(PYP) Personel Yükseltici Platform Kiralama Filosu, İngiltere’deki Brexit belirsizliği ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 2020 yılında yapılacak olan seçimlerin getirmiş olduğu duruma rağmen 1,5 milyon adetlere ulaşmış bulunmaktadır. Öte yandan İspanya, Hollanda ve Almanya’da kiralama piyasası bir önceki yıla göre güçlü bir büyüme gösterdi.

Avrupa’da Personel Yükseltici Platform (PYP) kiralama piyasası bir bütün olarak 2015 yılında büyüme göstermeye başladı. Bu durum, 2016 ve 2017 yıllarında da devam etti. Fransa, 2017 yılında çift haneli büyümeyi gördü. Pazar büyümesi, Hollanda’da % 8, Almanya ve İspanya’da ise sırasıyla % 9 ve % 10 luk büyüme var. Bu hızlı büyüme oranının 2019’dan sonra daha fazla sürmeyeceği tahmin ediliyor.

Avrupa’daki genel ekonomik durumun iyi ve inşaat ve inşaat dışı sektörlerdeki taleplerin artmasıyla, 2018’de, Avrupa PYP kira piyasası geliri tahmini 2018’de %6 oranında 2.75 milyar Euro olarak belirgin bir şekilde arttı. Kiralama şirketleri 2018 yılında ortalama %5 lik bir büyüme gösterdiler. Bu büyüme ile PYP kiralama filosu sayısı toplamda 294.035 adet oldu. Ortalama kullanım oranı %1 büyüyerek %66 oldu.

Avrupa PYP kiralama pazarı, daha çevreci makinelere yönelmeye devam ediyor. Hibrit ve elektrikli ekipmanın toplam payı, Avrupa’da tüm ana ekipman kategorileri arasında sabit kalmıştır veya artmıştır. 2019 ve sonrasında piyasa görünümü, belirsizliklerin özellikle, Brexit’in çözülmediği İngiltere’de geçerli olduğunu ve Çin ile ABD arasında sürmekte olan ticaret savaşının, özellikle Almanya’da bazı Avrupalı üreticilerin ihracatını etkilemeye başladığını gösteriyor.

2018’in ABD pazarı için beklenenden daha güçlü bir büyüme kendini göstermiş durumda. ABD’de PYP kira gelirinde çift haneli büyüme kaydedilirken, toplam değer 10 milyar doları aşmış bulunmakta. ABD’de PYP filo büyüklüğü 2018 yılında da büyümeye devam ederek 600.000’i aştı. Ancak uzun vadeli belirsizlik ışığında, çoğu ABD PYP kiralama şirketi önümüzdeki birkaç yıl içinde filo genişlemesini ölçeklendirmeyi ve bunun yerine filo yenilenmesine odaklanmayı düşünüyor. Önceki yıllarda olduğu gibi, daha büyük ABD şirketleri pazar payını pekiştirmek için daha küçük oyuncular almaya devam ediyor. Önde gelen oyuncular pazardaki baskın konumlarını doğruladıkları için, bir kez daha birçok önemli devralma gerçekleşti.

2018’de, dünya çapındaki kiralık PYP filosu büyüklüğü, 2017 sonunda 1.35 milyondan, 1.47 milyon adetlere ulaştı. Asya’da güçlü bir büyüme esasen Çin tarafında sürmektedir. Ülkedeki olağanüstü, neredeyse katlanarak büyümeyi gösteren özel bir Çin pazarı bulunmaktadır. 2018 yılında, Çin PYP kiralama pazar değeri 583 milyon avro olarak gerçekleşti. 2018, Çin’deki PYP kiralama piyasası için özellikle iyi bir yıl olarak gerçekleşti. 2017’in ikinci yarısında başlayan ve 2018’te pazar büyümesini olumlu yönde etkileyen birçok büyük proje Çin’de bulanmaktadır.

Artan rekabet ve ülke ekonomilerine bağlı zorluklara rağmen, pazar için genel görünüm önümüzdeki birkaç yıl boyunca olumlu kalması tahmin edilmektedir. Birçok kiralama şirketi ekonomi üzerindeki aşağı yönlü baskının PYP kiralama pazarına yansıyarak büyümeyi etkileyeceğini düşünmektedir.