Ana Sayfa Dergi Haberleri IPAF VERİLERİ YÜKSEKTE ÇALIŞMA KAZASI EĞİLİMLERİNİ ORTAYA KOYUYOR

IPAF VERİLERİ YÜKSEKTE ÇALIŞMA KAZASI EĞİLİMLERİNİ ORTAYA KOYUYOR

5 views

Geçtiğimiz yıl boyunca artan raporlara rağmen, önde gelen kaza türlerinin ölüm oranları düşmüştür- bu, kazaların altında yatan temel nedenlerle mücadele etmek için elektrikli erişim endüstrisi genelinde toplu eylemin etkili olmaya başladığına dair cesaret verici bir işarettir. Bu durum, Uluslararası Elektrikli Erişim Federasyonu’nun (IPAF) Kaza Raporlama Portalı aracılığıyla kaydedilen olayların analizine dayanan son raporuna göre gerçekleşmiştir.

IPAF Küresel Güvenlik Raporu 2023, 2013-23 yıllarını kapsayan IPAF Portalı üzerinden toplanan en son verileri analiz etmekte ve sektörün motorlu erişimle ilgili kazaların temel nedenleriyle mücadelede ne kadar iyi durumda olduğunu belirlemek için özellikle yıldan yıla trendlere odaklanmaktadır.

Mobil yükseltici çalışma platformları (MEWP’ler), mast tırmanma çalışma platformları (MCWP’ler) ve inşaat vinçleri istatistiksel olarak yüksekte çalışmanın en güvenli yolları arasında yer alırken, bu yılın raporu 2022 yılında 34 ülkeden 759 güvenlik vakası rapor edildiğini ve bu rakamların sırasıyla %15 ve %21 arttığını göstermektedir. Olaylara 831 kişi karışmış ve 102 ölüm rapor edilmiştir; bu rakam 126 ölümün gerçekleştiği 2021 yılına göre yaklaşık %19’luk bir düşüşe işaret etmektedir.

BÜYÜK OLAYLAR

Ölüm veya ağır yaralanma ile sonuçlanan vakalar açısından, platformdan düşmeler en yaygın neden olmaya devam ederken, devrilmeler ikinci sırada yer almıştır. Makine, araç veya nesne çarpması üçüncü, sıkışma dördüncü ve elektrik çarpması veya elektrik çarpması beşinci sırada yer almıştır. Mekanik arıza, yüksekten düşme (makinenin dahil olmadığı) ile birlikte yedinci sırada yer almıştır – 2021 yılı boyunca rapor edilen olaylardaki ani artışın ardından kayda değer bir düşüş.

2022 yılında raporların alındığı ana sektörler kiralama faaliyetleri, inşaat ve tesis yönetimi olmuştur. İnşaat sektöründe 45 ölüm ve 39 ağır yaralanma meydana gelmiştir – bu sayı, 55 ölümün yaşandığı 2021 yılında rapor edilen ölüm sayısında bir düşüşe işaret etmektedir.

Tesis yönetiminde 2021’e göre düşüşle 15 ölüm meydana gelirken, kiralama faaliyetlerinde 2022’de 2021’dekiyle aynı olan üç ölüm ve 19 ağır yaralanma meydana gelmiştir. En çok kazaya karışan MEWP kategorileri 217 olayla (%26) 3a tipi makineler olurken, bunu 197 olayla (%24) 3b tipleri ve 152 olayla (%18) 1b araçları takip etmiştir. 2021 ile karşılaştırıldığında, 3a MEWP’lerde 60 daha fazla rapor görüldü ve en çok rapor için 3b makinelerinin yerini aldı.

CESARET VERİCİ VERİLER

IPAF’ın Güvenlik ve Teknik Başkanı Brian Parker şu yorumu yapıyor: “2022 verilerine ve temel eğilimlere ve yıllık değişikliklere baktığımızda, bazı cesaret verici işaretler var. Birincisi, hem toplamda alınan rapor sayısı hem de rapor veren ülkeler açısından raporlama artmıştır; 2021’de 28 ülkeden 692 rapor gelirken, 2022’de dünya çapında 34 ülkeden 831 (ve devam ediyor) rapor gelmiştir.

“Artık IPAF üyelerinin tüm olayları portala bildirmekle yükümlü olduğu daha fazla ülke var ve üyeliğin bir gereklilik olduğu üç ülkede de son üç yılda raporlamada artış görüldü. Raporlama yapan şirketler, güvenlik performanslarını kıyaslamak için yeni gösterge tablolarından da yararlanabilirler.

“Bir diğer önemli istatistik ise, raporlamalar artarken ölüm sayısının düşmüş olmasıdır. 2021 yılında raporlanan ölüm sayısı 126’dır ve bu sayı 2020 yılındaki ile aynıdır. Ancak 2022’de bu sayı 102 olmuştur – bu da rapor edilen olaylar arasındaki etkin ölüm oranının yaklaşık beşte bir oranında (%19) azaldığı anlamına gelmektedir. Bu ihtiyatlı bir iyimserlik için sebeptir.

“Sektördeki güvenlik kampanyalarının, yeni güvenlik ve teknik kılavuzların ya da eğitim güncellemelerinin etkisini doğrudan ölçmek henüz mümkün değil. Ancak yine de IPAF’ın Don’t Fall for It! veya High Voltage! gibi kampanyalarının ve temel teknik rehberlik belgelerinin yayınlandıktan sonra hayat kurtarmaya veya hayat değiştiren yaralanmalara yol açan kaza riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşünmek cesaret vericidir.”

IPAF CEO’su ve Genel Müdürü Peter Douglas ise şunları söyledi: “Bu raporu mümkün kılan herkese bir kez daha teşekkür etmek istiyorum: IPAF Uluslararası Güvenlik Komitesi (ISC) – ve özellikle de iki yıllık Başkanlık görevinin ardından Başkan Yardımcısı Alana Paterson’ın yerini alacak olan Mark Keily – IPAF ekibi ve tabii ki IPAF’ın Portalına rapor girmeye devam eden herkes.”

Keily sözlerine şöyle devam etti: “Hepimiz, trendlerin analiz edilmesine yardımcı olmak ve daha ciddi kazaların meydana gelmesini önlemek için çok değerli olduğunu bildiğimiz küçük kazalar ve ramak kalalar da dahil olmak üzere dünya çapında daha iyi ve daha geniş olay raporlaması için davul çalmaya devam etmeliyiz.”

KAYNAK: www.ipaf.org