PANDEMİ SÜRECİNDE ALMIŞ OLDUKLARI HIZLI AKSİYONLAR SAYESİNDE YILLIK HEDEFLERE ULAŞTIKLARINI BELİRTEN ELS LIFT GENEL MÜDÜRÜ KEREM BAYRAK, “BU ZORLU DÖNEMDE GELEN TALEPLERE SORUNSUZ CEVAP VEREBILMEK İÇİN TÜM SATIN ALMA VE ÜRETIM SÜREÇLERIMIZI GÖZDEN GEÇIRDİK, İŞ SÜREÇLERİMİZDE DE DİJİTALLEŞEMEYE GİTTİK” DEDİ. PLATFORMDERGİ OLARAK KEREM BAYRAK İLE BİR ARAYA GELDİK VE ELS LIFT’İN ÜRETİMDEN SATIŞ SONRASI HİZMETLERİNE, YATIRIMLARINDAN HEDEFLERİNE KADAR BİRÇOK KONUYU ELE ALDIK.
ÖNCELİKLE ELS LIFT, 2020 YILINA NASIL BİR BAŞLANGIÇ YAPTI VE YILI NASIL KAPATIYOR? İSTENİLEN HEDEFLERE ULAŞILDI MI?
2019’un her sektörde olduğu gibi iş makineleri sektörü üzerinde de bırakmış olduğu pasif etkilerden, yeni yılda sıyrılmak ümidi ile 2020 yılına oldukça hızlı bir başlangıç yaptık. Fakat yılın üçüncü ayından itibaren tüm dünyada etkisini arttırarak devam ettiren pandemi süreci nedeni ile belirsizliklerle dolu bir zamana giriş yapılmıştır. Virüsün etkileri her ne kadar başta insan sağlığını tehdit etse de etkisi altına aldığı noktalardan biri de ekonomi ve ticari hayat olmuştur. Covid-19 un yoğun bir şekilde seyrettiği dönemde iç pazarda % 40 oranında bir daralma yaşanmıştır. Yaz aylarına doğru normalleşme sürecine geçilmesi ile birlikte yavaşta olsa bir toparlanma gözlenmiştir. Küresel pazar açısından konuyu ele aldığımızda ise Avrupa ülkelerindeki ihracat daralması 2020 yılının son çeyreğine kadar devam etmiştir. ELS Lift olarak, pandemi sürecinin başından itibaren almış olduğumuz hızlı aksiyonlar sayesinde yıllık hedefimizi tutturmuş bulunmaktayız.
GEÇTİĞİMİZ YILLARDA ÜRÜN GAMINIZI ÇEŞİTLENDİRMEK İÇİN ÖNEMLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATTINIZ. ŞU ANDA ÜRÜN GAMINIZ NELERİ KAPSIYOR. YAKIN ZAMANDA PAZARA YENİ BİR ÜRÜN SUNACAK MISINIZ?
Her yıl üç yeni ürünü piyasaya sunmak üzere devam eden Ar-Ge çalışmalarımız, bu yılda hız kesmeden devam etti. Şu an mevcut ürün gamımız düşük seviyeli erişim ekipmanları, 6 metreden 14 metreye kadar makaslı platformlar, 6 metreden 10 metreye kadar dikey platformlar ve 15 metre dikey personel yükseltici platformları kapsamaktadır. Yakın zamanda eklemli personel yükseltici ürünümüzün yeni versiyonunu piyasaya tanıtırken, prototip aşamalarında sona yaklaştığımız makaslı platformlarımıza 16 ve 19 metre olacak şekilde çeşitlilik kazandıracağız.
ÜRÜNÜN YANI SIRA HİZMET AĞINIZI DA HER GEÇEN GÜN GELİŞTİRİYORSUNUZ. ÖZELLİKLE İÇ PİYASANIN DARALDIĞI İHRACATIN İSE YOĞUNLAŞTIĞI 2020 YILINDA YURT İÇİ VE YURT DIŞI PAZARINDA AKTİF OLMAK İÇİN NELER YAPTINIZ?
