TAŞIMA VE KALDIRMA EKİPMANLARI SEKTÖRÜNDEKİ TECRÜBESİNDEN YOLA ÇIKAN VERTİKAL MAKİNA, PERSONEL YÜKSELTİCİ PLATFORM VE ENDÜSTRİYEL MOBİL VİNÇ SEKTÖRÜNDEKİ SATIŞ VE KİRALAMA HİZMETİYLE DİKKAT ÇEKİYOR. MEC VE JMG MARKALARININ DİSTRİBÜTÖRLÜĞÜNÜ YÜRÜTEN FİRMA, EMİN ADIMLARLA BÜYÜMEYİ HEDEFLİYOR
Personel yükseltici platform sektörüne yeni bir soluk ve kalite getirmek amacıyla 5 yıl önce kurulan Vertikal Makina, MEC (Amerika) ve JMG (İtalya) uluslararası markaların Türkiye distribütörlüğünü üstlenerek sektöre kaliteli hizmet vermek için yola çıktı. Şu anda MEC marka personel yükseltici platformları ile JMG marka akülü mobil vinçlerinin hem satış hem de kiralama hizmetini gerçekleştiren firma, her iki tarafta da müşterilerine avantajları çözümler sunuyor.
AMERİKA’DAN TÜRKİYE’YE…
University Of Houston’da (Amerika) eğitim gördüğü yıllarda kiralama sektörü ile tanıştığını ve bu sektör üzerine yaptığı araştırmalar sonrasında Türkiye’ye dönerek ailesinden aldığı destekle personel yükseltici platform sektörüne giriş yaptığını belirten Vertikal Makina Operasyon Sorumlusu Yiğit Şadoğlu, “Cesan ve Visan Vinç’in grup şirketiyiz. Üretici bir firmayız. İmalatından içinden geliyoruz. Personel yükseltici platform sektörünü de yeni gelişen ve önü açık bir sektör olarak gözlemledik. Bu doğrultuda Vertikal Makina’yı kurduk ve yaklaşık 5 yıldır personel yükseltici platform sektöründeki faaliyetlerimizi sürdürüyoruz” dedi.
SATIŞ VE KİRALAMA
Platform ve mobil vinç tarafındaki çalışmalara ağırlık verdiklerini kaydeden Yiğit Şadoğlu, distribütörlüğünü yaptığı markaların hem satış hem de kiralamasını gerçekleştirdiklerini belirtti ve şunları söyledi: “İstanbul, Bursa, Bilecik ve Ankara’daki şubelerimizde hem satış hem de kiralama hizmetleri sunuyoruz. Üretici bir firma olduğumuz için ilk olarak satış amaçlı yola çıktık. Böyle bir başlangıç yaptık ama sektörde istediğimiz hareketliliği bulamayınca, kiralama tarafında da hizmet göstermeye karar verdik. Tabi ilk kurulduğumuz yıllardaki hız ile yol alamadık. Malum ekonomik sıkıntılar nedeniyle işlerimizde yavaşlamalar meydana geldi ama bu günlerin gelip geçeceğini düşünüyorum. Türkiye’nin başına her 10 yılda bir bu tip ekonomik dalgalanmalar meydana geliyor. Bundan dolayı ümit ediyor ve inanıyorum ki bu kötü zaman dilimini atlatacağız ve tekrar iyi işler yapacağımız zamana geri döneceğiz.”
MEC VE JMG DİSTRİBÜTÖRLÜĞÜ
Amerikan menşeili MEC markasının personel yükseltici platformları ile İtalyan menşeili JMG’nin akülü mobil vinçlerinin Türkiye distribütörlüğünü yürüttüklerine dikkat çeken Yiğit Şadoğlu, MEC ve JMG markasıyla ilgili şunları söyledi: “MEC marka platformlar, kullanıcılarına daha iyi iş verimliliği ve güvenliği sunuyor. MEC markası personel yükseltici platformlarda geniş yelpazeye sahip olup, ödüllü ürünleri kapsıyor. JMG ise 20 yıllık iş tecrübesiyle İtalya ve Avrupa’nın endüstriyel mobil vinç sektöründeki önemli bir marka. Ürün ağında kompakt, çok yönlü ve maksimum kapasite ile çalışan 2 ile 100 ton vinçler bulunuyor. Ar-Ge bölümü terzi mantığında çalışıp, her modelde mevcut özel gereksinimleri ve uzaktan kumanda, forklift çatal ya da çalışma sepeti, vakumlu cam taşıma ekipmanları gibi seçenekler ile müşterileri desteklemek için çözümler üretiyor. JGM’nin akülü mobil vinçleri, dışarıdan hiçbir şekilde mazotlu, benzinli araçların çalışmasına izin verilmeyen tesislerde ön plana çıkıyor. Farklı markalarda bu tip ürünler bulunmadığı için avantajımız oluyor. Makinemizin asıl işi yükle yürüme yapabilmesidir. Bu tip ağır tonajlı kaldırma kapasitesine sahip makineler, genelde destek ayağını açar sabit bir şekilde çok büyük bir manevra yapamadan işlerine devam eder. Fakat bizim distribütörlüğünü yaptığımız JMG markasının akülü mobil vinçlerinin böyle bir handikabı yok. Yük ağzında yürüyüş yapabiliyor.”
