Ana Sayfa Dergi Haberleri BOFAN’DAN YENİ ATILIMLAR

BOFAN’DAN YENİ ATILIMLAR

17 views

Personel yükseltici platform kiralama sektöründe fark yaratan hizmetleriyle öne çıkan Bofan Makina ile bir röportaj gerçekleştirdik. Bu röportajda, şirketin kuruluşunu, sektördeki yerini, başarılarını ve gelecek hedeflerini yakından inceledik. Bofan Makine Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Mehmet Akif Çölgeçen ile, yaptığımız bu röportajı sizler ile paylaşıyoruz.

Okurlarımız için kendinizi tanıtır mısınız? Firmadaki görevinizle ilgili bilgi verir misiniz?

1989’da İstanbul Kadıköy’de doğdum. Aslen Kahramanmaraşlı olup Kocaeli’nin Gebze ilçesinde ikamet ediyorum. Evli ve 1 çocuk babasıyım. Eskişehir Üniversitesi mezunu olup Dumlupınar Üniversitesi Bankacılık ve Finans Bölümü’nde yüksek lisans yapmaktayım. Bofan Makina firmasının genel müdürü olarak görev yapmaktayım.

Bofan Makina’nın kuruluş hikayesini sizden dinleyebilir miyiz? Ne zaman, kim tarafından, ne amaçla kuruldu?

Bofan Makine, Timkon şirketler gurubu bünyesinde 2019 yılında Çölgeçen ailesinin ikinci kuşak yöneticileri olan Oğuzhan Çölgeçen, Mehmet Akif Çölgeçen ve Burak Çölgeçen tarafından 2019 yılında ülkemizin önde gelen firmalarına teknik ürün tedariği hizmeti vermek amacıyla kurulmuştur. Timkon şirketler gurubu olarak, geride bıraktığımız deneyim dolu yıllardan aldığımız güçle, insana, doğaya ve işimize olan bağlılığımızla, 75’i aşan kadromuz ile 2021 yılının son çeyreğinde Bofan Makina olarak, Makaslı Platform, Eklemli Platform, Dikey Platform, Teleskopik Platform, Sepetli Platform, Örümcek Platform, Telehander, forklift ve diğer akülü, dizel, çekilebilir, elektrikli manlift ürün gruplarında ayrıca konteyner ürünlerinde kiralama hizmetleri vermeye başlamıştır. Aynı zamanda firmamız 2022 yılından beri de IPAF üyesidir.

Bofan ilginç bir isim. Bir hikayesi var mı?

Bofan ismi aile bireylerinin isimlerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Logomuzda bulunan dikey çubuklar aile bireylerini simgelerken, dikey çubukları kapsayan çember ise aile bireylerinin birbirine olan bağını simgelemektedir.

Kaç personeliniz var? Araç parkurunuzla ilgili bilgi verir misiniz?

Bofan makinada 13 çalışma arkadaşımız ile hizmet vermekteyiz. Araç parkurumuzda 137 Akülü Makaslı platform 4 Adet Arazi tipi akülü makaslı platform 12 adet akülü eklemli platform 1 adet örümcek vinç ve 28 adet forklift ve istifleme ekipmanı bulunmaktadır.

Bofan Makina’nın bünyesinde hangi markalar var? Hizmet ve ürün bazında ne söylemek istersiniz?

Bizlere bu sektöre yatırım yapmamıza başlıca vesile olan Mak-Ser Platformdan Hüseyin Bey ve Mahir Bey’e ayrıca teşekkürlerimizi buradan da iletmek isteriz. Personel yükseltici ekipman parkurumuzun %90 gibi oranı Dingli markadır. Parkurumuzun diğer kısmı ise Haulotte, Zoomlion ve Lgmg marka ekipmanlardan oluşmaktadır. Forklift parkurumuz ise Jungheinrich ve Uzakdoğu yapımı ürünlerde Alfa ve Zoomlion markaları ile hizmet vermektedir.

 

Manlift kiralama ve forklift kiralama üzerine yatırımlarınız olduğunu biliyoruz. Bu konularda daha geniş bilgi verebilir misiniz? Bu makina ve yatırımlara yenileri eklenecek mi?

3 yıl gibi kısa bir sürede personel yükseltici ekipmanlara ciddi yatırımlarda bulunduk. Mak-Ser Platform ile yapmış olduğumuz paket ekipman anlaşmamız kapsamında 2024 yılı içinde teslimleri devam edecektir.

 

 

Son olarak ülkemizde personel yükseltici platform kiralama sektörü ve üyesi olduğunuz Platformder hakkında görüşlerinizi alabilir miyiz?

Türkiye’nin ekonomik büyümesi ve inşaat sektöründeki canlılık, personel yükseltici platformlara olan talebi artırmıştır. Bu bağlamda, sektörde faaliyet gösteren şirketlerin rekabeti artmakta ve bu da daha yenilikçi ve güvenli çözümler sunmalarını teşvik etmektedir. Ancak, sektördeki firmaların ulusal ve uluslararası standartlara uyumu önemli bir faktördür. İş güvenliği ve ekipman kalitesi konularındaki standartlara riayet edilmesi, sektörde güvenilirliği artırabilir. Sonuç olarak, Türkiye’deki personel yükseltici platform kiralama sektörü, genel ekonomik koşullar ve inşaat sektöründeki talep artışıyla birlikte büyümekte olan dinamik bir sektördür.

Üyesi olduğumuz Platformder, bu konularda bizlerin hareket kabiliyetini artırmak için çeşitli faaliyetler sürdürmektedir. Platformder; İş birliği ve Network Oluşturma, Bilgi ve Deneyim Paylaşımı, Lobi Faaliyetler ve temsil, Eğitim ve Gelişim, Standart Oluşturma ve Kalite Oluşturma, Sektörel Sorumluluk ve Etik Değerler gibi konularda bizlere destek olmaktadır. Bu ve benzeri faaliyetleriyle Platformder, sektörü güçlendirmekte, kurumsallaşmaya desteklemekte ve genel olarak kiralama sektörünün sürdürülebilir bir şekilde gelişimine katkı sağlamaktadır.