ELS Lift olarak bugün itibariyle sahip olduğumuz % 55’lik iç pazar payımızı genişletmek ve aktif olabilmek adına, Türkiye’nin belli noktalarında hizmet verecek olan teknik servis ve bayi ağımızı geliştirerek satış sonrası hizmetlerimize dahil ettik. Alım gücü ve yatırım planlarında ki kararsızlıklar yıllık sipariş öngörülerimizi de ne yazık ki olumsuz etkilemiştir. Yeniden Başla sloganı ile 2018 yılında devreye aldığımız yenileme merkezimizde, yurt içi ve dışı müşterilerimizin makinelerini yenilemeye ve 2. El revizyon işlemleri yapılmış 1 yıl üretici garantili ELS Lift marka makinelerin satışına devam ettik.
MALUMUNUZ 2020 YILI, KORONAVİRÜS NEDENİYLE TÜM DÜNYA AÇISINDAN OLDUKÇA ZOR GEÇİYOR. BİRÇOK SEKTÖR, VİRÜSTEN ETKİLENMİŞ DURUMDA. BU KAPSAMDA ÜRETİCİ BİR FİRMA OLARAK PANDEMİ DÖNEMİNDE ÜRETİM SÜRECİNDE BİR AKSAKLIK YAŞANDI MI? YAŞANDIYSA ÇÖZÜMLERİNİZ NELER OLDU?
Pandeminin tüm dünyada etkilerini yeni yeni göstermeye başladığı 2020 yılının ilk aylarından itibaren, global çaptaki tedarik zincirlerinde kırılmalar meydana gelmeye başlamıştır. Yıl boyunca belirsiz ve istikrarsız ilerleyen yüksek kur seviyelerinin de beraberinde, iş makineleri sektörü dar bir boğazdan geçmiştir. Tüm bu belirsizlikler aynı zamanda müşteri taleplerindeki tutarsızlık ve belirsizliğe de sebep olmuştur. İş makineleri sektörünün yıllık öngörü bazlı üretim süreçleri ve planları olumsuz etkilenmiştir. ELS Lift olarak, belirsizliğin ve istikrarsızlığın hâkim olduğu bu dönemde, gelen taleplere cevap verebilmek amacıyla yılın başından itibaren tüm satın alma ve üretim süreçlerimizi gözden geçirdik. Tedarik zincirimizde yer alan satıcılara alternatif geliştirerek, lojistik açıdan avantajlı konumda yer alan ve gerektiğinde hava kargo/ekspres hizmetlerinden yararlanabilecek güvenilir tedarikçiler dahil edilmiştir. Öngörülen sipariş planlamalarında tek lokasyon da çok adetli alım yapan müşteriler yerine, farklı lokasyonlar da düşük adetli alım yapan müşteri profilinin önemi artmıştır. Bu profile ulaşabilmek için pazarlama stratejilerimizde değişiklik göstermiş, iş süreçlerimizde daha fazla dijitalleşme gerektirmiştir.
GELECEKLE YILLA İLGİLİ YATIRIM PLANLARINIZI BELİRLEDİNİZ Mİ? DAHA ÇOK HANGİ ALANDA YATIRIM YAPMAYI DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
ELS Lift olarak, müşterilerimizin ihtiyaçlarına en kısa sürede çözüm bulmak ve işlerini duraksatmadan devam edebilmelerini sağlamak, pandemi dönemimde bizler için kritik bir önem arz etmiştir. Bu sebeple 2019 yılının son çeyreğinde alt yapı çalışmalarına başladığımız online satış sonrası hizmetler platformunun tamamlanması için çalışmalarımıza hız verdik. Sepete ekleme yöntemi ile yedek parça taleplerinden, satın alınan makinelerin detaylı kimliklerine kadar birçok işlemi gerçekleştirebilecekleri dijital programımızı en kısa sürede müşterilerimizin kullanımına sunmayı planlamaktayız.
ELS LIFT’İ 5 YIL SONRA TÜRKİYE VE DÜNYA PAZARINDA NEREDE GÖRÜYORSUNUZ?
ELS Lift olarak öngördüğümüz 5 yıllık hedeflerimiz şu şekildedir: Yurt içi pazarda ürettiğimiz tüm ürün modellerinde pazar lideri olmak, global ölçekte ise aktif rol aldığımız ülkelerde ürün kalitemiz ve çeşitliliğimiz sayesinde kalıcı olarak ilk 5 tedarikçi arasında yer almaktır.