Tüm ekipman sahipleri için olduğu gibi platform sahipleri için de tam ve düzgün bir şekilde servis ve bakım hizmetleri tamamlanmış personel yükseltici platformlar; daha az arızada kalma süresi, daha fazla kullanım, daha iyi kiralama oranları ve daha yüksek verim anlamına gelir. Ancak yüksek standartlarda servis ve bakım hizmetleri sunmak, doğru bilgi, tecrübe ve eğitimi gerektirir. Bu yazımızda, platform sahibi işletmeler için, doğru Teknik Servis firmasıyla çalışmanın öneminden bahsedeceğiz.
Kimi firmalar servis ve bakım işlerini kendi içlerinde gerçekleştirmek için personel istihdam etmeyi tercih edebilirken, kimileri bu işi dışarıdan temin etmenin faydalarını görmektedir. Dışarıdan destek alınabilecek Teknik Servis firmaları, hem sahada hem de atölyelerinde platform bakım ve onarımlarını yapmakla kalmıyor, aynı zamanda müşterilerin ihtiyaçlarına göre özel servis anlaşmaları da sunuyor.
Bu esneklik, platform sahiplerinin, filolarının en iyi durumda kalması için gereken hizmeti aldığını bilmenin huzurunu ve aşağıdaki diğer avantajları sağlar:
Güvenlik ve Riskler: Firmalar, uygun şekilde bakımı yapılan platformun güvenlik için kritik olduğunun farkındadır ve bu işi özel uzmanlığa ve deneyime sahip bir şirkete yaptırmanın, platformlarının doğru standartlarda korunmasına yardımcı olduğunu bilirler.
İstihdam: Uygun ve gerekli bakımları gerçekleştirmek için doğru yeteneğe sahip bir kişinin bulunması ve işe alımı zor olabilir. Bu görevin dışarıdan temin edilmesi, işe alım ve eğitim için harcanan zaman ve maliyetin yanı sıra ekip üyelerinin istihdam edilmesiyle ilgili tüm potansiyel maliyetleri ortadan kaldırır.
Kolaylık: Firmalar, büyük ve köklü bir satış sonrası hizmet sağlayıcısı ile çalışarak, çok sayıda personel yükseltici platform markası üzerinde uzun yıllar boyunca edindikleri kapsamlı bilgi ve birikimlerinden yararlanabilir. Tüm marka ve model platformların bakım ve onarımını yaptırmak için tek bir tedarikçi kullanmak, özellikle birden fazla sahada karma bir filoya veya ekipmana sahip olan firmalar için büyük bir kolaylık olabilir.
Maliyet Planlama: Bir servis anlaşması, platformun bakımının gelecekteki tam maliyetini bilmenin rahatlığını getirir. Bütçeleri veya nakit akışını etkileyen beklenmedik sürprizlerle karşılaşılmaz.
Operasyonel Destek: Müdahale sürelerine ve ilk seferde arızayı çözme zihniyetine yüksek düzeyde odaklanmak, platformun arızada kalma süresini minimumda tutmaya yardımcı olarak firmaları operasyonel anlamda destekler.

PERİYODİK BAKIMLARIN ÖNEMİ
Tam olarak korunan bir platform ile firmalar; hizmet dışı kalma süresini azaltabilir, kullanılabilir kiralama günlerini ve filo kullanımını artırabilir. Bakımı yüksek standartlarda gerçekleştirmek ve makine performansını izlemek oldukça önemlidir. Sağlam bir bakım programına ek olarak; hızlı müdahale süresi, tespit ve beklenmeyen sorunlara çözüm de önemlidir. Doğru bakım nedeniyle daha az sorun çıkması, ekipmanın güvenilirliğini ve kiralama şirketinin hem güvenlik hem de kaliteye yüksek düzeyde odaklanan bir şirket olarak itibarını güçlendirir ve bu da kiralama oranlarını etkiler.

Aynı zamanda platformların tam servis ve bakım geçmişinin alınabilmesi, firmaların ürün bazlı maliyet raporları için de kolaylık sağlar. Makinenin geçmiş kayıtları, olası iş kazaları için de önemli bir kanıt niteliğindedir.
Yurt dışında oldukça yaygın olan ve ülkemizde de kısa zamanda göreceğimiz teknolojik Teknik Servis programlarına da kısaca değinmemiz gerekir. Online olarak kullanılabileceği gibi Mobil uygulamalara da sahip olan bu programlarla firmalar; filolarındaki tüm makineleri anlık olarak izleyebilme, teknik özelliklerini görebilme, geçmiş servis kayıtlarına erişebilme, gelecek bakımları planlayabilme, kolaylıkla servis ya da yedek parça talebinde bulunabilme, vb. imkanlara sahip olurlar. Servis anlaşması yapılmak istenen şirketler için tecrübeli ve donanımlı servis ekiplerinin yanında bu tip programların da tercih sebebi olabileceğini söyleyebiliriz.

Yükselmek ileriye gitmektir.
Faik Tekin