KOMATEK ULUSLARARASI İŞ VE İNŞAAT MAKİNE, TEKNOLOJİ VE ALETLERİ İHTİSAS FUARI, 9-13 MART 2022 TARİHLERİ ARASINDA ANFAŞ FUAR VE KONGRE MERKEZİ’NDE (ANTALYA) 16.KEZ KAPILARINI AÇMAYA HAZIRLANIYOR. KOMATEK 2022’NİN PANDEMİ SONRASINDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK İLK ULUSLARARASI FUAR OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKEN SADA UZMANLIK FUARLARI YÖNETİM KURULU BAŞKANI LEVENT BAYKAL, “İŞ MAKİNESİ SEKTÖRÜNÜ 5 YIL ARANIN ARDINDAN TURİZM BAŞKENTİ ANTALYA’DA BİR ARAYA GETİRECEĞİZ” DEDİ
Avrasya’nın en büyük iş makineleri fuarı olarak bilinen KOMATEK 2022, uzun bir aranın ardından 9-13 Mart 2022 tarihinde ziyaretçilerine kapılarını açmaya hazırlanıyor. Ankara dışında ilk kez farklı bir şehirde düzenlenecek olan fuar, turizmin başkenti Antalya’da gerçekleştirilecek. Makina Market olarak SADA Uzmanlık Fuarları Yönetim Kurulu Başkanı Levent Baykal ile bir araya gelerek, iş makinesi sektörünün buluşma noktası olan KOMATEK Fuarı hakkında önemli bir röportaj gerçekleştirdik.

KOMATEK FUARI’NIN HİKAYESİ NE ZAMAN BAŞLADI?
KOMATEK Fuarı’nı ilk olarak 1990 yılında düzenlenmeye başladık. O günlerde ülkemizde yapılan ve tek sektörel etkinlik olan Ankomak, Ankara’dan İstanbul’a taşınma kararı aldı. SADA ortaklarından olan Berkok Baybaş, Ankara’nın bu sektörde önemli olduğunu ve İstanbul’un yanında Ankara’da da bir fuarın kalıcı olması gerektiğini belirterek bu konuda da bir fuarı düzenlememiz fikrini ortaya attı. O günlerde SADA olarak sadece ANKİROS Demir Çelik Makine ve Teknolojileri Fuarı’nı düzenliyorduk. Ankara’da bu etkinlik için uygun olan sadece Altınpark Fuar Merkezi bulunmaktaydı. İlk KOMATEK Fuarı’mızı ANFA ile birlikte düzenledik. Daha sonraki fuarlarımızı SADA olarak tek başımıza üstlendik. Etkinliğimizi AKM’ye alarak bu güne kadar 15 kez tekrarladık.
KOMATEK FUARI, 2022 YILINDA KAÇINCI KEZ SEKTÖRÜ BİR ARAYA GETİRECEK?
2022 yılında KOMATEK Fuarı’nın 16’ıncısını düzenleyeceğiz. KOMATEK 2022’nin kendine has birçok özelliği bulunuyor. Öncelikle uzun bir aradan sonra yapılması bunların başında geliyor. Son KOMATEK Fuarı’mız 2017’de yapılmıştı. Bir diğer önemli özelliği ise fuar ilk kez Ankara dışında gerçekleşecek. Ayrıca pandemi sonrasında gerçekleşecek ilk uluslararası fuar olmasıyla da ön plana çıkıyor. Bir başka önemli noktada KOMATEK 2022’yi ülkemizde bu sektörde var olan birçok dernek destekliyor.
EN SON KOMATEK FUARI’NIN ÜSTÜNDEN 5 YIL GEÇTİ. KOVİD PANDEMİSİ, KOMATEK FUARI’NI NASIL ETKİLEDİ?
