Her gün sosyal medya platformlarında yaklaşık olarak 1 milyar saat içerik izleniyor. Bu da demek oluyor ki hedef kitlemizin birçoğu vaktini video içeriklere ayırmaktadır. Bu durum bize dijital pazarlama enstrümanlarında videonun önemli bir hal aldığını gösteriyor.
Mobil internet trafiğinin %60’ından fazlasının video içeriklere ait olduğu tahmin edilmektedir. Özellikle bu içeriklerin 1/2. saniyelerinde izleyiciyi yakalamak oldukça önemlidir. Dijital pazarlama alanında ki araçlarınıza video içerik dahil etmek ve dikkat etmeniz gereken konular için birkaç ipucu:
Kısa ve basit tutun.
Video içerik ne kadar uzun veya karmaşık olursa, izleyicilerin video bitmeden bırakma olasılığı o kadar yüksek olur.
Optimum izleme süresi, özellikle mobil cihazlardan izleyen kişiler için 2-3 dakikadır.
Ne yaptığınızı açıklayın.
İzleyicilere videoda neyin haberini vermek veya öğretmek için çektiğinizi söyleyin ve bunun neden önemli olduğunu vurgulayın.
Giriş – gelişme – sonuç olacak şekilde anlatmak istediklerinizin ana hatlarını belirtin ve video çekim süresi boyunca bu senaryoyu takip edin.
Etkileşimli bir deneyim yaratın.
Görsel olarak çekici bir arka plan seçin.
Sıkıcı olmaktan kurtulmak için videonuzda görsel ve/veya işitsel araçlar kullanın.
Videonuzun kolayca bulunup paylaşılabildiğinden emin olun.
Videonuzu hedef kitlenize kolayca ulaştırmak için YouTube gibi popüler platformlardan yararlanın.
Videonuzun bulunurluğuna katkı sağlayacak etkili bir başlık seçin.
Bir diğer etkili dijital pazarlama unsuru ise fotoğraflardır. Yeni bir ürün almaya hazırlanırken ilk olarak ilgili ürünün farklı açılardan çekilmiş görüntülerine bakmayı tercih ederiz. Bu ilk izlenim diğer satın alma evrelerine geçişte akılda kalıcı bir durumu ortaya koyar.
İnsanlar yapısal olarak görsel varlıklardır. Gördüklerinin %80’ini ve okuduklarının sadece %20’sini hatırlar. Ve görsel materyaller yazıdan 60,000 kere daha hızlı bir şekilde beyinde işlenebilir. Tüm bunların sonucunda kiralama parkınızı en iyi şekilde tanıtmak için profesyonel şekilde çekilmiş ürün fotoğraflarına ihtiyaç vardır. Yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraflar işinize ne kadar özenli davrandığınızın yanı sıra müşterilerinizin yaptığınız iş hakkında hayal gücünü o kadar fazla geliştirir.
Fotoğraflarınızı nasıl çekeceğinizi kurgularken hedef kitleniz ile psikolojik ve duygusal bir bağ kurmaya dikkat edin. Kiralama parkınızda yer alan makinelerinizin kategorilerine göre, hangi kullanım alanlarında neler yapabilirler gösterin. Sanayi ve inşaat endüstrisi dışında hangi sektörlerde kullanılabilir bunları fotoğraflarla basitçe anlatın ve hayal etmelerini sağlayın.
Profesyonel olarak gerçekleştirilmiş bir fotoğraf ve video serisi, şirketinizi tanıtmaya yardımcı olacağı gibi, ürünlerinize ihtiyaç duyan müşterilerinize ön izleme sunar.Böylece ekipmanlar kendilerine teslim edildiğinde neye sahip oldukları hakkında beklentileri doğrulanır. İade ve hayal kırıklığı riskini azaltmış olur.