PLATFORMDER, TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK PLATFORM KİRALAMA ŞİRKETLERİ LİSTESİNİ (PT20) AÇIKLADI. LİSTEDE YER ALAN İLK 50 FİRMANIN MAKİNE PARKI, BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE YÜZDE 5.54 BÜYÜYEREK 13 BİN 86 ADETE ULAŞTI

Personel Yükseltici Platform İşletmeci İmalatçı ve Distribütörleri Derneği (PLATFORMDER), firmalar tarafından beyan edilen makine adetlerini dikkate alarak “Türkiye’nin En Büyük 20 Kiralama Şirketini” belirledi. 2018 yılında ilk defa yayınlanan PT20, 2021 yılı için 54 firmanın katılımı ile yeniden hazırlandı. Covid -19 salgını ve bu salgın ile birlikte tüm dünyada etkili olan ekonomik durum nedeniyle belirsizlik havasının hakim olduğu 2021 yılının, Türkiye platform kiralama sektöründe kalıcı bir iz bırakmadığı görülüyor. Listeye göre kiralama firmalarında gerek personel gerekse makine parkında küçülme gözlemlenmezken, bunun yerine artan talebe göre operasyonları büyütmek, kullanım oranlarını eski haline getirmek ve firmaların daha mütevazi bir büyümeyi tercih etme yoluna gittiği söylenebilir.

BÜYÜME ORANLARI
PT20 listesinde bulunan ve ilk 20’de yer alan firmaların yıllara göre toplam makine adetlerini incelediğinde; listenin ilk beş sırasında olan firmaların makine parklarındaki büyüme oranı 2020 yılına göre yüzde 5,25 olarak gerçekleşti. İlk 20’de bulunan firmaların 2020 yılına göre büyüme oranı ise yüzde 4,47 oldu. Listede yer alan ilk 50 firmadaki büyüme ise 2020 yılına göre yüzde 5.54 artış ile 13 bin 086 adete ulaştı.
İLK 5 FİRMANIN PAZAR PAYI YÜZDE 47
PT20 2021 yılı listesinin ilk beş sırasında MRT Makina, Fatih Vinç, Highlift, ACR Platform ve İstanbul Vinç yer aldı. Geçen yıl dördüncü sırada yer alan Highlift, bu yıl üçüncülüğe yükseldi. İlk beş firmanın toplam makine parkındaki payı yüzde 47 oldu. Ayrıca listeye bu yıl 3 yeni firma katıldı.
İLK SIRADA AKÜLÜ MAKASLI
2020 yılında olduğu gibi 2021 yılında da makine parkındaki en fazla payı akülü makaslı grubu yüzde 75.59 ile alırken sırası ile diğer makinelerin payı; dizel makaslı yüzde 7.29, akülü eklemli yüzde 5.87, dizel eklemli yüzde 5.21, 50 metre altı araç üstü platform yüzde 1.82, dikey platform yüzde 1.45, dizel teleskobik yüzde 0.91, paletli platformlar 0.73, diğer platformlar yüzde 0.70, 50 metre üstü araç üstü platform yüzde 0.42 olarak yer aldı.
7 FİRMADA YÜZDE 50’DEN FAZLA BÜYÜME GERÇEKLEŞTİ
2021 yılında 18 firma, bir önceki yıla göre makine parkında küçülmeye gitti. Bu küçülmede 530 adet civarında makinenin satıldığı görülüyor. Listede bulunan 9 firma,makine parkında bir değişikliğe gitmezken 25 firma ise
makine parklarında büyümeye gitti. Büyümenin yüzde 50 ve üzerinde olduğu firma sayısı 7’ye ulaştı. 2021 yılında büyümeye giden firmalar toplam 800 üzerinde makineyi, parklarına ilave etti.
GÜVENLİ VE VERİMLİ ÇALIŞMA İÇİN: PERSONEL YÜKSELTİCİ PLATFORM
Pandemi sürecinde son kullanıcıların personel yükseltici platform taleplerinde bir artış olduğu gözlemlendi ve bu
da sıfır makine satışlarına olumlu yönde etkiledi. Personel yükseltici platformlar, seviye farkının olduğu tüm ortamlarda, geçici olarak iş sağlığı ve güvenliği açısından güvenli çalışma ortamını mümkün kılıyor. 2013 yılında yapılan yasal düzenleme ile personel yükseltici platformların bu tür çalışma ortamlarında kullanımının zorunlu olmasına rağmen, hâlâ ülkemizde yeterli ilgi ve kullanımı bulamadı.
YASAL DÜZENLEMELER
Önümüzdeki yıllarda Türkiye’de yapılacak yatırımlarda personel yükseltici platformlar, projelerin kısa süre içerisinde güvenli bir şekilde bitirilmesinde önemli rol üstelenmeye devam edecek. Ancak diğer tüm ekipman türlerinde olduğu gibi, operatörler güvenli kullanım konusunda uygun şekilde eğitim almadıklarında veya ekipmanı güvenli bir şekilde çalıştıramadıklarında potansiyel riskler ile karşı karşıya kalabilirler. Kamu kurum ve kuruluşlarının, kiralama sektöründe faaliyet gösteren firmalara yönelik yapacağı yasal düzenlemeler ve sektör dernekleri ile yapacağı ortak çalışmalar ile kiralama sektörü hak ettiği yere kısa sürede gelmesi mümkün oluyor. Tüm talepleri profesyonelce karşılayabilen, kullanıcı eğitimlerine önem veren, müşteriyi doğru yönlendirebilen ve servis hizmetini aksatmadan yapabilen kurumsal kiralama firmaları ile sektörün doğru bir gelişim gösterebileceği ön görülüyor.