜNÜN YENİ OYUNCUSU VESA PLATFORM, TÜRKİYE’NİN İLK 18 METRE ÇALIŞMA YÜKSEKLİĞİNE SAHİP EKLEMLİ-PALETLİ ÖRÜMCEK PLATFORMUNU ÜRETTİ. FARKI HİSSET SLOGANIYLA YOLA ÇIKAN MARKA, TECRÜBELİ MÜHENDİSLERİYLE PLATFORM ÜRÜN GRUBUNUN TAMAMINDA ÜRETİM YAPMAYI HEDEFLİYOR
Uzun yıllar kaldırma ekipmanları sektöründe çeşitli alanlarda çalışmış girişimci mühendisler tarafından Konya’da kurulan Vesa Platform, “Farkı hisset” sloganıyla üretim çalışmalarına başladı. 2019 yılında KOSGEB Ar-ge ve inovasyon desteğine başvuran marka, Türkiye’nin ilk tek kişilik kapıdan geçebilen, palet yürüyüşlü, eklemli 18 metre örümcek platform (T18AJ) projesini hayata geçirdi. Ekipmanda kullanılan tüm yazılımları yerli olarak geliştiren Vesa Platfrom, testlerini tamamladığı T18AJ modelini yakın zamanda piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Farklı ürün gruplarında da üretim çalışmalarına aralıksız devam eden firma, güvenli ve verimli şekilde yüksekte çalışma imkanı sağlayan personel yükseltici platform seçenekleri sunarak, müşterilerinin rekabet gücünü artırmak istiyor. PLATFORMDERGİ olarak Vesa Platform kurucuları Ali Göral ve Yasin Yaman ile bir araya gelerek, üretim çalışmaları hakkında bilgi aldık.

ÖNCELİKLE ÜRETİM FİKRİNİZ NASIL ORTAYA ÇIKTI? YOLA ÇIKMA HİKAYENİZİ ÖĞREREBİLİR MİYİZ?
Uzun yıllardır platform sektörünün içerisinde yer alıyoruz. Bu sektörde belirli yer edinmiş firmalarda görev yaptık. Bu zamana kadar kazandığımız tecrübeyi kendi şirketimize aktarmak için yeni bir oluşum içerisine girdik. Personel yükseltici platform sektöründe alanlarında uzman mühendisler tarafından kurulmuş bir firmayız. Şirketimizin kuruluş amacı tamamen ideallere dayanıyor. Bu nedenle “Farkı hisset” sloganı ile yola koyulduk. KOSGEB, AR-GE ve inovasyon desteğine başvurarak Türkiye’de şimdiye kadar yapılmamış, bir ilk olan 18 metre eklemli-örümcek platform projesine başladık. Sloganda da belirttiğimiz gibi Türkiye pazarına yenilikçi ürünler kazandırmak ve ülkemize de katma değer katarak, global ölçekte platform sektöründe kendimize yer edinmeyi amaçlıyoruz.
VESA PLATFORM NE ZAMAN KURULDU? ÜRETİM ÇALIŞMALARINIZDAN KISACA BAHSEDER MİSİNİZ?
Vesa Platform, 2019 yılının Şubat ayında kuruldu. Yaklaşık 1,5 yıldır firmamızın çalışmaları devam ediyor. Bu süre zarfında paletli örümcek ve araçüstü platform ürün grubunda çeşitli projelerin ön hazırlık süreçlerini tamamladık. 18 metrelik paletli örümcek platformumuzun testini tamamladık. Prototipi sonuçlanmak üzere olan T18AJ modelimizin yakın zamanda lansmanını gerçekleştireceğiz.
MÜHENDİS GÖZÜYLE ÜRETİME BAŞLADINIZ. BU DURUM İŞİNİZDE ORTAYA NE GİBİ FARKLILIKLAR ÇIKARACAK?
Amacımız tecrübemizi sahaya aktarmak. Tüm personel yükseltici platform ürün gruplarını, belirlenen Avrupa standardı normlarına uygun olarak üretip, başta Türkiye’de olmak üzere tüm dünyaya sunmak istiyoruz. Global ölçekte şirketimizin marka değerini oluşturmayı hedefliyoruz. Bu nedenle mühendisliğimizi, standardın gereksinimlerini yerine getirerek kullanıyoruz. Yaptığımız ve yapacağımız ürünleri, diğer markalarla karşılaştırarak daha iyi hangi noktalarını geliştirip ve yenilikler ekleyebiliriz diye sürekli geliştirmeler yapıyoruz.
TÜRKİYE PAZARINDA EN FAZLA TERCİH EDİLEN MAKASLI PLATFORMLAR YERİNE PAZAR PAYI DAHA AZ OLAN PALETLİ ÖRÜMCEK PLATFORM ÜRETMEYE BAŞLADINIZ. BUNUN ÖZEL BİR NEDENİ VAR MI?
