TÜRKİYE’NİN EN GENÇ PERSONEL YÜKSELTİCİ PLATFORM PARKINA SAHİP OLAN TORO MAKİNA; SERVİS, GARAJ, REVİZYON VE EĞİTİM MERKEZİNİ TEK ÇATI ALTINDA TOPLADIĞI YENİ TESİSİNE TAŞINDI. HİZMET KALİTESİNİ ARTIRMAK İÇİN ÖNEMLİ BİR YATIRIMA İMZA ATAN FİRMA, KİRALAMA PAZARININ EN BÜYÜK OYUNCULARINDAN BİRİ OLMAYI HEDEFLİYOR

Birleşim Grup ile yaptığı iş birliği sonrasında kurumsallaşma yolunda önemli adımlar atan Toro Makina, personel ve makine sayısını artırarak, önemli projelerde yer almaya başladı. Kısa sürede başarılı çalışmalar yürüten firma, hizmet kalitesini artırmak amacıyla önemli bir yatırıma imza attı ve yeni tesisine taşındı. 4 dönümlük bir alan içerisinde servis, garaj, revizyon ve eğitim merkezini tek çatı altında toplayan Toro Makina, sektörde benzerine nadir rastlanan yeni tesisi ile dikkat çekiyor.

SERVİS ALANI GENİŞLETİLDİ

Personel yükseltici platform kiralama hizmetlerinde düzenli ve geniş bir alana sahip olmanın iş verimine büyük katkı sağladığını belirten Toro Makina Yönetim Kurulu Üyesi Berk Tenel, Toro Makina’nın şu anda 4 dönümlük bir alan üzerine kurulu tesiste müşterilerine sorunsuz hizmet verdiğini söyledi. Berk Tenel “Sektöre özgü, alan yetersizliği nedeniyle makine bakımlarında zaman zaman aksaklıklar yaşanabiliyor. Toro Makina olarak firma kuruluşumuzdan beri bu tür aksaklıkların minimize edilmesi konusunda maksimum enerji ile çalışıyoruz. Bu kapsamda kısa süre içerisinde yatırım planımızı hayata geçirerek, yeni tesisimize taşınmayı planlamıştık ve bu planı hayata geçirdik. Bizim için daha kaliteli hizmet vermek anlayışını yansıtması için tesisimizde yüksek hacimli servis, garaj, revizyon ve eğitim merkezlerinin yer almasına önem verdik. Servis alanımız profesyonel bir şekilde dizayn edildi. Bu yeni alanımızla beraber müşterimize sunduğumuz servis hizmetini daha üst seviyeye çıkartmayı hedefledik. Bu sayede gerek müşterimizin gerekse kendi makinelerimizin servis hizmeti sorunsuz bir şekilde sağlanacak.” dedi.

PLATFORMLAR İÇİN FARKLI ALANLAR OLUŞTURULDU

Yeni tesiste platformlar için farklı alanlar oluşturduklarına dikkat çeken Tenel “Tesisimizde kullanıma hazır, işten dönen ve bakımı yapılacak olan makineler için ayrı ayrı alanlar bulunuyor. Bu kapsamda kiralamadan dönen makinelerin, ilgili alanda ekspertizini yapıyor ve en kısa sürede yeniden kullanıma hazır hale getiriyoruz. Geniş ve düzenli bir alana sahip olduğumuz için makineleri daha kısa sürede hazırlayıp, yeniden hizmet verir hale getirebiliyoruz. Örneğin; yeni bir iş için 20 tane 10 metre makaslı platform sevk edilecekse, düzensiz bir garajda bu organizasyonu sağlamak çok ciddi zaman alıyor. Fakat düzenli bir garaja sahip olduğumuzda operasyonu hızlıca gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