Fuara 5 yıl ara verilmesi, 2018 krizinin sektörü vurmasıyla başladı. 2019 yılında yapılması gereken fuarı sektörün talebiyle 2020 yılına planlamıştık. Sonra AKM alanının fuarlara kapatılması ve yeni yapılmakta olan Akyurt Fuar Merkezi’nin yetişmemesi nedeniyle yeni yer arayışlarımız başlamıştı ki pandemi dünyayı etkilediği gibi Türkiye’de de etkisini gösterdi. Kovid pandemisinin en çok etkilediği sektörlerden birisi fuarcılık sektörü oldu. Mart 2020 ile Eylül 2021 arasındaki dönemde hemen hiçbir organizasyon yapılamazken fuar firmaları hem ticari maliyetleri taşımakta hem de belirsizliği izah etme konusunda çok zorlandılar. SADA olarak biz de benzer sorunlar ile karşılaştık. Fakat firmamızın yabancı ortaklı olması, İMDER’in süreçteki sonsuz desteği ve fuara olan inancı sayesinde zarar görmeden kara günleri geride bıraktık.
SANAL FUARLAR İLE GERÇEK FUARLARI KARŞILAŞTIRIR MISINIZ?
Pandemi döneminde, özellikle kamudan gelen teşviklerle ortaya atılan “Sanal fuar” fikri istenen etkiyi yaratmadı. Aslında sanal fuar fikri, 2010 öncesinde dünya fuar organizatörleri arasında inceleme konusu olmuş, birçok organizatör bu konunun fuarcılığın geleceği olup olmayacağını araştırmıştı. Pandemi döneminin çaresizliği içerisinde tekrar denenen sanal fuarlardan önemli bir sonuç alınamadı. Ticaret Bakanlığı aracılığıyla düzenlenen ve ihracatçı birliklerinin üstlendiği etkinlikler yeterince ilgi görmedi. Bunun ana sebebi “Fuar” olgusunda yatıyor. Fuarlar sadece mal ve hizmet satılan yerler değil. Yerleşmiş fuarların daha önemli işlevleri var; sektörü bir araya getirmek, satış araçlarını artırmak, marka oluşumu ve kalıcılığını pekiştirmek, Müşteriyi evinde ağırlamak, mal ve ürünlere dokunarak kullanıcıya en kalıcı tanıtımı yapabilmek gibi etkenler fuar alanlarını vazgeçilmez yapıyor. Bütün bu gerçekler ışığında sanal fuarların (internet üzerinden pazarlama olanaklarının) gerçek fuarların rakibi olmayacağını düşünüyorum. Bu söylemim internetin bir pazarlama mecrası olmayacağı anlamına gelmemelidir. Dijital pazarlama birçok firma için büyüyen bir mecra olsa da bu mecranın eksikleri yerinde fuarlar ile tamamlanacaktır. Sosyalleşme, ürünü görme ve dokunma isteği, doğrudan satış dışında gereken kontakları sağlamak gibi eksiklikler sanal fuarın tercih edilmeme nedenlerinin başında geliyor. Özetle sanal fuar, reel fuarı tamamlayıcı olarak yerini alacaktır.
KOMATEK FUARI, İLK KEZ ANTALYA’DA DÜZENLENECEK. BU KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCELERİNİZİ ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?
İMDER Yönetimi ile birlikte aldığımız karar doğrultusunda KOMATEK 2022 Fuarı’nı Antalya’da düzenleyeceğiz.
