ESKİYEN, ÖMRÜNÜ DOLDURAN, DEFORME OLAN VEYA ÇOK DÜŞÜK MALİYETLERLE SATACAĞINIZ PERSONEL YÜKSELTİCİ PLATFORMLARINIZI HURDAYA AYIRMAK YERİNE “YENİLEME İŞLEMİ” İLE YENİDEN PARKINIZA KAZANDIRABİLİRSİNİZ. PLATFORMDERGİ OLARAK SEKTÖRDE REVİZYON KONUSUNDA ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YÜRÜTEN ELS LİFT’İN SATIŞ SONRASI HİZMETLER SORUMLUSU HÜSEYİN KİRAZ İLE BİR ARAYA GELEREK, YENİLEMENİN ÖNEMİNİ VE ELS LIFT’IN YENİLEME MERKEZİNDEKİ FAALİYETLERİNİ KONUŞTUK.
ÖNCELİKLE YENİLEME İŞLEMİNİN PERSONEL YÜKSELTİCİ PLATFORM SEKTÖRÜ İÇİN ÖNEMİNDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Yenileme hizmetimiz sayesinde kaybınızı kazanca çevirebilir, aynı zamanda makinenizin kullanım ömrünü uzatarak, daha fazla iş gücü elde edebilirsiniz. Hurdaya atacağınız veya düşük maliyetlerle satacağınız dönemde yenileme işlemleri ile makinenizi yeniden parkınıza kazandırabilirsiniz. Bu geri dönüşüm, ülkemiz içinde çok değerli bir durum. Bulunduğumuz sektörde ise yenileme hizmeti konusu oldukça önemli. Çünkü; yüksekte güvenli çalışmak için üretilen personel yükseltici platformlar, ne yazık ki ülkemizde çok kötü koşullar ve zor şartlarda kullanılıyor. Bu alanlarda da makineler aşırı darbe alıyor ve kısa sürede yıpranmaya başlıyor. Makinelerin tekrar piyasaya kazandırılması konusunu ELS Lift olarak kendimize misyon edindik ve marka imajını güçlendirmek adına Yenileme Merkezi hizmetimizi sunmaya başladık.
ELS LIFT OLARAK NE ZAMAN YENİLEME HİZMETİ VERMEYE BAŞLADINIZ? BÜNYENİZDE YENİLEME MERKEZİ İÇİN AYRI BİR DEPARTMAN BULUNUYOR MU? BU İŞLEMLER NEREDE GERÇEKLEŞTİRİLİYOR?
ELS Lift olarak 2018 yılında yenileme merkezimizi devreye aldık. Yenileme Merkezimiz faaliyete başladığında çok az sayıda makinenin revizyonunu gerçekleştiriyorduk. Fakat zaman içerisinde talebin fazla olduğunu fark ederek, bu durumu değerlendirmek istedik. Tabi bu süreçte işlem hızımızı artırmak amacıyla Yenileme Merkezimiz için ayrı bir tesis ve ayrı bir alan oluşturmaya karar vererek, yatırım gerçekleştirdik. Şu anda fabrikamız içerisinde bir bölümde yenileme işlemleri için ayrı bir departman oluşturuldu ve 6 kişilik bir ekip ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
YENİLEME HİZMETİ İÇİN ŞARTLARINIZ NELERDİR?
Makinelerde hatalı kullanımlar sonucunda bazı hasarlar meydana geliyor. Aynı zamanda belirli dönemlerde makinelerin periyodik bakımlarının yapılması gerekiyor. Bu gibi durumlarda finansal zorluklar yaşamadan, ELS Lift uzmanları tarafından yenilenmiş bir makineye sahip olmak çok zor değil. Yenileme işleminde öncelikle makine durumunun kritik değerlendirmesi yapılır sonra özel olarak çalışılan fiyat ve durum tespitleri müşteri onayına sunulur. Müşterinin belirlemiş olduğu işlemler doğrultusunda yenileme hizmetine başlanır. Tabi bu noktada müşterilerimize makineleriyle ilgili tavsiyelerimizi iletiyoruz. Sektöre girdiğimiz günden beri tüm müşterilerimize yenileme konusunda sunduğumuz avantajları anlatıyoruz. Bu avantaj nedir diye sorulacak olursa; ELS marka bir ürün alan müşterimiz, ilerleyen yıllarda makinesine yenileme talebinde bulunduğu zaman çok ufak rakamlarla makinesini yenileyebilme şansına sahip oluyor. Üretici bir firma olduğumuz için yenileme işlemleri konusunda açıkçası bizi zorlayan bir taraf yok. Müşterimiz tamamen bir yenileme istiyorsa makinenin komple sökülüp, takılma süreci sadece biraz fazla zamanımızı alıyor. Yenileme işlemi, bizim için yapboz şeklinde nitelendirdiğimiz bir iştir.
YENİLEME İŞLEMİNDE TAM OLARAK HANGİ İŞLEMLER YAPILIYOR? YAPILAN İŞLEMLERİ DETAYLI BİR ŞEKİLDE ANLATIR MISINIZ?