Amacımız yapılmayanı yapmak. Türkiye’de hem pazar hem de mühendisliğimizi belirli bir noktaya taşımak açısından zor olanı başarmak için örümcek platformu seçtik. Yaptığımız pazar araştırmasında, AR-GE projesi olarak geliştirdiğimiz 18 metre paletli örümcek platformun Türkiye’de yapılmayan bir ürün olduğunu gördük. Tek kişilik kapıdan geçebilen ve eklemli örümcek platform Türkiye’de yapılmıyordu, buradan hareketle AR-GE desteği alarak bu yola çıktık. Sadece örümcek platform değil, Türkiye’de yine yapılmayan ve yapılsa da belirli sınırlar altında kalan kendinden yürüyüşlü eklemli ve makaslı olmak üzere personel yükseltici bağlamında mühendisliğimizi aktarabileceğimiz ve yenilikler katabileceğimiz her ürünün çalışmasını sunmak amacındayız. Şu anda 0,79 x 1,99 metre boyutları ve 18 metre çalışma yüksekliğine sahip örümcek platformu, Türkiye’de bir ilk olarak pazara sunmaya hazırlanıyoruz. Makinemizin testleri bitti, yakında lansmanını gerçekleştireceğiz. Onun haricinde yine aynı segmentte 16 ve 13 metrelik makinelerimizin projeleri hali hazırda devam ediyor. Bunun yanı sıra 18 ve 35 metre araçüstü projelerimizle de müşterilerimizin taleplerini ilk etapta karşılamaya çalışacağız. Açıkçası önümüzdeki süreçte personel yükseltici platform ürün gamında yer alan ürünlerin tamamını üretmek istiyoruz. Tabi ürünlerle ilgili detaylara, pazar analizleri ve gerekli incelemeleri yaptıktan sonra karar vereceğiz. Amacımız platform üretmek ve platform sektöründe ürün gamı hedefi olarak, dünya pazarında hangi ürünler varsa, gücümüz yettiğince çalışarak ve Ar-Ge’ye önem vererek bu ürünleri ilerleyen zamanlarda üretme fikrimiz bulunuyor.
TÜRKİYE’NİN İLK PALETLİ ÖRÜMCEK PLATFORMU T18AJ MODELİNİ TEKNİK ÖZELLİKLERİYLE BERABER DETAYLICA ANLATIR MISINIZ?
0,79 x 1,99 metre boyutları ile standart tek kapıdan geçebilen Türkiye’nin 18 metre çalışma yüksekliğine sahip ilk eklemli, paletli (örümcek) personel yükseltici platformu T18AJ modeli, 250 kg sepet taşıma kapasitesi ve 8,3 metre maksimum yatay erişime sahip. Türkiye’nin ilk tek kişilik, kapıdan geçebilen, palet yürüyüşlü, eklemli 18 metre örümcek platformu olarak bilinen T18AJ, 360 derece kule dönüşüne sahip olan makine toplam 2 bin 700 kilogram ağırlığında. T18AJ modeli standart olarak benzinli olarak sunuluyor ama opsiyonel olarak dizel motor seçenekleri de mevcut. Bunların yanı sıra, otomatik ayak kontrol ve otomatik şasi dengeleme sistemi, tam oransal kontrol, radyo uzaktan kumanda, çoklu dil destekli renkli bilgi ekranı, iç mekan kullanımları için 220 V elektrik motoru ve sepette 220 V 16 A güç çıkışı standart olarak sunuluyor. Yine makinede opsiyonel olarak uzaktan erişim ve bulut sistemi (IOT), iz bırakamayan ve uzatılabilir palet özellikleri bulunuyor.
ÖRÜMCEK PLATFORM SATIN ALMAK İSTEYENLER, SİZCE NEDEN VESA PLATFORM’U TERCİH ETMELİLİER?
Biz yerli üreticiyiz ve pazara sunacağımız yeni ürün olan T18AJ’nin muadili olarak başka yerli üretici şu an yok. Biz onlara Türkiye sınırları dahilinde yakınız. Ayrıca, modelimizin gerek teknik özellikleri gerekse çalışma performansı ile ithal ürünlerle rekabet edebilecek kabiliyete sahip olduğunu düşünüyoruz. Diğer neden de bu ürünlerin tasarımı, yazılımı, elektronik sistemleri tamamen kendi bünyemizdeki mühendisler tarafından geliştirildi. Bunları herhangi bir iyileştirme veya arıza durumunda tamamen dışardan bağımsız olarak müdahale edebiliyoruz. Bu nedenlerden dolayı kullanıcıların ürünlerimizi tercih edeceğini ve pazarda ön plana çıkacağımızı düşünüyoruz. Ürünlerimize opsiyonel eklentiler yapabiliyoruz. Örneğin; uzaktan erişim sistemi ile hem ürünlerden veri çekebiliyoruz hem de arıza durumunda ürünlere uzaktan müdahale edebiliyoruz. Yazılımımızı kendimiz ürettiğimiz için ürünümüzle ilgili her şeyi iyileştirebiliyoruz. Yeniliklerimiz bunlarla sınırlı kalmayarak sürekli olarak devam edecek.
AR-GE’YE BÜYÜK ÖNEM VEREN BİR FİRMA OLARAK, SEKTÖRDEKİ DİĞER YERLİ ÜRETİCİLERİN ÇALIŞMALARINI NASIL BULUYORSUNUZ?
Yerli üretici olarak Türkiye’de üretilen her ürünün dünya standartlarında bir marka oluşturulup satılması taraftarıyız. Bu bağlamda işini hakkıyla ve olması gerektiği gibi yapan her firma, bizim için ön planda yer alıyor. Bu firmalara her zaman destek olmaya hazırız. Fakat sektörde denetleme mekanizmalarının devlet tarafından ön plana çıkartılıp, işin usulüne göre yapılması gerektiği şekilde yapılıp yapılmadığının kontrol edilmesi gerekiyor. Bu denetleme mekanizması hem insan sağlığı hem de pazardaki rekabet ve Türkiye markalarının dünyadaki bilinilirliği açısından büyük önem arz ediyor. O yüzden emek harcayan ve bu işi hakkıyla yapan ve yapmaya çalışan her firma bizim için değerlidir. Biz sürekli kendimizi yenileyerek ve daha farklı ne yapabiliriz diye düşünerek yolumuza devam edeceğiz. Mühendisliğimizin gerektirdiği şekilde bu işi yapmaya çalışacağız. Pazar kaygımız olmadan, ideallerimiz doğrultusunda bunu yapmaya çalışacağız ama yaptığımız ürünlerden emin olarak yolumuza devam edeceğiz.