Bu değişikliğin en önemli gerekçesi Ankara’da fuarımızı düzenleyecek bir altyapının bulunmamasıydı. Antalya birkaç gerekliliği sağlayan güçlü bir aday olarak ortaya çıkıyor. Öncelikle içinde bulunduğumuz süreçte üretici egemen bir pazar öngörülüyor. Kur oynamaları ithalatçıları tedirgin ediyor. İhracat ise üretici için önemli bir pazar. Antalya’nın turistik altyapısı, havaalanının uluslararası uçuşlar için önemli bir bölgede yer alması, sezon dışı olan fuar tarihlerinde alternatifli konaklama olanaklarının bulunmasıyla şehrin uluslararası tanınırlığı fazla olması ve KOMATEK ile hitap etmek istediğimiz coğrafyada ziyaret edilmek istenen bir şehir olması bu kararımızda etkili oldu. Ayrıca ANFAŞ’ın uygun bir fuar alanına sahip olmasının yanında, Antalya il yöneticilerinin bizlere verdiği beklenmeyen destekle beraber Antalya’yı tercih ettik. 2021’in ikinci yarısında fuarımızın belirlenmiş tarihlerde yapılacağının teyidi ile beraber sektörden önemli bir talep görüyoruz. Fuarın açık alanı tamamen dolmuş durumda ve sadece kapalı alandan satış yapmaktayız. Ziyaretçi açısından da önemli bir ilgiyle karşı karşıyayız. Açıkçası Ankara’da yaptığımız fuarlarımızdan daha fazla ilgiyle karşılaşacağımızı umut ediyoruz.
FİRMALARIN VE DERNEKLERİN FUARA OLAN YAKLAŞIMI NASIL?
İMDER’e bu yılki katkılarından dolayı teşekkür etmek istiyorum. İMDER yönetim kurulu profesyonel kadro ve üyeleriyle inanılmaz bir destek sağlıyor. Yıllardır İstanbul’da yapılmakta olan bir sanayi fuarını destekleyen ve oraya katılan İSDER, bu yıl KOMATEK’i destekleme kararı aldı. Böylece fuarımızda istif makineleriyle ilgili bir bölüm oluştu. Geçen yıllarda birlikte VİPP etkinliğimizi düzenlediğimiz, geleneksel iş ortağımız PLATFORMDER’de KOMATEK 2022’den desteklerini esirgemediler. Bu yılki etkinliğimizle beraber KİRALA 2022 fuarımızı da gerçekleştireceğiz. PLATFORMDER, üyeleri arasında bulunan platform imalatçıları ve satıcılarının yanında kiralama firmaları da fuarda yer alacak. Bu yıl da fuarımıza katkı veren ARÜSDER ve AKT’ye de ayrıca teşekkür ediyorum. Derneklerimiz dışında sektörümüzü kapsayan kamusal kurum ve kuruluşları da fuarımızı destekliyor. Sanayi Bakanlığımız, KGM, DSİ gibi kamu kurumlarının yanında MAKFED ve MİB gibi kuruluşlarda fuarda yerini alacak. Sektörümüzde iş yapan firmalar arasında da KOMATEK 2022’ye belirgin bir ilgi var. Katılım kararı verenlerin dışında da birçok firma, fuarı ziyaret edecek.
FUARA KATILIMDAN MEMNUN MUSUNUZ?
Fuara katılım kararları Eylül 2021’den itibaren süratle arttı. Geldiğimiz noktada açık alanımızın tamamı, kapalı alanımızın da yüzde 60’ı satılmış durumda. Birçok firmayla da sözleşmeleri tamamlıyoruz. Geçtiğimiz dönemin gerçeklerini göz önünde bulundurarak gelinen noktadan memnun olduğumuzu söyleyebilirim.
KATILIMCILARA BURADAN NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
Sektörümüzde iş yapmakta olan her firma için fuarda yeni olanaklar bulunuyor. Katılımcılarımız için pandemi sonrası dönemde pazarı görmek hatta yeni pazarlar oluşturmak için en önemli mecralardan birisi olan KOMATEK 2022’ye gösterilen yoğun ilgi karşılıksız kalmayacak. Sayın katılımcılarımız da fuarımızın tanıtımına katkı vererek, görecekleri ilgiyi artırabilirler. Katılım sağlayan herkese tekrar teşekkür ederek önümüzdeki yıllarda da verimli iş birliğimizin devamını diliyorum.