GELİŞEN TEKNOLOJİYİ YAKINDAN TAKİP EDEREK YERLİ ÜRETİM PERSONEL YÜKSELTİCİ PLATFORM GELİŞTİREN MASİF MAKİNA, PANDEMİ NEDENİYLE SEKTÖRDE YAŞANAN YAVAŞLAMA SÜRECİNİ BAYİLİK ÇALIŞMALARINA AĞIRLIK VEREREK VE YENİ İHRACAT PAZARLARI ARAYARAK DEĞERLENDİRDİ. MÜŞTERİLERİNE DAHA KALİTELİ ÜRÜN VE HİZMET SUNMAK AMACIYLA YENİ FABRİKA BİNASINA TAŞINAN YERLİ OYUNCU, ÜRETİM KAPASİTESİNİ DE İKİ KATINA ÇIKARDI. PLATFORMDERGİ OLARAK FİRMANIN GENEL MÜDÜRÜ TOLGA TURAN İLE BİR ARAYA GELEREK, MASİF MAKİNA’NIN SON DÖNEMDE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ÖNEMLİ ÇALIŞMALARI KONUŞTUK.
MASİF MAKİNA OLARAK YENİ BİR FABRİKAYA TAŞINDINIZ. BU FABRİKA NEREDE BULUNUYOR? KAÇ METREKARELİK BİR ALANDA ÜRETİM GERÇEKLEŞTİRİYORSUNUZ?

Masif Makina olarak Konya – Büsan Organize Sanayi Bölgesi’nde 1000m2 kapalı alanda yıllarca üretimlerimizi sürdürdükten sonra gerek imalatın gereklilikleri, gerekse kalite standartlarının bir sonucu olarak daha kapsamlı ve iyi bir hizmet sağlayabilmek adına yine Büsan Organize Sanayi içinde 5000m2 kapalı alanı olan yeni fabrikamıza taşındık. Fabrikamız servis-yeni ürün uygulama ve imalat olarak üç bölümden oluşmaktadır. Servis bölümümüzde satışını yaptığımız araçlarla alakalı müşterilerimiz tarafından talep edilen servis işlemlerinin yanı sıra, müşterilerimizin elinde bulunan başka marka ürünlere de hizmet vermekteyiz. Yeni ürün uygulamaları bölümünde ise farklı tip makinelerin çalışmalarını yapmaktayız. İmalat bölümümüz kaynaklı imalat, talaşlı imalat, mekanik montaj, boya ve kurutma hattı, hidrolik montaj, elektronik montaj ile test birimi olmak üzere farklı bölümlerden oluşmaktadır.
FABRİKANIZDA YILLIK ÜRETİM KAPASİTENİZ NEDİR?
Önceki üretim yerimizdeki kapasitemiz 20 makine/ay olarak planlanmıştı. Yeni fabrika yerine geçmemizle birlikte imalat ve montaj hatlarının geliştirilmesi ve arttırılması buna paralel olarak beyaz ve mavi yaka kalifiye personel takviyeleriyle üretim adetlerimizi 2-2,5 kat arttırma hedefimiz bulunmaktadır.
ŞU ANDA PLATFORM SEKTÖRÜNE SUNDUĞUMUZ ÜRÜNLER NELERDİR?
Makaslı platform sektörüne standart olarak 8-10-12-14 ve 16 metre akülü makaslı platformlarla hizmet vermekteyiz. Aynı metrajlardaki ürünlere müşteri talepleri doğrultusunda farklı özellikler de uygulamaktayız. Bunların yanı sıra müşteri talepleri doğrultusunda ağır yük platformları, özel kaldırma makineleri, TIR kaldırma-indirme rampaları, demir çelik sektörü için özel araçlar, demiryolu kataner bakım araçları ile özel amaçlı makinelerin (savunma sanayi ve özel sektör için) imalatları yapılmaktadır.
GEÇEN YIL DİZEL PLATFORM ÜRETMEK İÇİN HAREKETE GEÇTİNİZ. DİZEL PLATFORMU NE ZAMAN SAHADA GÖRECEĞİZ?
Dizel platformlar için çalışmalarımız devam etmektedir. Tasarım kısmındaki hassas çalışmalarımız, sürecin biraz uzamasına sebep olsa da, ortaya çıkacak olan ürünlerin kalitesi, bu gecikmeyi bizlere unutturacaktır diye düşünüyoruz.
PLATFORM KİRALAMA SEKTÖRÜNDEKİ OYUNCULAR VE SON KULLANICILAR, MASİF MAKİNA’NIN PLATFORMLARINI SİZCE NEDEN TERCİH ETMELİLER?
