Ana Sayfa Dergi Haberleri İŞ EKİPMANLARI TEKNİK KOMİTELERİNİN KURULMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ YAYIMLANDI

İŞ EKİPMANLARI TEKNİK KOMİTELERİNİN KURULMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ YAYIMLANDI

3 views

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği kapsamında yer alan makine ve elektrik grubu iş ekipmanlarına ilişkin mevzuat çalışmalarına katkı sunulması, ilgili ekipmanların güvenli kullanımı, bakım ve/veya periyodik kontrolleri ile periyodik kontrol yapmaya yetkili kişilerin eğitimlerine ilişkin uygulamaların geliştirilmesi amacıyla teknik komite oluşturmak ve bu teknik komitenin çalışma usul ve esaslarını belirleyecek tebliğ Resmî Gazete ’de 8 Mayıs 2024 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği 25/4/2013 tarihli ve 28628 sayılı Resmî Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Bu yönetmelik, işyerinde iş ekipmanlarının kullanımı ile ilgili sağlık ve güvenlik yönünden uyulması gerekli asgari şartları belirlerken ayrıca 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına giren tüm işyerlerini kapsayacak şekilde yürürlüğe girmişti.

Konuya ilişkin Platformder Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Saruhan Günaydın, “Teknik komitelerin kurulması, İş Sağlığı ve Güvenliği alanında standartları belirlemek, politikaları şekillendirmek ve uygulamaları yönetmek için önemli rol oynayacaktır. İSG Kültürünün her alanda oluşması adına önemli çalışmalara imza atacaklardır. Farklı sektörler arasında daha iyi koordinasyon ve iş birliği sağlayarak entegre ve daha sürdürülebilir bir İSG anlayışının kapılarını aralayacaktır” ifadelerini kullandı.