2017’DE YÜZDE 35’LİK BİR BÜYÜME YAKALAYAN FATİH VİNÇ, YILI HEDEFLERİNİN ÜSTÜNDE KAPATARAK, ROTASINI 2018’E ÇEVİRDİ. PERSONEL YÜKSELTİCİ PLATFORM VE TELEHANDLER ÜRÜN GRUBUNDA YATIRIM PLANLARINI ŞİMDİDEN BELİRLEYEN FİRMA, YENİ YILI DOLU DOLU GEÇİRMEYE HAZIRLANIYOR.

Sahip olduğu geniş makine parkı ile Türkiye’nin dört bir yanına hizmet veren Fatih Vinç, geçen yıl yüzde 35’lik bir
büyüme sağlayarak hedeflerine ulaştı. 2017 yılında makine parkına önemli yatırımlar yapan ve İstanbul şubesini açan
firma, önümüzdeki günlerde İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgeleri’nde yoğunlaşmayı planlıyor. Makine parkında bulunan personel yükseltici platform, telehandler ve vinç grubundaki ürünleriyle 3. Havalimanı ve Çanakkale Köprüsü başta olmak üzere büyük projelerin tamamında yer alan Fatih Vinç, 2018 yılındaki rotasını çizdi.

MAKİNE PARKINA VE SSH’A YATIRIM
Geçmişte olduğu gibi 2017 yılında da büyümesini devam ettirdiklerini ifade eden Fatih Vinç Yönetim Kurulu Başkanı
Kenan Aydın, hem platform hem de telehandler tarafından önemli yatırımlar gerçekleştirdiklerini kaydederek şunları
söyledi: “Özellikle 2017 yılının ikinci yarısından itibaren yatırımlarımıza hız verdik ve makine parkımıza yeni markalar kattık. Bu yatırımlarla beraber yıl içerisinde yüzde 35’lik bir büyüme sağladık. Hem platform hem de telehandler tarafında önemli yatırımlarımız oldu. 2017’yi hedeflerimizin üstünde kapattık. 2018 için planlarımız aynı şekilde devam ediyor. Sektördeki gücümüzü korumaya ve gücümüze güç katmaya devam edeceğiz.” “Fatih Vinç, 2017’de sağlam temellerinin üzerine kat çıktı” ifadelerini kullanan Yönetim Kurulu Başkanı Aydın, yaptıkları önemli hamlelerle sadece makine parkına değil, müşteri ilişkileri konusunda da önemli yol aldıklarını aktardı. Yeni yılda platform yatırımlarında daha çok proje makineler üzerine yoğunlaşacaklarını aktaran Kenan Aydın, telehandler işinin platform ile paralel olarak gittiğine değinerek konuşmasına şu şekilde devam etti. “Aslında telehandlerin platformlardan daha önce sektöre girmesi ve yayılması gerekiyordu. Çünkü telehandler bir şantiyenin başlangıcından sonuna kadarki tüm süreçte kullanılıyor. Biz de müşterilerimizin taleplerini dikkate alarak telehandler yatırımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Bu talepleri karşılamak için telehandler yatırımlarımıza bu yıl da devam edeceğiz.” Platform ve telehandler yatırımının dışında Satış Sonrası Hizmetler (SSH) konusunda da önemli yatırımlar gerçekleştirdiklerini değinen Yönetim Kurulu Başkanı Aydın, “Fatih Vinç olarak SSH konusunda şu an en çok yatırım yapan firmalardan birisiyiz. Bu halde bile biz eksiğiz ama en az eksiği olan firmayız. Tabi bizim yorulmamızın sebebi de birinci sebebi kullanıcı. 10 arızaya gidiyorsak bunun 6’sı kullanıcı kaynaklı oluyor. İşte bu konuda müşteriler, doğru makine kullanımı hakkında bilgilendirilmeli” diye konuştu.