ELS Lift Yenileme Merkezine gelen her marka makinenin tüm parçaları detaylı olarak incelenmektedir. Makinelerin hidrolik tesisatı, elektrik tesisatı ve mekanik parçalarının ELS Lift standartlarına uygunluğu kontrol edilir. ELS Lift uzman ekibi tarafından makine üzerinde nelerin yapılması gerektiği belirlenmesinin ardından çıkarılan ekspertiz raporuna göre makinenin revizyon işlemleri başlar. Öncelikle mekanik kısımdaki işlemlerden başlıyoruz. Eğer makine için ihtiyaç olan mekanik parçaları varsa kendi stoğumuzdan çekiyoruz, eğer stoğumuz da bulunmuyorsa o parçanın üretilmesini talep ediyoruz. Bu noktada yenileme işlemleri gerçekleşirken üretici olmanın ciddi avantajlarını yaşıyoruz. Ardından makinenin tüm parçaları boya işlemine alınarak, değiştirilmesi gereken parçalar orijinalleri ile değiştirilerek makine montajını tamamlıyoruz. Yapılan montaj sürecinde, seri üretimden çıkmış sıfır makine montajı yapılırken izlenen yolları aynı şekilde takip ediyoruz. Tüm işlemler kayıt altına alındıktan sonra, yenileme işlemi sona ermiş makineleri son kontrol ve testlere tabi tutuyoruz.
YENİLEME İŞLEMLERİNDE EN ÇOK NELERE DİKKAT EDİYORSUNUZ?
Yenileme hizmetimizde en çok mekanik yapılara dikkat ediyoruz. Makinenin mekanik yapılar, yanlış kullanımlardan dolayı Türkiye’de çok çabuk yıpranıyor. Biz de revizyon işlemlerini gerçekleştirirken mekanik parçaların değişimine ve onarımına daha hassas davranıyoruz. Yenileme işlemi sırasında zamanımızın büyük çoğunluğunu genellikle mekanik yapıların değişimi ve onarımı alıyor. Bu süreçten sonra diğer parçaların değiştirilmesi ve onarımını kolay bir şekilde yapabiliyoruz. Özellikle makinenin dış görünüşünü etkileyecek bir durum müşterilerde olumsuz bir algı oluşturuyor. O yüzden biz de mekanik ve boya kısmına oldukça önem veriyoruz.
YENİLEME MERKEZİNİZE GELEN MAKİNELERDE DAHA ÇOK HANGİ SORUNLARLA KARŞILAŞIYORSUNUZ?
Yenileme merkezimize gelmiş olan makinelerde en fazla boya ve mekanik problemleriyle karşılaşıyoruz. Açıkçası makinenin sepetinin içinde harç karan ve ısınmak için ateş yakan operatörler var. Bu yüzden makinelerin dış görünüşüyle ilgili çok fazla hasarlar tespit ediyoruz. Örneğin; revizyona gelen makinelerin büyük çoğunluğunda kurumuş beton parçaları bulunuyor. Bu konunun çok sık karşılaştığımız bir durum olması sebebi ile yenileme işlemlerimize genelde makinenin önce betonunu çıkartıp boya hazırlık süreçleri olan taşlama, macunlama ve zımpara gibi işlemlerden sonra boyamaya başlıyoruz. Açıkçası işin en kritik noktası da boyama işi oluyor. Çünkü makineyi gösteren boyası ve dış görünüşüdür. Yenileme işlemlerine giren bir makineyi boyayıp, tekerliğini ve korkuluğunu değiştirdikten sonra sıfır makineden bir farklı kalmıyor. Onun haricinde elektrik tesisatı problemi de çok fazla karşılaştığımız sorunların başında geliyor. Kullanıcıların makinelerin makas aralarına çok fazla parça düşürebiliyor. O durumlarda makinenin kablo tesisatında hasar varsa o kabloları onarımdan ziyade komple yeniliyoruz.
TÜM MARKA VE MODEL MAKİNELERE YENİLEME HİZMETİ VERİYOR MUSUNUZ? YENİLENMİŞ MAKİNELERE GARANTİ VERİYOR MUSUNUZ?
Şu an için ELS Lift markasının ikinci el değerini koruyabilmemiz için ağırlıklı olarak ELS marka platformlarının revizyonunu gerçekleştiriyoruz. Bu nedenle taleplerin çoğunluğu ELS makineleri üzerinden geliyor. Kendi makinelerimizin revizyonunu gerçekleştirdiğimizde müşterilerimize 1 yıl üretici garantisi veriyoruz. Bu durum ELS Lift’in müşterilerine sunduğu büyük bir avantaj.
SİZCE MÜŞTERİLERİNİZ MAKİNELERİNE NEDEN REVİZYON YAPTIRMALILAR? YENİLEME HİZMETİ ALAN MÜŞTERİLERİNİZDEN ALDIĞINIZ GERİ DÖNÜŞLER NASIL?
Müşterilerimiz yenileme hizmetimiz sayesinde parklarında atıl bir şekilde duran makineleri düşük bütçelerle yeniliyor ve neredeyse sıfır bir makine görünümünde bir platforma 1 yıl üretici garantisi ile sahip olabiliyorlar. ELS Lift Yenileme Merkezinde makinesi revizyon işlemleri görmüş müşterilerimizden olumlu geri dönüşler alıyoruz. Yenileme işlemleri tamamlanmış makinelere sonrasında gelen garanti talepleri de oldukça az. Bu durum bizi işimizi yaparken fazlasıyla motive etmektedir.
YENİLEME HİZMETİ İLE BİRLİKTE 2.EL TARAFINDA DA ÖNEMLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATIYORSUNUZ? BU KAPSAMDA 2.EL MAKİNELER TARAFINDAKİ FAALİYETLERİNİZİ ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?
Özellikle revizyon hizmeti vermeye başladığımız günden bu yana, pazarda ELS Lift’in platformlarının ikinci el değeri oluşmaya başladı. Bu noktada yurt dışında da beklediğimizden daha fazla taleple karşılaştık. Bu kadar kısa sürede yüksek adetlere ulaşacağımızı tahmin etmiyorduk. Yenileme hizmeti gerçekleştirilmiş makineleri ağırlıklı olarak Suudi Arabistan, Hindistan ve Pakistan gibi ülkelere gönderiyoruz.