İSTANBUL ULUSLARARASI FİNANS MERKEZİ PROJESİ KAPSAMINDA İNŞA EDİLEN ZİRAAT KULELERİ’NDEKİ ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ SÜRDÜRÜLÜYOR. HAZİRAN 2022’DE TAMAMLANMASI PLANLANAN PROJENİN MEKANİK TESİSAT İŞLERİNİ ÜSTLENEN BİRLEŞİM MÜHENDİSLİK, GÜVENLİ VE HIZLI ÇALIŞMA İÇİN İSKELE YERİNE TORO MAKİNA’DAN KİRALADIĞI 17 ADET PLATFORMU TERCİH ETTİ
Yaklaşık 300 bin metrekare alan üzerine kurulması planlanan İstanbul Finans Merkezi (İFM); kamu bankaları, SPK ve BBDK gibi kamu kurumları ile özel sektör mülkiyetindeki arsalarda geliştirilecek olan projelerle sürdürülebilir gelişimin temsilcisi olmaya hazırlanıyor. İFM içerisinde yer alan ve iki yüksek kule olarak inşa edilen Ziraat Kuleleri Projesi’nde de çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Projenin tüm mekanik tesisat işlerini üstlenen Birleşim Mühendislik, hızlı ve güvenli çalışma için iskele yerine TORO Makina’dan kiraladığı 16 adet makaslı ve 1 adet eklemli olmak üzere toplam 17 adet personel yükseltici platformu kullanıyor.
PLATFORMLAR İLE DAHA HIZLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA
Ziraat GYO Projesi’nin mekanik tesisat işlerini daha hızlı ve güvenli yapmak için TORO Makina’dan kiraladıkları platformları kullandıklarına dikkat çeken Birleşim Mühendislik İş Güvenliği Uzmanı Özgür Kök, “Projeye başlamadan önce TORO Makina ile iletişime geçerek, ihtiyaç duyduğumuz personel yükseltici platformlar hakkında bilgi veriyoruz. Makineyi ne kadar yükseklikte kullanacağımızı ve ihtiyacımız olan çalışma ağırlığını belirtiyoruz. Sonrasında ihtiyacımıza göre makaslı veya eklemli platformlar, şantiye alanına gönderiliyor. Şu anda Ziraat GYO Projesi’nde TORO Makina’dan kiraladığımız 16 adet makaslı ve 1 adet eklemli platform olmak üzere toplam 17 adet personel yükseltici platform ile şantiyedeki çalışmalarımıza devam ediyoruz” açıklamalarında bulundu.
ÖNCE İŞ GÜVENLİĞİ
Personel yükseltici platformlarda bazı güvenlik önlemlerine ihtiyaç duyulduğunu belirten Özgür Kök, çalışma sırasında herhangi bir aksaklığın yaşanmaması için platformları kullanmadan önce güvenlik testinden geçirdiklerini söyledi. Kök, “Çalışmaya başlamadan önce personel yükseltici platform korkuluklarının sağlamlığına ve güvenlik önlemlerini sağlayan ekipmanların işlevini yerine getirip, getirmediğine bakıyoruz. Daha sonra platformları, çalışma alanına alarak etiketlemelerinin kontrollerini gerçekleştiriyoruz. İşlerimizi yaparken belirli yüksekliklerde çalışmamız gerekiyor. Merdiven ve iskele ile ulaşılamayan yerler için platform talebimiz oluyor. Bazı platformlarda iki kişi çalışamıyor. Yük kapasitesinde aşım olduğu zaman ikinci bir yükselticiye ihtiyacımız oluyor. Bu ihtiyaçlarımıza yönelik çözümleri, TORO Makina iş birliğinde kiraladığımız makaslı veya eklemli platformlarda buluyoruz” dedi.

PLATFORMLAR İLE ZAMANDAN TASARRUF
Geleneksel iskele kurulumunun personel yükseltici platformlara göre çok uzun bir süreci kapsadığına dikkat çeken Özgür Kök, “İskeleye ihtiyaç duyduğumuzda sipariş ve kurulum süreci yaklaşık bir hafta sürüyor. Platformlar ise sipariş edildikten bir gün sonra şantiye alanına gelip çalışmaya başlayabiliyor. İskele ile personel yükseltici platformları karşılaştırdığımızda, platformlar en başta zaman tasarrufu sağlıyor. Platformlarda iskele kurulum aşamasındaki süreci es geçtiğimiz için çalışmalarımıza hemen başlayabiliyoruz. Ayrıca geleneksel iskele sisteminde alınması gereken güvenlik önlemleri çok fazlaydı. Platformlar ise kendi güvenliğini kendisi sağlıyor” ifadelerine yer verdi.
TORO MAKİNA, SATIŞ SONRASI HİZMETLERİ BAŞARIYLA YÜRÜTÜYOR
TORO Makina’nın hem kiralama hem de servis hizmetlerinden son derece memnun olduklarını ifade eden İş Güvenliği Uzmanı Özgür Kök, “TORO Makina’nın satış sonrası hizmetlerinden çok memnunuz. Herhangi bir talebimiz olduğunda veya makinelerde arıza çıktığında anında müdahale ediyorlar. İşe başlama süreçlerini ve geçici görevlendirmeyle ilgili prosedürleri hazırlarken bize çok yardımcı oluyorlar. Onun haricinde tedarik ettiğimiz platformlar, arıza çıkarmıyor. Bazen kullanıcı hatası olan hatalar meydana geliyor. Bunları da hemen yerinde müdahaleyle kolaylıkla çözüyorlar” diyerek konuşmasını sonlandırdı