SEKTÖR BİLİNCİ
Konuşmasına sektöre değerlendirmesi yaparak devam eden Aydın, kiralama sektörünün önemli oyuncuları arasında yer aldıklarını, kiralamanın Türkiye’de belli bir noktaya ulaştığını fakat, pazarda ulaşılan makine sayısı ile sektör bilincinin eş değer olmadığını söyledi. Aydın, “Pazar yaklaşık 7-8 bin seviyelerine ulaştı. Fakat bu makine sayılarına ulaşan sektörün daha bilinçli olması gerekirdi. Makineyi kiraya verenlerin bilinçli sektöre her zaman katkı sağlar. Çünkü kiraya veren makinenin kıymetini bilmezse kiralayan hiç bilmez. Bu yönde yaptırımları uygulamazsanız, yani müşteriler makinelere hasar verdiğinde gerekli yaptırımlar uygulanmazsa sektör sürekli aşağıya gider. Bu konuda makine nasıl kiralanır, nasıl kiralanması gerekir? Bunun maliyeti nedir? Makine ne kadar sürede kendini amorti eder? Türkiye şartlarında makinenin ekonomik ömrü ne kadardır? gibi konularda sektörün bilinçlendirilmesi gerekir” dedi.


2018 HEDEFLERİ BELİRLENDİ
Fatih Vinç olarak 2017 yılının ikinci yarısından itibaren önemli yatırımlara imza attıklarını kaydeden Fatih Vinç Genel Müdürü Bekir Erdemli ise 2018 yılında parklarına 250 adet makine katmak istediklerini söyledi. Erdemli, “Kiralama ve platform sektörü Türkiye’de her geçen gün büyümeye devam ediyor. Sektörde sürekli yeni makine ihtiyacı oluyor. Şu anda pazara dahil olacak makinelerin iş sıkıntısı yaşayabileceğini ön görmüyoruz. Biz iş konusunda herhangi bir tedirginlik yaşamıyoruz. Geçen yıl 750 olan makine sayımızı sene sonu itibariyle bine çıkarttık. Bu yılda aynı şekilde makine parkımıza platform ve telehandler ürün grubunda yaklaşık 250 adet makine katmak istiyoruz.” Yatırım için 2018 yılını üç döneme ayırdıklarını ifade eden Bekir Erdemli, “Mart ayına kadar yüksek metrajlı eklemli ve teleskopik platform ürün grubunda yaklaşık 90 makinelik bir alımımız olacak. Bu yatırımda dizel grubuna ağırlık vereceğiz. Haziran ayında yaklaşık 150 adet makaslı platform, yılın sonuna doğru ise dizel makaslı platform grubuna yönelik yatırımlarımız olacak. Bu yatırımlarla beraber 2018’i dolu dolu geçireceğiz. Yatırım planlarımızı bu şekilde düzenledik. Eğer önümüze bir engel çıkmazsa bu yıl 250 adet makineyi parkımıza katacağız” diye konuştu.

“SEKTÖRE REFERANS OLUYORUZ”
Yatırımların ihtiyaca göre şekillediğini aktaran Erdemli, Fatih Vinç’in talep ettiği ve kullandığı makinelerin sektörde referans olduğuna dikkat çekti ve konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Fatih Vinç olarak yaptığımız çalışmaları sürekli kayıt altında tutuyoruz, sonrasında da değerlendirmeye alıyoruz. 2017 yılının sonunda yaptığımız değerlendirme toplantılarında müşterilerimizin taleplerini inceledik ve bazı veriler ortaya çıktı. Bu veriler doğrultusunda yeni yatırım planımızı belirledik. Fatih Vinç, sektör için önemli bir marka. O yüzden Fatih Vinç’in talep ettiği ve kullandığı makineler sektörde referans olabiliyor.” Son olarak Fatih Vinç olarak doluluk oranlarının yüzde 92’lere ulaştığına dikkat çeken Erdemli, “Yüksek doluluk oranı ile çalışıyoruz. Fakat bunun yanı sıra sektörden gelen talepleri geri çevirmemek adına dışarıdan makine kiralayıp müşterilerimize sunuyoruz. Şu anda dışarından kiraladığımız yaklaşık 200 makine ile müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu yüzden yeni yatırımlar bizim için oldukça önemli” dedi