Ana Sayfa Dergi Haberleri MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ TEKNİK GEZİDE

MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ TEKNİK GEZİDE

0 views

İstanbul / Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İş Makinaları Bakım ve Onarım bölümü öğrencilerine yönelik mesleki eğitim kalitelerini artırmak ve uygulamalı bilgilerini pekiştirmek amacıyla personel yükseltici platformlar kiralama hizmeti veren, distribütör ve hizmet sağlayıcı firmalara yönelik bir teknik gezi düzenledi.

Personel Yükseltici Platformlar seçmeli dersini alan öğrenciler, bu gezi sayesinde teorik olarak öğrendiklerini pratikte gözlemleme fırsatı bulurken, öğrencilere endüstriyel ekipmanların kullanımı ve bakım ve onarımlarına konularında derinlemesine bilgi sahibi oldular.

Ziyaret esnasında firma yetkilileri, öğrencilere personel yükseltici platformların çalışma prensiplerini, bakım ve onarım süreçlerini detaylı bir şekilde anlattılar. Ayrıca, öğrenciler, platformların kurulum, kullanım ve güvenlik önlemleri hakkında uygulamalı eğitim aldılar.

Teknik Gezi kapsamında öğrenciler ve öğretmenler sırasıyla, Ayhanlar Platform, Toro Makine, Rent Rise, Acarlar Makine, Sader Akü, Quadromac- LGMG ve ASG İş Makinalarını ziyaret ettiler.

T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından, Ankara ve Antalya’da farklı tarihlerde düzenlenen Müfredat ve Program Geliştirme Çalıştaylarına katılarak, Platformder ’in talebi doğrultusunda, Motorlu Araçlar Teknolojisi Program Geliştirme Komisyonunun da desteği ile, “Personel Yükseltici Platformlar” sertifika dersinin konuları ve kazanımları belirlenerek ders bilgi formları oluşturmuştu.

Bu kapsamda seçmeli ders, Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı İş Makineleri dalı 12. Sınıf öğrencilerine bu kapsamda hazırlanan program ile Personel Yükseltici Platformlar seçmeli dersi okutulmaya başlandı. Seçmeli ders 2023 – 2024 eğitim öğretim yılında, Platformder Yönetim Kurulu Üyesi Sibel AYGÜL tarafından haftada bir gün olacak şekilde verilmeye başlandı.

Teknik Gezi ile alakalı olarak Platformder Yönetim Kurulu Üyesi Sibel AYGÜL; “Teknik geziler, meslek lisesi öğrencilerinin mesleki eğitimlerini tamamlayan ve onları iş dünyasına hazırlayan önemli bir bileşendir. Bu geziler, öğrencilerin mesleklerini daha yakından tanımalarına, uygulamalı deneyim kazanmalarına ve kariyerlerine bilinçli bir şekilde yön vermelerine yardımcı oluyor. Özellikle ülkemizde gelişen personel yükseltici platform sektörü, nitelikli personel ihtiyacını fazlasıyla yaşıyor, bu sene verdiğimiz seçmeli ders ile öğrencilere öncelikle sektörü anlattık, her kademesinde neler yapıldığını uygulamalı olarak göstermek için de bu teknik geziyi düzenledik” ifadelerini kullandı.

Geziye katılan Motorlu Taşıtlar Alanı Bölüm Şefi Mehmet Emin Yaman ise, “Öğrencilerimizin mesleki gelişimlerini desteklemek ve onları iş hayatına hazırlamak için bu tür geziler büyük önem taşıyor. Başta Platformder olmak üzere, destek veren tüm firmalara teşekkür ederiz,” şeklinde konuştu.

Teknik Gezinin yapıldığı firmalar; genç meslektaşlarını ağırlamaktan büyük mutluluk duyarken, geleceğin profesyonellerine katkı sağlamaktan gurur duydular ve Platformder’e böyle bir ortamı oluşturdukları için teşekkürlerini sundular.