Platform sektöründe büyük, kaliteli ve yıllardır bu sektörde bulunup, her türlü sıkıntıyı, hata ve arızayı yaşayıp, ürünlerini sahadan gelen sıkıntılara göre revize etmiş birçok yabancı menşeili ürün bulunmaktadır. Ayrıca bizim gibi yerli olarak imalat yapan, “Türk Malı” olarak kaliteli ürünleri müşterilerin hizmetine sunan birkaç yerli meslektaşımız da bulunmaktadır. Tüm meslektaşlarımız kıymetlidir, yaptıkları ürünler de değerlidir. Biz Masif Makina olarak her daim ürünlerimizin arkasında durmaktayız. Yıllık arıza oran analizlerini değerlendirdiğimizde, sürekli iyileştirme kapsamında hata oranlarının çok düşük olduğunu görmekteyiz. Detaylı baktığımızda, imalatla alakalı hata oranın yok denecek kadar az, yurt dışından temin ettiğimiz hidrolik ve elektronik ürünlerde ise temiz kullanımla alakalı bazı hataların kayıt altına alındığını görüyoruz. Platformlarımızda kullandığımız hidrolik ve elektronik ürünler Avrupa ve Amerika menşeili makaslı platformlarda kullanılan markalar ile aynı olmakla birlikte, kullandığımız çelik malzemeler ise yurtiçi Erdemir D.Ç ürünleridir. Kullandığımız her ürünü kalite belgeleriyle tedarik edip, takibi yapılmaktadır. Üretim, montaj ve fırın boya işlemlerinin her birinde süreç kalite kontroller yapılmakta olup, nihai olarak ürün bittiğinde, test süreci başlamaktadır. Kalite yönetim sisteminde belirlenen test prosedürlerine göre tüm araçlar mekanik, hidrolik ve elektronik olarak testleri yapılıp, güvenlik sistemleri test edilir ve sevkiyata hazır hale getiriliyor.
İÇ VE DIŞ PAZARDAKİ FAALİYETLERİNİZ NASIL GİDİYOR? ÖZELLİKLE İHRACAT TARAFINDAKİ ÇALIŞMALARINIZI ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?
Ülkemizin ve dünyanın içinden geçtiği hem ekonomik, hem de pandemi sürecinde yurtiçi satışlarımızda bir yavaşlama söz konusudur. Bu süreçte tüm müşterilerimizin yanında olduğumuzu ve firma olarak elimizden gelen tüm gayretle müşterilerimize fayda sağlamak istediğimizi bu vesile ile de tekrar dile getirmek isteriz. Dış pazarda faaliyetlerimiz devam etmektedir. Öncelikli olarak bilinirliğimizi arttırmaya, hem ülkemize, hem de firmamıza güvenin arttırılması yönünde gerçekten yoğun olarak çalışmaktayız. Türki Cumhuriyetler, Mısır, Irak, Avustralya, İspanya ve Yunanistan olmak üzere belli başlı ülkelere ihracatımız sürmektedir. Tabii ki bu ülkelerde de pandemi sürecinde yavaşlama olmuştur. Bu süreçte, bayilik ağı üzerinde çalışmalarımızı yoğunlaştırıp, yeni noktalara ihracatımızı arttırmak hedefindeyiz.
MÜŞTERİLERİNİZE SUNDUĞUNUZ SATIŞ SONRASI VE SERVİS HİZMETLERİNİZİ DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ?
Sözlerim başında da belirttiğim gibi Masif Makina olarak firmamız öncelikli olarak ürettiği tüm makinaların arkasındadır. Ürünlerimiz gerek imalat, gerekse kullanılan komponentler olarak, Avrupa menşeili makinelerle aynı teknik kapasite ve kalitededir. Ürünlerimizde kullanılan komponentler stoklarımızda yedek parça olarak bulunmaktadır. Fabrikamız bünyesinde ve mobil olarak işinde uzman servis personellerimiz, müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda en kısa sürede hizmet sağlanmaktadır.
MASİF MAKİNA OLARAK GELECEK PROJELER NELERDİR?
Mevcut müşterilerimiz ve yurtdışından gelen talepler doğrultusunda birkaç farklı tipte, yine kendi sektörümüzle alakalı farklı makine çalışmalarımız devam etmektedir.
SATIŞIN YANI SIRA PLATFORM KİRALAMA HİZMETİNİZ VAR MI?
İmalatçı firma olarak kiralama işleriyle alakalı bir çalışmamız bulunmamaktadır. Şuanda kendi işlerimize odaklanıp, iyileştirme ve geliştirme çalışmalarına hız vererek, işimizi daha iyi yapmaya yoğunlaşmaktayız.
YILIN İLK YARISINI NASIL KAPATTINIZ? 2020’NİN SONU İTİBARİYLE HEDEFLER NELERDİR?
2020 yılı farklı bir yıl olduğu için, şimdiden yılsonu ile alakalı bir şeyler söylemek zor gözüküyor. 2020 yılında firmamıza yatırımlar yapıp, yakın, orta ve uzun vadeli çalışmalarımızı planladık. Gerek makine-teçhizat, gerekse kalifiye personelleri firma bünyemize katarak, bir taraftan ürün çeşitliliği ve imalat adetlerindeki artışlarla alakalı hazırlıklarımız sürdürürken, bir taraftan da yurtdışından gelen taleplere cevap vererek, o bölgelerdeki doğru firmalarla bayilik görüşmelerini netleştirmek üzereyiz. 2020 sonuna kadar yurtiçi ve yurtdışında taşların yerine oturacağı ümidiyle 2021 yılında farklı bir çalışma sistemiyle, sektörümüze daha da faydalı olacağımızı düşünüyoruz.