TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK PLATFORM KİRALAMA FİLOLARINDAN BİRİNE SAHİP OLAN FATİH VİNÇ, DEV BİR YATIRIMA İMZA ATTI VE DINGLI’DEN 61 ADET AKÜLÜ MAKASLI PLATFORM YATIRIMINDA BULUNDU. YATIRIM NOKTASINDA HIZ KESMEYEN FİRMA, GENIE’DEN DE 20 ADET EKLEMLİ PLATFORM SİPARİŞİ VERDİ.

2018 yılında duraksayan personel yükseltici platform pazarının yeniden canlanmasıyla yeniden yatırımlarına başlayan Fatih Vinç, gerçekleştirdiği dev yatırımlarla sektörde oldukça dikkat çekiyor. Piyasa koşulları ve pandeminin etkisiyle yatırımlarına ara veren firma, normalleşmeyle birlikte yatırımlarına kaldığı yerden devam etme kararı aldı. Bu doğrultuda Makser Makina’dan 61 adet Dingli marka akülü makaslı platform satın alan firma, ayrıca Genie’den de 20 adet eklemli platform siparişi verdi.

“ARTAN TALEP DOĞRULTUSUNDA PARKIMIZI BÜYÜTTÜK”
Gerçekleştirdikleri makine yatırımıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Fatih Vinç Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Aydın, artan talepler doğrultusunda makine parklarını büyüttüklerini söyledi. Aydın, “2018 yılında inşaat sektöründeki gerileme dönemi, Türkiye’deki platform pazarını daralttı. Piyasada 1000 ile 1500 adet arası olan makine satışları % 70’lerin üzerinde bir düşüş yaşayarak 100’lü adetlere kadar geriledi. Bunun yanı sıra piyasada bozulan arz-talep dengesi ve dövizin geldiği noktada, makineler artık daha çok kıymetli hale geldi. Geçtiğimiz dönemlerde ekonomik sorunların yaşanması ve dövizin yüksek olması nedeniyle yeni yatırımlara ara verildi. 2020 yılında ise artan talep doğrultusunda makine parkımızı büyütme kararı aldık ve yeni makine yatırımında bulunduk” dedi.

MAKASLI PLATFORMDA DİNGLİ TERCİH EDİLDİ
Makine parklarını genişletmek için çeşitli firmalarla görüşmeler yaptıklarının altını çizen Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Aydın, “Makine yatırımı öncesinde birkaç firma ile görüştük ve detaylı bilgi aldık. Daha sonra çalışma şartları ve satış sonrası hizmetlerde bize en uygun olan Dingli markasının platformlarıyla makine parkımızı büyütmeye karar verdik. Makser Makina ile yaptığımız anlaşma neticesinde tamamı akülü makaslı platformlardan oluşan 61 adet makineyi parkımıza kattık. Dingli, üretimde ciddi bir yapıya sahip ve bugün 150 adet makine talebinde bulunsanız dahi hepsini bir kalemde teslim edebilen bir marka. Ayrıca her geçen gün de büyümeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

EKLEMLİ PLATFORMLARDAKİ TERCİH İSE GENIE
Yatırım noktasında hız kesmeyen Fatih Vinç, Dingli’den satın aldığı 61 adet personel yükseltici platformun yanı sıra Genie markasında da 20 adet eklemli platform siparişi verdi. Eklemli platformların gelecekte pazarda çoğalacağını belirten Kenan Aydın, “Eklemli platformlar Türkiye’de hak ettiği değeri görmüyor. Bu platformların avantajlarını kimse anlamıyor. Akülü ve dizel eklemli platformların piyasadaki oranı makaslı platformlara göre % 5’lerde olsa da iş güvenliği bilinci arttıkça bu makineler, çok ciddi şekilde talep görmeye başlayacak. Son dönemlerde Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde ve Türkiye’de gelişen iş güvenliği kanunlarıyla hem kamuda hem de özel sektörde ciddi bir bilinçlenme oluştu. Bu bilinçlenmeyle beraber iş alanında insanın ve güvenliğin değeri daha fazla artmaya başladı. Böylece iş güvenliği açısından makineler daha fazla alanda kullanılmaya başlanacak. Biz de tüm bu kriterler ışığında Genie’den 20 adet eklemli platform siparişi verdik. Bu sektörün tüm oyuncuları da 2022’de eklemli platformlara yatırım yapmak durumunda kalacaklarını düşünüyorum” dedi.