İnşaat sektöründeki büyüme, İş Sağlığı ve Güvenliğinde yapılan değişikliklerin sıkı bir şekilde sahada takibi neticesinde, Personel Yükseltici Platform sektörü hızlı büyümesini sürdürmeye 2017 yılında da devam etmiştir.  Bir önceki yıla göre yaklaşık % 25 büyüyen sektör, 2.500 satış adetinin üzerine 2017 sonu itibarıyle çıkmış bulunmaktadır. Yine 2017 yılı sonu itibariyle, platform kiralama sektör cirosu 180 milyon Euro’ya ulaşmış bulunmaktadır.

Ülkemizde Personel Yükseltici Platform Makine Parıkına baktığımızda ise, 2017 satışları ile beraber, 10.000 adet bandını aşmıştır. Makine Parkındaki dağılım ise, % 80 akülü, % 20 dizel olarak karşımıza çıkmaktadır.

Global ölçekte Personel Yükseltici Plataform satış adetlerini incelediğimizde ise, 20 yıldan kısa bir süre içerisinde, bu ürünlerin sadece belli koşullarda kullanılıyor olmasına rağmen, 7 milyonluk bir satış adetine ulaşmış durumdadır. Önümüzdeki yıllar içerisinde, sektörde büyümenin katlanarak devam edeceği öngörülmektedir.

Sektörde bu büyümenin sürdürülebilir olması için Platfromder’e çok önemli görevler düşmektedir. İmalattan, kurumsallaşmaya, mevzuattan, nitelikli elaman konusuna kadar daha bir çok alanda, dernek olarak yapılacak işlerimiz vardır. Bu yapılacakları tespit ederken; üyelerimiz arasında ayrım yapmadan, herkesin görüşünü alarak planladık, ve bu şekilde yapmaya da devam edeceğiz.

2 – 5 Mayıs 2018 tarihleri arasında, Viaport Marina Tuzla’da gerçekleştirilecek ve ana destekçisi olduğumuz “1. VİNÇ, İSTİF MAKİNELERİ, PLATFORM, PROJE TAŞIMACILIĞI İHTİSAS FUARI” bu bağlamda üyelerimizle bir araya  geleceğimiz önemli bir fuar olacaktır. Özellikle yerli imalatın da görücüye çıkması ve işletmeciler ile buluşacak olması açısından daha da önem kazanmıştır. Hedefimiz, bu fuarın ikincisini uluslararası hale getirebilmek.

2018 yılı içerisinde yine üyelerimizle bir araya geleceğiz. Bunlardan en önemlisi Eylül veya Ekim ayında düzenleyeceğimiz imalat zirvesi olacaktır. Sektörümüzde faaliyet gösteren imalatçılar ile işletmecileri bir araya getirerek; sektörü konuşacağız paydaşlar ile.

Platformder olarak sektörümüzün gelişmesi için lobi çalışmalarımız devam etmektedir. Gerek işletmeci, gerek imalatçı, gerekse distribütör firmalar ile, merkezinde insanın güveli biçimde çalışmasını sağlayan bir sektörün derneği olma yolunda emin adımlar ile ilerlemekteyiz.

2018 yılının sektörümüz adına tehditlerin ortadan kalktığı, fırsatların önünün açılacağı bir yıl olmasını temenni ediyorum.

En derin saygılarımla

Servet Ayhan
Yönetim Kurulu Başkanı