PLATFORMDER, 3’ÜNCÜ KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ KAPSAMINDA MASİF MAKİNA SPONSORLUĞUNDA KAHVALTI PROGRAMI DÜZENLEDİ. SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI İSTANBUL İL MÜDÜRÜ ÜMİT ÜNAL’IN KATILDIĞI PROGRAMA PLATFORMDER ÜYELERİ VE SEKTÖR TEMSİLCİLERİ YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ
Personel yükseltici platform sektörünün tek temsilcisi PLATFORMDER, 3’üncü kuruluş yıl dönümünü nedeniyle gerçekleştirilen kahvaltı programında üyeleriyle bir araya geldi. Masif Makina sponsorluğunda Qadraj Lounge Göksu Kasrı’nda düzenlenen programa Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Ümit Ünal, şube müdürleri, PLATFORMDER’in çözüm ortakları ve dernek üyeleri katıldı.
KİRALAMA KOMİTESİ VE KURUMSALLAŞMA
3 yıl önce kurulan ve sektörün tek temsilcisi olarak görev yapan PLATFORMDER’in faaliyetleriyle ilgili bilgilendirme yaparak programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Yönetim Kurulu Başkanı Servet Ayhan, “PLATFORMDER 2. Olağan Genel Kurulu’nda bizlere güvenerek yönetim kurulumuzu yetkilendirdiniz. Biz de bu güveni haklı çıkartacak adımlar atmak için elimizden geleni yapıyoruz” dedi. Yaptıkları faaliyetler arasında TOBB – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde “Kiralama Komitesi” kurulmasını önemsediklerini ve bu oluşum yoğun çaba sarf ettiklerini belirten Ayhan, davetlilere süreçle ilgili yaşananları anlatarak, bundan sonra sektör için daha güçlü adımları bu komite sayesinde atacaklarını belirtti. PLATFORMDER olarak kurumsallaşma adına önemli atımlar attıklarını kaydeden Servet Ayhan, aynı kurumsal çalışmaları dernek üyelerinden beklediklerini ve bunun için güçlü çözüm ortakları ile sektöre faydalı faaliyetler yaptıklarına dikkat çekti.
İŞ BİRLİKLERİ VE ETKİNLİKLER
Özellikle Marmara Üniversitesi ile yaptıkları iş birliği protokolü ile Yükseltilebilen Seyyar İş Platformları Semineri, Periyodik Kontrol Semineri ve Yüksekte Çalışma Semineri ile önemli boşlukları doldurduklarını kaydeden Servet Ayhan konuşmasına şu şekilde devam etti: “2020 yılında Corpus Sigorta ile yapılacak sponsorluk anlaşması ile T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ile birlikte “7 bölge 7 üniversite Yükseltilebilen Seyyar İş Platformları Seminerleri” düzenleyeceğiz. Sigorta, Periyodik Muayene ve İş Sağlığı ve Güvenliğine çok önem veriyoruz. Bu üçgenin sektörümüz için çok önemlidir. Ürünü bilmeyen bir İSG uzmanı, periyodik muayenesi yapılmamış bir makine ve neticesinde meydana gelecek bir kaza. Ve neticesinde sigorta dışında kalan bir hasar. Biz PLATFORMDER olarak bunu istemiyoruz. Bizler sektörün öncü ve örnek alınan firmalarıyız. Bu üç konuda örnek olmalıyız. Firmalarımızı büyütürken sadece makine alarak değil, kurumsal olarak ta büyümeliyiz, kendimizi geliştirmeliyiz. Anlık kararlar ile, günü kurtaracak söylemler içine girerek sektöre zarar verecek eylemlerden uzak durmalıyız.”
