2019 yılı sektörümüz için zorlu bir dönem oldu. Bu zorlukların 2020 yılında tamamen ortadan kalkması ümidi ile yeni bir yıla girdik. Ancak geçen iki aylık dönemde (Ocak – Şubat) ülkemizde yaşanan olaylar bizleri derinden üzdü. Şehit haberleri, depremler, çığ felaketi ve uçak kazası derken, neredeyse her gün bir üzücü haber ile karşılaşır olduk. Bu üzücü olaylar ile bir daha karşılaşmamak ümidiyle, şehit olan askerlerimize, doğal afetlerde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza ve uçak kazasında ölen yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, geride bıraktıklarına sabırlar ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Bu elim olaylarda; dünyaya örnek olacak davranış sergilememiz ve devletimizin çok kısa sürede yaraları sarması, “Millet Olma” yolunda geldiğimiz noktayı açıkça göstermiş bulunmaktadır.

Personel Yükseltici Platform (PYP) sektörü 2019 yılında bir önceki yıla göre %5.02 büyüyerek 12.647 adete ulaştı. 2019 yılında da bir önceki yıla göre; makine parkındaki dağılımda akülü makaslı grubu toplam makine parkı içerisinde %72,54 ile ilk sırada yerini aldı.

2018 yılının ikinci yarısından sonra meydana gelen dövizdeki dalgalanmalar nedeni ile sektörde önemli bir daralma meydana gelmiştir. Bunun neticesi olarak ta 2019 yılında 600 adet civarında makine satışı gerçekleştiğini öngörmekteyiz. 2020 yılı için ise bu satışların, 2019 yılına yakın olacağı tahmin edilmektedir.
Sektörümüzün de kodu olan “77.32 NACE Kodu” “İnşaat ve inşaat mühendisliği makine ve teçhizatının operatörsüz olarak kiralanması ve leasingi” ile alakalı olarak rakamlara TUIK üzerinden baktığımızda ise; 2019 yılı sonu itibariyle 925 firma, 4.250 çalışan ile 1,3 milyar TL ciro elde ettiği öngörülmektedir. 2020 yılı için ise tahminimiz; 1.000 firma, 4.500 çalışan ve 1.4 milyar TL ciro şeklindedir.

2020 yılı içerisinde yine önemli faaliyetlere Platformder olarak gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bunlardan en önemlisi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanlığı (İSGÜM) ile birlikte yapacağımız ve Unico Sigorta A.Ş.’ nin sponsor olacağı “7 Bölge 7 Üniversite – Yüksekte Çalışmada Doğru Kullanılması Halinde Güvenli Bir Ekipman Olan Yükseltilebilen Seyyar İş Platformlarında İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Seminerleri” olacaktır.

Öte yandan yine 2020 yılında sektörümüz için önemli bir açığı dolduracağız. T.C. Mesleki Yeterlilik Kurumu ile bir protokol imzalayarak, Personel Yükseltici Platform (PYP) Operatörü (Seviye 4) Ulusal Yeterliliğini hazırlayarak, Resmî Gazete ’de yayınlanmasını sağlayacağız.

Üyesi olduğumuz TOBB – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye Makine ve Teçhizat İmalatı Meclisi Kiralama Komitesi İlk Toplantısını 5 Şubat 2020 Çarşamba günü İstanbul TOBB Plaza’da gerçekleştirdi. Kiralama sektörünün önemli sorunları tespit edilerek gündeme alındı ve çalışmalara başlandı.

Yine yıl içerisinde sektörümüze yönelik periyodik bilgilendirme toplantılarını gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Herkesin problem olarak gördüğü ve bizlerinde dernek olarak, konunun uzmanlarını bir araya getirdiğimiz etkinliklere katılarak, sektör temsilcileri bilgi sahibi olabileceklerdir. Her fırsatta eleştirel yaklaşım sergileyen sektör temsilcilerini bu toplantılarımızda görmek bizleri memnun edecektir. Yaptığımız faaliyetler, sektörün gelişmesinden öte başka bir şey değildir.

2020 yılının her türlü olumsuzluklardan uzak olması dileği ile…
Servet AYHAN – Yönetim Kurulu Başkanı