GÜÇLÜ KİRALAMA FİLOSU İLE ÖZEL MAKİNELERE SAHİP OLAN İSTANBUL VİNÇ, UÇAK BAKIMI İÇİN AIR ACT’YE 6 ADET ARAÇÜSTÜ SEPETLİ PLATFORM KİRALADI. ÜST KADEME ÖNLEMLERİN ALINDIĞI BAKIM ÇALIŞMASINDA PLATFORMLAR İLE EN UÇ NOKTALARA ULAŞILARAK İKİ UÇAĞIN KANAT BÖLGESİ, ALT KISMI VE YANINDA BAKIM VE İYİLEŞTİRMELER YAPILDI

Platform çeşitliliği konusunda dünyada kullanılan en son teknolojileri takip eden İstanbul Vinç, özel projelerde gerçekleştirdiği başarılı çalışmalarla dikkat çekiyor. Geçtiğimiz günlerde uçak bakım projesinde yer alan İstanbul Vinç, iki uçağın bakımı için Air ACT firmasına 6 adet araçüstü sepetli platform kiraladı. PLATFORMDERGİ olarak İstanbul Vinç Araç Üstü Kiralama Sorumlusu Muharrem Öz ile bir araya gelerek, firmanın yer aldığı uçak bakım ve diğer özel projeleri konuştuk.

ÖNCELİKLE TÜRKİYE’DE PLATFORM KULLANIM ALANLARI GİDEREK GENİŞLİYOR VE PLATFORMUN BİLİNİRLİĞİ ARTIYOR. İSTANBUL VİNÇ OLARAK BU KONUDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZİ ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?

İstanbul Vinç, 25 yıl önce platform sektörüne yatırım yaptığı zamanlarda bu makinelerin kullanım alanları ve pratikliği konusunda piyasada hiç bir bilgi yoktu. Açıkçası İstanbul Vinç, sektöre ilk yatırım yapan kiralama firmalarından birisidir. Tabi o günlerden bu günlere kadar sektörde çok fazla bir ilerleme kaydedildi. Araç üstü platformlardan tutun operatörsüz makaslı, örümcek ve eklemli platformlar ile birlikte çeşitlilik arttı. Bunun soncunda iş verimliliğinin de arttığını gören kiralama müşterileri, işlerinde platform kullanmaya başladı. Büyük projelerde ve yüksek binalarda kullanılan bu makineler, giderek popülerlik kazanıyor. Fakat hala yüksekte yapılan işlerde güvensiz düzeneklerle çalışan kurumlar mevcut. Bu nedenlerden dolayı platform sayısı ve kullanımı bakımından Avrupa’nın gerisindeyiz.

İSTANBUL VİNÇ OLARAK YAPTIĞINIZ ÇALIŞMALARLA SEKTÖRÜNDE DİKKAT ÇEKİYORSUNUZ. SON OLARAK UÇAKLARIN BAKIMI İÇİN PLATFORM HİZMETİ SUNDUNUZ. YER ALDIĞINIZ PROJEYİ DETAYLI BİR ŞEKİLDE ANLATIR MISINIZ?

Platform çeşitliliği konusunda dünyada kullanılan en son teknolojileri takip etmemiz ve yatırım yapmamız açıkçası bizi sektörde farklı kılıyor. Bunun yanı sıra Türkiye’nin farklı lokasyonlarında yer aldığımız büyük projelerde kazandığımız deneyimler, bizim bu konuda daha da gelişmemize sebep oldu. Tabi bunda Türkiye’nin birçok noktasında çalıştığımız önemli ve özel projelerde kazandığımız deneyimde çok etkili bir rol oynadı. Sahadaki ekibimiz bu konuda sürekli eğitimlerle destekleniyor ve takip mekanizmamız ile denetim sağlanıyor. Son olarak yer aldığımız uçak bakım projesi gerçekten üst kademe önlemlerin alınıldığı hassas çalışmalar. Proje kapsamında iki uçağın bakımı için 6 adet farklı yükseklik ve tipteki araç üstü platform hizmeti sunduk. Air ACT’ye yaptığımız bu çalışmada uygulamacı personelde ekip sıkıntısı olmadığı için müşterimiz, aynı anda 6 adet platform ile iki uçağın bakımı gerçekleştirdi. Bu da işimizi kısa süre de hızlı ve güvenli bitirmemizi sağladı. Makinenin en uç noktalara ulaşabilmesi, yatay mesafeleri ve sepet dönüşleri çok hassas olmasıyla uçağın kanat bölgesinde, altında ve yanında bakım çalışmaları yapıldı. Bu tarz özel projelerde tabi ki operatör ve platformlarımızın kalitesi de ortaya çıkıyor. İstanbul Vinç olarak müşterilerimizin tüm projelerine çözüm sunmak için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.

BU TARZ PROJELERDE YER ALMANIN SİZİN İÇİN ÖNEMİ NEDİR?

Öncelikle bu projeler, müşterilerimizin bize güvendiğinin bir göstergesidir. Müşterilerimiz, özel projeleri olduğunda biliyorlar ki bu işin altından ancak İstanbul Vinç altından kalkabilir ve zamanında güvenlikten ödün vermeden çalışmayı sonlandırabilir. Bu noktada özel makinelere ve güçlü kiralama filosuna sahip olmanın avantajını yaşıyoruz. Örneğin; Zorlu AVM ve İstanbul Akvaryum’daki özel cam montajı, manliftlerimizin desteği ile takıldı. Birçok özel prodüksiyonların aksiyon sahnelerinde araç üstü platformlarımız ve vinçlerimiz kullanıldı ve kullanılmaya devam ediyor. Tabi bu tarz projelerde işin içinde prestij çok önemli. Bir şeyi başarmak kurumsal firmaların çözüm ortağı olabilmekte çok gurur verici. İşimizi çok severek ve ilk günkü heyecanla yapıyoruz, hatalar ve eksiklikler olamadan tabi ki olmuyor. Sonuçta bazen kontrol edemediğiniz faktörlerde var ama biz bunlardan ders alarak ve bir adım öteye giderek, hep sınırlarımızı zorlamayı hedefliyoruz. Şu anda da Galataport Karaköy ve Haliç İstanbul projesinde yer almaya devam ediyoruz.

NORMAL BİR PROJE İLE BU TARZ ÖNEMLİ ÇALIŞMALARDA YER ALMANIN ARASINDA FARK VAR MI?

Bizim için her iş önemli ve her müşterimiz değerli. Bunlarında üstünde güvenlik meselesi var. Bizim platformumuzda çalışan, en düşük yükseklikten en yüksek erişim mesafesine kadar aynı güvenlik önlemleri ve adımları geçerli. Sonuçta işimiz çok risk barındırıyor, makinelerimiz bütün güvenlik donanımlarına sahip olsa da işin içine insan faktörü giriyor. Bunu da eğitimlerle ve zorunlu uygulamalarla her gün daha iyi bir hale getiriyoruz. Sürekli eğitim bizim en önemli mottomuz. Biz parmakla gösterilen, işini temiz yapan ve mutlu müşterilerimiz ile büyüyen bir firma olmak istiyoruz.