MEC İLE ZOR ŞARTLARDA SORUNSUZ İŞ
Sektördeki önemli kiralama firmalarına çoklu sayıda satışlar gerçekleştirdiklerini ifade eden Şadoğlu, satış tarafında 12-14 metre arasında piyasanın gerçek anlamda ihtiyacı olan makinelerin tercih edildiğini söyledi ve MEC markasının neden tercih edilmesi gerektiğini şu sözlerle açıkladı: “Kiralama tarafında araba kiralamada da olduğu gibi daha çok basit, maliyet seviyesi düşük ve sorunsuz arabalar tercih ediliyor. İşte MEC marka platformlarda bu noktada ön plana çıkıyor. Kiralama firmalarına zor şartlarda arıza yapmadan çalışabilecek bir makine sunuyoruz. Satışını gerçekleştirdiğimiz makinelerin sahadaki performansları kullanıcılar tarafından çok beğeniliyor. Bu konuda olumlu geri dönüşler alıyoruz. Onun dışında sadece makineyi satmakla işimiz bitmiyor. Vertikal Makina olarak satış sonrasında hizmetler tarafında da eksiksiz olarak çalışmalar yürütüyoruz. Sattığımız her makinenin arkasında duruyoruz.”
PROJE VE PİYASA İŞLERİ
Kiralama tarafında da makine parklarındaki yaklaşık 8-18 metre arasında değişen 225’e yakın makaslı platform ile müşterilerine hizmet sunduklarına değinen Yiğit Şadoğlu, şu anda İstanbul Havalimanı, Ankara’daki Yargıtay binası projesi ve piyasa işlerinde çalışmalarda yer aldıklarını söyledi. Şadoğlu, “Şu anda parkımızda sadece makaslı platformlarımız yer alıyor. Fakat bu yıl planlamasını yapınca önümüzdeki dönemlerde eklemli platform yatırımımız gözüküyor. Eklemli makineler daha çok projelerde çalışacak makineler. Şu anda baktığımızda sektörde bir hareketlilik var ama aktif olarak devam eden proje sayısı oldukça az. Son günlerde de proje işlerinden istediğimiz verimi yakalayamıyoruz. Rekabet oldukça yüksek olduğu için projelerde düşük kiralama fiyatlarıyla çalışılıyor. Bunun sonucunda da proje işlerinde daha az yer alarak günlük piyasa işlerine ağırlık vermeye başladık” diye konuştu.
2020’DE MAKİNE YATIRIMI GÖZÜKÜYOR
Vertikal Makina olarak 2019 yılı için belirledikleri hedeflere ulaştıklarını belirten Operasyon Sorumlusu Şadoğlu, “Zor zaman dilimleri yaşadık ama başarılı bir yıl geçirdik diyebilirim. 2020 için de tam net olarak bir sayı belli olmasa da çoklu adette makine alım planımız var. Türkiye platform sektörünü Avrupa ile kıyasladığımızda ciddi anlama pazarda makine eksikliği var. Bu duruma baktığınızda kiralama firmaları olarak sürekli makine alıp, çalıştırmamız lazım ama henüz platform kullanım bilincinin çok fazla yaygınlaşmaması ve malum ekonomik sıkıntılar nedeniyle bu imkanlara sahip değiliz. Biz de her zaman ayağımızı daha sağlam basarak büyüme hedeflerimizin doğrultusunda gitmek istiyoruz” dedi ve sektörün durumunu şu sözlerle özetledi: “Sektörün şu anki durumu iyiye doğru gidiyor. Makine olarak çok büyük açıklık olduğunu gözlemliyoruz. Ama malum yaşadığımız ekonomik sorunlar bu açıklığı kapatmamıza izin vermiyor. Umarım her şey düzelir. Bu işleri yapan aklı başında firmalar olarak biz de Türkiye’ye daha iyi hizmet vermek için çalışmalar sürdüreceğiz. Sektörün tek temsil gücü PLATFORMDER’in sektöre büyük katkılar sunduğunu düşünüyorum. Gerek düzenlediği etkinlikler gerekse her ay düzenli olarak sektörü bilgilendiren dergileri olsun tüm bu çalışmalarla sektörü yakından takip etme şansı yakalıyoruz. Aslında sektörde uzun süre önce olması gereken bir oluşum. PLATFORMDER’in sektörde başarılı işler yaptığına inanıyorum.”
FOTO 1: YİĞİY ŞADOĞLU – VERTİKAL MAKİNA OPERASYON SORUMLUSU