Ana Sayfa Başyazılar SEKTÖREL GELİŞİM İÇİN BİRLİKTE HAREKET ETMEK ÖNEMLİDİR

SEKTÖREL GELİŞİM İÇİN BİRLİKTE HAREKET ETMEK ÖNEMLİDİR

5 views

Günümüzün hızla değişen ve küreselleşen ekonomisinde, kiralama sürdürülebilir bir kalkınmanın anahtarı olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda, Platformder çatısı altında birlikte hareket etmenin, sektörümüzün gelişim üzerindeki olumlu etkileri, pek çok farklı açıdan kendini göstermiştir ve göstermeye de devam edecektir. Çünkü, kanun ve mevzuatlar çerçevesinde yapılan iş birliği, bilgi paylaşımı, ortak hedefler ve sinerji oluşturma gibi unsurlar, sektörümüzün daha hızlı ve verimli bir şekilde büyümesine imkân tanımıştır.

Platformder olarak, iş birliğinin gücü, bilgi paylaşımının önemi, ortak hedefler ve stratejiler, sinerji ve rekabet avantajı gibi önemli başlıkların sektörümüzün gelişimindeki önemini bildiğimiz için, doğru adımları doğru zamanda atmaya gayret gösteriyoruz.

Mayıs ve Haziran ayları uluslararası ve ulusal fuarların yoğun bir dönemdi. Fransa’da Intermat, İstanbul’da Komatek ve Win fuarları büyük ölçekte önemli idiler. Platformder olarak her üç fuara da katılarak üyelerimizi yalnız bırakmadık ve kendileri ile fuar stantlarında müzakere etme fırsatlarını bulduk. Uzun bir süredir yapılamayan Intermat Paris fuarı için ünümüzdeki dönemlerde destek verme kararı aldık. Özellikle yerli üreticilerimizin kendilerini Avrupa arenasına taşımaları için çok önemli bir adım attık.

Platformder olarak, IPAF ’tan sonra önemli bir iş birliği için adım attık. Kısa adı CCMA olan China Construction Machinery Association (Çin İnşaat Makineleri Birliği) ile Personel Yükseltici Platform sektörüne yönelik birlikte çalışma konusunda fikir birliğine varıldı. CCMA Genel Sekreter Yardımcısı ve Üye Hizmetleri Direktörü Sayın Li Chunsheng ve CCMA Genel Sekreter Yardımcısı, Karbon P&N Komitesi Başkan Yardımcısı ve Uluslararası İş birliği ve Fuarcılık Bölümü’nden Sayın Bob Ban, personel yükseltici platform sektöründe iki ülke arasında ticaretin daha sağlıklı ilerlemesi, regülasyonlar konusunda bilgi alışverişi yapılması ve daha birçok konuda iş birliği yapılması için karşılıklı fikir alışverişinde bulunduk.

Platform Günleri 2024’ün tarihinin yaklaşması ile birlikte, derneğimize üyelik konusunda yoğun başvurular almaya başladık. Son iki ay içerisinde 10’a yakın yeni üyelik aldık. Sektöre giriş yapan veya faaliyet gösteren birçok firmanın başvuruları devam etmektedir. Yönetim Kurulu onayı ile kendilerini üye olarak aramızda göreceğiz. Bu vesile ile yeni üyelerimize aramıza katıldıkları için hoş geldiniz diyorum.

Öte yandan faaliyetlerimizin artması ile, dernek bünyemizde yeni bir istihdam oluşturduk. Sayın Fatih Zengin’i, Uzman Yardımcısı olarak görevlendirdik. Kendisine bu görevinde başarılar diliyoruz.

Platform Günleri 2024, “Türkiye’nin Gözü Yükseklerde” mottosuyla 19-21 Eylül 2024 tarihleri arasında Autodrom İstanbul’da 4.kez organize edilecek. Tüm sektör paydaşları bu buluşmayı dört gözle bekliyor. Artık talepleri karşılayamaz olduk. Seneye daha büyük bir alana geçmek şart oldu.

2024 ün kalan aylarında en çok konuşulacak sektörel konu, AB’nin Çinli Platform Üreticilerine açtığı Anti Damping soruşturmasının sonuçları olacak gibi gözüküyor. Soruşturmaya katılan, destek olan ve olmayan tüm firmalara yönelik yapılan soruşturmanın neticesi dört gözle bekleniyor.

Herkese iyi okumalar

Saruhan Günaydın
Yönetim Kurulu Başkanı