ULUSLAR ARASI TEMSİL
Ayhan, “Personel Yükseltici Platform sektörünü uluslararası alanda temsil etmek için çok önemli adımlar attık ve atmaya da devam edeceğiz. Bu noktada şunun bir defa daha altını çizmek istiyorum. Biz PLATFORMDER yönetimi olarak, sektörümüze faydalı olacak tüm süreçlerin yönetiminde, iş birliklerinde, çözüm ortaklıklarında öncülük etmeye çalışıyoruz. Bu noktada ilgili kanunların sivil toplum kuruluşlarına izin verdiği ölçüde çalışmaya devam edeceğiz. Unutmayalım ki el ele vererek güçlenirsek sektörümüzde kalıcı büyüme sağlayabiliriz. PLATFORMDER’ in kuruluş amacı olan bu güçlenmeyi sağlamak için hep birlikte çalışacağımıza inancım sonsuz” sözleriyle konuşmasını tamamladı. Sanayi ve Teknoloji İstanbul İl Müdürü Ümit Ünal ise programda gerçekleştirdiği konuşmada 21. Yüzyılda fiziksel ürün üretmenin yanı sıra tüketici talebindeki değişimler neticesinde akıllı ürünlerin ortaya çıktığını ve rekabetin arttığını söyledi. Rekabet ortamında da ayakta kalabilmek için makro boyutta yerli ve milli üretimi gerçekleştirmek, dışarıya bağımlılığı azaltmak, ülke ekonomisini geleceğe hazırlamanın önemli adımlar olduğuna dikkat çeken Ümit Ünal, yüksek katma değerli ürünlerin yerli imkân ve kabiliyetlerle üretimini amaçlayan teknoloji odaklı sanayi hamlesi programı hakkında bilgi verdi.
PLATFORMDER’İN ÇALIŞMALARINA ÖVGÜ
Konuşmasında iş makineleri sektörüne de değinen Ümit Ünal, “İş makineleri sektörü ülkemiz için kıymetlidir. Çünkü iş makineleri imalatında Avrupa’nın 9. Büyük ülkesiyiz. İş makineleri sektörü ülkemizdeki 50 yıllık geçmişinin yanı sıra özellikle son 8 yıldır dünya çapında çok hızlı bir büyüme sağlanmıştır. Bu sektörde 120’den fazla ülkeye ihracat yapılmaktadır. İş makineleri sektörünün bu aktif yapısı bu alandaki sivil toplum örgütlerinin önemini artırmaktadır. PLATFORMDER’in yerli ve milli ekonomiye katkılarının yanı sıra iş makineleri sektörü için yaptığı önemli bir diğer hizmet ise akademi ile yaptığı çalışmalardır. PLATFORMDER, akademik danışma kurulu toplantıları sayesinde üniversitenin bilimsel üretim kapasitesini üretim noktasına taşımaktadır. İş makineleri sektörünün büyüme hızı ve Türkiye ekonomisindeki yeri, PLATFORMDER ve dernek tarafından yürütülen çalışmaları, ülke ekonomisi için önemli hale getirmektedir. Kamu kurumu olarak ülkemiz için emek veren tüm tarafların yanındayız. Bu bağlamda bir kamu yöneticisi gözüyle ülkemiz sanayisine hizmet veren tüm paydaşlarımızda olduğu gibi derneğinizin de çalışmalarını yakinen takip ediyor ve takdirle izliyorum. Kamu yararına hizmet edecek her türlü çalışmada ortak faaliyetler yürütmeye hazır olduğumuzu belirtmek isterim” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Servet Ayhan tarafından Ümit Ünal’a “PLATFORMDER Onur Üyeliği” belgesi verildi. Ümit Ünal ise programa sponsor olan Masif Makina ve 7 bölge 7 üniversite projesinin sponsoru Corpus Sigorta’ya teşekkür belgelerini, PLATFORMDER’in kuruluş ve 1.döneminde görev alan Şaban Duran’a ise teşekkür plaketi takdim etti. Program, İl Müdürü Ümit Ünal ve PLATFORMDER Yönetim Kurulu Üyeleri’nin derneğin 3’üncü kuruluş yıldönümü için hazırlanan pastayı kesmesi ile sona erdi.