Mayıs ayında düzenlenen ve Ana Destekçisi olduğumuz VİPP Fuarının ardından sektörümüzde olumlu bir hava hakim olmuş ve makine satış adetlerine de bu hava yansımıştı. Ancak, son dönemlerde dış müdahaleler ile ülkemizde oluşturulmaya çalışılan ekonomik kriz nedeni ile, dövizdeki artış ve diğer krizi tetikleyen diğer argümanlar, bizim gibi kırılgan sektörleri direkt olarak etkilemeye başlamıştır.
% 70 oranında dışa bağımlı olan sektörümüzde, yerli imalat yapan firmaların üretim kalemlerindeki bazı ürünlerin de yurt dışına bağımlı olması nedeni ile, firmalarımız durağan bir dönem içerisine girmişlerdir.
Gerek kriz süreci devam ederken, gerekse krizin belirgin nedenleri ortadan kalktıktan sonra, kişiler üzerinde olumsuz etkileri sürdüğünden, genel olarak firmalar üzerinde oluşturduğu baskı da son derece önemlidir. Kriz dönemlerini başarıyla aşabilmemiz, sonraki olumsuz etkilerini en aza indirebilmemiz, hatta fırsata dönüştürebilmemiz için bize yardımcı olacak birtakım anahtar davranış kurallarını, firmalarımızın kurumsal yapıları içerisine yerleştirmeliyiz.
Kriz dönemlerinde, iletişim kanallarını kapatmak yerine, daha fazla aydınlatıcı bir tavır sergilemeyiz. Daha fazla dinleyip, çok az konuşmalıyız. İnsanlar, sadece güvendikleri insanların peşinden giderler. Kriz dönemlerini başarıyla aşabilmenin temel kurallarından biri de, işte bu güven ortamını firmalarında oluşturabilmektir. Öte yandan firmalarımızda tüm çalışanlara eğitimler de aldırmalıyız.
Hiç kuşkusuz kriz süreçleri, ekonominin zora girdiği, insanların işsiz kaldığı, iş yerlerinin kapandığı dönemlerdir. Ama her inişin bir çıkışı da vardır. Bu sıkıntılı dönemlerin yeni fırsatlar sunduğu da bilinen bir gerçektir.
Platformder Çalışmalarına Devam Ediyor!
Platformder olarak, çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. TSE-Türk Standardları Enstitüsü Başkanı Prof.Dr. Adem Şahin’i ziyaret ettik. Personel Yükseltici Platform Sektörüne ait EN – 280 satandardı hakkında taleplerimizi ilettik. Ayrıca 2018 yılı içerisinde değişecek olan ANSI A92 ve CSA B354 bilgi alışverişinde bulunduk.
TOBB – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne ziyaret gerçekleştirdik ve Kiralama Sektörü hakkında bilgi alışverişinde bulunduk. TOBB bünyesinde kiralama sektör meclisinin kurulması için talebimizi ilettik.
İstanbul Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ziyareti gerçekleştirdik. İl Müdürümüz Sayın Ümit Ünal’a 2-5 Mayıs 2018 tarihleri arasında Sada Fuarcılık ve Apa Yayıncılık tarafından düzenlenen ve Platformder olarak ana destekçisi olduğumuz VİPP Fuarına desteklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunduk.
14 – 15 Eylül 2018 tarihleri arasında Almanya Hohenroda / Hessen’de düzenlenen “Platformers’ Days 2018” etkinliğine katıldık ve önemli görüşmeler gerçekleştirdik.
15 Kasım 2018 Perşembe günü Apa Yayıncılık ile birlikte organize edeceğimiz, “1.Platform Sektör Çalıştayı” için yönetim kurulumuz, ülkemizin içinde bulunduğu durumu dikkate alarak 28 Şubat 2019 tarihine erteleme kararı almıştır.
Kamu’da lobi faaliyetlerimiz önümüzdeki dönemde devam edecek. Sektörün taleplerini ve problemlerini ilgili kurum yetkilileri ile görüşmelerimiz sürecek.
Derneğimiz 2.yaşına Ekim ayında giriyor. Bu vesile ile derneğin kurulmasında, gelişmesinde ve yanında olan herkese şimdiden teşekkür ederim.
Unutmayın: “Afrika’da her sabah bir aslan uyanır, en yavaş ceylandan daha hızlı koşması gerektiğini, yoksa yok olacağını bilir. Afrika’da her sabah bir ceylan uyanır, en hızlı aslandan daha hızlı koşması gerektiğini yoksa yok olacağını bilir. Aslan ya da ceylan olmanızın önemi yok. Yeter ki her sabah kalktığınızda daha hızlı koşmanız gerektiğini bilin.”
Servet Ayhan
Yönetim Kurulu Başkanı