Son 10 yıl içerisinde oldukça hızlı bir şekilde gelişme gösteren ve hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen sosyal medya platformları, ilk çıktığı zamanlardan günümüze kadar kullanım amacı olarak da farklılık göstermiştir.
İlk zamanlarında öğrenciler arasında ve sosyal çevre ile iletişim kurmaya yarayan sosyal medya, zaman içerişinde içerik pazarlama alanının gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla maddi bir değere ulaşmıştır. Günümüzde ürün veya hizmet almadan hemen önce sıklıkla başvurulan bir kılavuz olmasının yanı sıra; hizmet ve ürün sağlayıcılar tarafından da potansiyel müşteriye ulaşma, mevcut müşterinin istek ve önerilerini takip etme adına birincil kanal olarak kullanılmaktadır. Bu mecralar üzerinde yayınlamakta olan fotoğraf, video vb. tüm dijital içerikler hedef kitleye şirketinizi anlatma ve hatırlatmanın etkili bir yoludur. Bu sebeple markanızın veya şirketinizin içeriklerini oluştururken dört önemli adımı göz önünde bulundurmanızda fayda var:
Hedef Kitlenizi Tanıyın
Öncelikle yayınlanan içeriğin hangi kitleyi harekete geçirmesi planlanıyor ise karar verilmelidir. Etkileşim alınması planlanan kişilerin ilgi alanları, yaş ve cinsiyet gibi veriler izlenecek yolda önemli bir gösterge oluşturur. Facebook, İnstagram Linkedin vb. sosyal medya mecralarında ki reklam ve sponsorluk çalışmaları diğer organik içeriklere göre sizi daha görünür kılmaktadır. Bu reklam faaliyetlerinin reklam verene sağladığı avantajlardan en büyüğü hedef kitlenizi segmentlere ayırarak direkt olarak hedeflediğiniz kişilere ulaşmanızdır. Ayrıca yapılan işlem sonucunda alınan detaylı rapor, hedeflenen kişilerin hangi ülkeden, hangi saat aralığında, en çok hangi ürün/hizmetle ilgilendiğini de gözler önüne sermektedir. Bu durum sizin için eşsiz bir satış analizi ortaya çıkarır.
Ürün veya Hizmetinizi En İyi Şekilde Aktarın
Belirlediğiniz hedef kitlenin ilgi alanına uygun olarak, dikkat çekici ve anlattığınız konu ile ilgili merak uyandırıcı içerikler geliştirmeniz önemlidir. Yayınladığınız dijital gönderiler ürün veya hizmetinizi en uygun ve açıklayıcı biçimde aktarıyor olmalıdır. Neden tercih edilmelisiniz, insanlar sizi iş ortağı olarak seçtiğinde alacakları fayda ne olacak bilmelidir.
Etkileşimi Neyin Sağladığını Keşfedin
Şirketiniz hakkında bilgi sahibi olmak isteyecek kişinin ilk başvuracağı yer dijital platformlarda ki profiliniz ve hakkınızda ki yorumlar olacaktır. Bu platformlarda sağladığınız güçlü görünürlük sizi diğer rakiplerinizden ayırmak için önemli bir faktördür. Bu sebeple amacınıza uygun sosyal platformda, ilgi çekici ve hakkınızda merak edilen referans bilgilerle donatılmış içerikleri yayınlamak etkileşiminizi arttıracaktır. Müşterilerinizin neyi takip ettiğini ve hangi konu hakkında bilgi sahibi olmak istediğini keşfedin.
Son Kontrol
• Paylaşımlarınızı yayınladığınız platformlarda sunduğunuz mesajların tutarlılığı önemlidir. Yaptığınız iş ile paylaşımlarınız potansiyel müşterilerinizin gözünde birleşerek genel bir tablo çizer. Bu sebeple kafa karışıklığına sebep olabilecek içeriklerden uzak durmalısınız.
• Gün içinde maruz kaldığımız birçok reklam bombardımanı mevcuttur. İnsanların hepsine aynı ilgi ile yaklaşıp zaman ayırması neredeyse imkansızdır. Bu sebeple içeriklerinizi ilk saniyelerde dikkat çekecek şekilde kısa ve öz olarak alıcıya ulaştırmalısınız. Detaylı içeriğe ulaşmaları için onları web sitenizin ilgili sayfasına yönlendirebilirsiniz. Böylece web site trafiğinizi arttırarak ziyaretleri satışa çevirebilirsiniz.
• Son olarak, her zaman ulaşılabilirlik önceliğiniz olmalıdır. Sosyal medya üzerinden gelen taleplere maksimum 24 saatte dönüş yaparak, açık adres telefon ve e-posta gibi iletişim bilgilerini görünür kılmalısınız.
Dijital dünya ve platformlar her gün yepyeni konu ve trendlerle büyüyüp gelişmeye devam ediyor. Şirketinizin pazarlaması için içeriklerinizi etkili bir şekilde uygulamaya devam ederken, gelişmeleri yakından takip edip uyum sağlayabilmek oldukça önemlidir. Sosyal medyanın büyüme hızı ele alındığında önümüzde ki süreçte işlerimizi büyütmek ve güçlendirmek adına sunduğu avantajlardan oldukça fazla yararlanacağız gibi duruyor.
Büşra ÖRS – ELS Lift Kurumsal İletişim Uzmanı