Ana Sayfa Dergi Haberleri PLATFORM KİRALAMA SEKTÖRÜNÜN EN BÜYÜKLERİ AÇIKLANDI

PLATFORM KİRALAMA SEKTÖRÜNÜN EN BÜYÜKLERİ AÇIKLANDI

5 views

ACCESS İNTERNATIONAL TARAFINDAN “DÜNYANIN EN BÜYÜK PLATFORM KİRALAMA ŞİRKETLERİ” AÇIKLANDI. KUZEY AMERİKA VE AVRUPA’DAKİ ZORLUKLAR İLE ÇİN’DEKİ HAREKETLİLİĞİ GÖZLER ÖNÜNE SEREN ACCES50’NİN EN TEPE NOKTASINDA ABD ŞİRKETİ UNITED RENTALS BULUNURKEN, LİSTEDE TÜRKİYE’DEN DE MRT MAKİNA, FATİH VİNÇ VE RENT RISE YER ALDI.

APA Yayıncılık’ın İngiliz yayın partneri KHL Group tarafından hazırlanan Access International Dergisi, her yıl olduğu gibi bu yıl da “Dünyanın en büyük platform kiralama şirketleri listesini” yayınladı.

NORMALLEŞME
Filo büyüklüğüne göre sıralanan ve dünyanın en büyük platform kiralama şirketlerinin yer aldığı 2021 Access50 listesi, 2020 tablosuna benzer bir hikaye anlatıyor. Kiralama şirketleri, geçen yıl bu zamanlar yer aldıkları bölgelere bağlı olarak pandeminin farklı aşamalarındaydı. Ancak, en kötüsünün geride kaldığına ve her şeyin yakında sona ermesi gerektiğine dair yaygın bir inançları vardı. Şimdi Covid-19 her zaman var olacak gibi görünse de, aşıların piyasaya sürülmesinin en azından toplumların açılmasına ve neredeyse ‘normal’ çalışmasına izin verebileceğine dair nispeten yeni bir umut var.

AVRUPA VE KUZEY AMERİKA’DA DÜŞÜŞ YAŞANIYOR
Listeye bakacak olursak; Avrupa ve Kuzey Amerika’da yoğunlaşan büyük kiralama şirketleri, 2020 listesinde olduğu gibi, 2021 access50 listesinde de yıldan yıla düşüşler gördü. Bununla birlikte, Kuzey Amerika ve Avrupa kiralama şirketleri arasında bir düşüş eğilimi olsa da, yıllık filo yüzdesindeki düşüşler, hiçbir zaman bu iki kıtadaki birçok üreticinin yaşadığı gelir düşüşleri kadar büyük olmadı. 2020 gelirine göre sıralanmış dünyanın en büyük erişim ekipmanı üreticileri (bkz. AI Mayıs-Haziran 2021) accessM20 listesinde yer alıyor. Kiralama şirketleri, nispeten yüksek sayıda adetleri korurken, sermaye harcamalarını durdurup filolarını yaşlandırabildikleri için elbette, üreticilerin gelirleriyle ilgili filolarında daha fazla seçeneğe sahip veya güçlü kalan uygulamalara odaklanmak için filo karışımlarını değiştirebiliyorlar. Bununla birlikte, çoğu üretici gibi bu yıl için büyüme öngörmesine rağmen, geleneksel olarak güçlü olan kiralama pazarlarındaki zorluklar açık.

ÇİNLİ KİRALAMA ŞİRKETLERİNDEN BÜYÜK ATAK
2021 listesine bakıldığında, ABD merkezli United Rentals ve Sunbelt ilk iki sırayı alırken, Loxam üçüncü, geçen yıl ilk 10’daki tek Çinli şirket olan Shanghai Horizon ise bu yıl dördüncü sıraya yükseldi. Beşinci sırada Mateco yer alırken, altıncı sırada listeye yeni giren Zhongneng United gözlerden kaçmadı. Çin’deki en büyük kiralama şirketlerinin büyüme hızı, şu anda pazarın çoğuna hakim olan ‘mega şirketler’ oluşturmak için yapılan büyük sermaye yatırımları sayesinde inanılmaz bir durumda. Benzer şekilde, son yıllarda kendi platform bölümlerini başlatan büyük Çinli genel inşaat üreticileri, accessM20 üreticileri listesinde benzer şekilde olağanüstü bir gelir artışı gördü ve yine pazara hakim oldu. Bu yılki listede daha alt sıralarda yer alan diğer Çinli kiralama şirketleri de önemli bir büyüme bildirdi. Ancak ülkede daha büyük şirketlerin getirdiği ultra düşük kira oranlarıyla rekabet etmeye zorlanan küçük veya orta ölçekli kiralama şirketlerinin çoğu için gerçek zorluklar var. Tabii ki, Avrupa’daki yerel kiralama şirketlerinin de aynı endişeleri paylaştığını hatırlamakta fayda var, çünkü orada da kira oranları genellikle düşük. Access50’de bu yıl dünyanın dört bir yanından çok sayıda yeni girişler var.

TÜRK KİRALAMA ŞİRKETLERİ, DÜNYA LİSTESİNDE
Türkiye personel yükseltici platform kiralama sektörünün önemli 3 oyuncusu da son yıllarda olduğu gibi bu yılda Access50’de yer aldı. Listeye girmeye hak kazanan MRT Makina, geçen yıla göre 4 sıra gerileyerek 2368 adet platform ile 48. sırada yer aldı. Listedeki diğer Türk firmaları Fatih Vinç, her yıl olduğu gibi bu yılda yerini korudu ve 1269 adet platform ile 68.sıraya oturdu, Rent Rise ise 964 adet platform ile listede 6 sıra gerileyerek 75. sıradaki yerini aldı.