Müşterilere fiziksel olarak ulaşmanın daha fazla zorlaştığı bu dönemde, birçok kiralama şirketi yeni iş fırsatları yakalamak için dijital platformlara kaymaya başlamıştır. Bu gelişmenin bir sonucu olarak içerik pazarlamasının (belirli bir hedef kitleye özel, ilgi çekici içerikler üretme) önemi günden güne artmıştır. Bu teknolojik gelişmeler şirketinizin marka imajını güçlendirmesiyle birlikte, işinizi zirveye taşıma yolunda her zamankinden daha büyük bir avantaj sunmaktadır.
Bir kiralama şirketinin içerik pazarlamasını haber bültenleri, bloglar, videolar, sosyal medya paylaşımları ve web sitesi gibi dijital medya unsurları oluşturur. İçerik pazarlaması geniş kapsamlı ve birçok seçeneğe sahip olduğundan, üzerinde düşünülmüş bir planı elinizde bulunduruyor olmanız oldukça önemlidir. Kullanabileceğiniz tüm içerik pazarlama araçları arasında, kiralama şirketinizin web sitesi en güçlülerinden biridir. Potansiyel müşterilerin sizi bulmasına yardımcı olur, mevcut müşterilerinizin hakkınızda bilgi sahibi olmasını sağlar, hedef pazarlarınızda güvenilirlik sağlamanıza yardımcı olur ve ne tür bir şirket olduğunuza dair insanlar üzerinde izlenim bırakır. İnternet ortamı sürekli değişen ve gelişen bir platform olduğu için içerik planınızın, düzenli olarak web sitesi güncellemelerini içermesi gerekmektedir. Bu güncellemeler yeniden bir web sitesi inşa etmek anlamına gelmemektedir. Bu durum oldukça zaman alan ve maliyetli bir iştir. Fakat bunun yerine web sitenizi, yaptığınız işlerle bağlantılı ve eş zamanlı tutmak daha kolaydır.
İşte güncelliği yakalamak için izleyebileceğiniz birkaç adım:
• Sosyal medya kanallarınızdan (Facebook, Twitter, YouTube, LinkedIn, Instagram vb.) web sitenize bağlantı verme,
• Web sitenizdeki haberler bölümünü güncel tutma,
• Basın tarafından yayınlanmış haber ve makalelere bağlantı verme,
• Arama motoru üzerinden gerçekleşecek sorgularda, organik olarak üst sıralarda yer almanızı sağlayabilecek SEO uzmanları tarafından yazılmış makaleler yayınlama.
İçeriklerinizi belirlerken kiralama müşterilerinizin size sıkça yönelttiği soruları düşünerek, basit bir liste çıkarabilirsiniz. Şirketinizin bu soruların cevaplarını karşıladığı hizmetlerden kısaca bahsedecek içerikler oluşturabilir ve bunların paylaşım çizelgesini hazırlayabilirsiniz. Paylaşım sıklığınızı belirlerken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta mevcuttur. Her gün maruz kalınan reklam içerikli paylaşımların yoğunluğu nedeniyle tüketiciler bir süre sonra duyarsızlaşmaya başlarlar. Bu olumsuz etkilerden sıyrılmak için haftada en fazla 2-3 gönderi paylaşmaya dikkat edin. Bu planlamalar size daha fazla etkileşim sağlayacaktır. Süreklilik içeren paylaşımlar aynı zamanda sizi organik aramalarda üste taşımak için kuvvetli bir anahtardır.
Büşra ÖRS
ELS Lift Kurumsal İletişim Uzmanı