REVİZYON VE EĞİTİM MERKEZİ KURULDU

Yeni tesiste servis alanının genişletilmesinin yanı sıra revizyon ve eğitim merkezinin de kurulduğunu ifade eden Berk, platform kiralama hizmetlerinde her şeyden önce eğitim verilmesi gerektiğine dikkat çekti ve sözlerini şu şekilde sürdürdü. Berk Tenel “Toro Makina olarak yeni tesisimizde revizyon merkezimi kurduk. Bu tesiste makineleri A’dan Z’ye bakıma alıyoruz ve yeniden sahada çalışacak hale getiriyoruz. Bundan sonraki süreçte revizyon için daha fazla zaman ayıracağız. Öncelikle kendi makinelerimizin revizyonunu gerçekleştireceğiz. Daha sonra dışarıdan gelen talepler doğrultusunda hizmet vermeyi planlıyoruz. Revizyonun yanı sıra eğitim merkezimiz de kuruldu. Sektörde bilinçsiz makine kullanımı konusunda sorunlar yaşanıyor. Forklift kullanımı için operatör eğitimi ve belge istenirken, platformların gelişi güzel kullanılması bizi bizler gibi sektörde rol alan firmaları yıpratıyor. Türkiye’de platform kullanmayı bilenlerin sayısı oldukça az. Bu nedenle eğitime ağırlık vereceğiz. Makine kiralanması sırasında verilen bir seferlik eğitimle maalesef makinenin kullanılması öğretilemiyor. Makineyi tam anlamıyla kullanabilmek için bir kişinin en az 3 kere eğitimden geçmesi gerekiyor. Dolayısıyla yeni tesisimizdeki eğitim merkezimizde müşterilerimize uygulamalı bir eğitim verebilirsek, makinenin kullanım hatasında dolayı arızalanmasının önüne geçeceğiz ve servis tarafında hiçbir problemimiz kalmayacak” ifadelerini kullandı.

TÜM HİZMETLER TEK NOKTADA TOPLANDI

Toro Makina’nın tüm hizmetlerini tek bir çatı altında topladığını ifade eden Toro Makina Yönetim Kurulu Üyesi Saruhan Günaydın ise servis alt yapısının geliştirilmesinin satışı güçlendirdiğini belirtiyor Günaydın,Makine yatırımı yaparak parkımızı büyütebilirdik ama hizmet kalitesini artırmak için böyle bir organizasyona yatırım yapmayı öncelikle tercih ettik. Bu işe inanıyoruz ve geleceğinin olduğunu düşünüyoruz. Hizmet kalitenizi ne kadar artırırsanız, müşterilerinizin sizi tercih etmesi de doğru orantılı bir şekilde artıyor. İnsanlar artık kaliteyi ucuza elde edemeyeceğini biliyorlar. Maalesef maliyetlerimizi müşterimize yansıtamıyoruz. Her ürünün bir bedeli var, onu alıp kiraya veriyorsunuz. Burada bizi kaliteli hizmet ve eğitimler ön plana çıkaracak. Müşterilerine bu hizmetleri sağlayamayanlar maalesef sektörden silinecek” dedi.

“ADIM ADIM HEDEFE İLERLİYORUZ”

Sektörde eğitim konusunun önemli olduğuna vurgu yapan Günaydın, “Makine kiraladığımızda müşterilerimizin şantiyesine giderek eğitim veriyoruz. Bu eğitimlerde ister istemez aksaklıklar yaşanıyor. Yeni tesisimizde artık iş başlamadan önce eğitimler gerçekleştirilecek. Eğitim merkezimiz bunun için oldukça elverişli Makineyi kiraladıktan sonra eğitim vermek hem maliyet hem de zaman açısında çok cazip bir çözüm değil. Yeni eğitim tesisimizde bu sorunların önüne geçmiş olacağız. Bu eğitim merkezi sadece Toro Makina’ya değil, sektöre de büyük katkılar sunacak” diyerek platform kullanımının avantajlarından bahsetti: “Şu anda önemli projelerde personel yükseltici platformlar kullanılıyor. Bu projelerde platformlar kullanılarak iş süreleri kısaldı ve maliyetler azaldı. Platformlar olmasa 41 metre yükseklikte nasıl çalışılacaktı? Hepimizin bildiği gibi en fazla iş kazaları yüksekte çalışılan işlerde meydana geliyor. Biz de bu noktada eğitimler vererek insanları platform kullanmaya yönlendiriyoruz.” Günaydın, hayata geçirdikleri yatırım ve gerçekleştirdikleri başarılı çalışmalar ile sektördeki en büyük oyunculardan biri olmak için adım adım ilerlediklerini de sözlerine ekledi.