Ana Sayfa Dergi Haberleri BOELS, RIWAL’I SATIN ALACAK

BOELS, RIWAL’I SATIN ALACAK

0 views

Boels Rental, Hollanda merkezli personel yükseltici platform kiralama şirketi Riwal’ı satın alarak yıllık gelirini yaklaşık 314 milyon Avroya ve Avrupa, Orta Doğu ve Güney Asya’daki 14 ülkede 65 şubeye çıkaracak.

Riwal, çoğunluk sahibi Doron Livnat’a ait Hollanda merkezli yatırım şirketi ProDelta Investments tarafından satılıyor. İşlemin finansal detayları henüz açıklanmadı. Anlaşma, Boels’in İspanya, Fransa, Orta Doğu ve Hindistan dahil olmak üzere bir dizi yeni pazara yerleşmesini sağladı.

Boels’in 35.000 ve Riwal’ın 20.000 makinesinden oluşan 55.000 personel yükseltici platform birleşik filosu, Avrupalı rakibi Loxam’ın 71.250 birimlik pesonel yükseltici platform filosuyla karşılaştırılıyor. Gelir açısından bakıldığında, birleşik işletme 2023 yılında 1784 milyon dolar gelir elde etmiş olacak.

Boels artık Avrupa’nın en büyük ikinci ve dünyanın en büyük altıncı personel yükseltici platform filosuna sahip olacak. İlgili şirketlerin toplam filo değeri ise 3,6 milyar Avro civarındadır.

Riwal, 1968 yılında vinç kiralama firması Richards & Wallington’ın bir iştiraki olarak kuruldu. 1986 yılından bu yana ayrı bir kuruluş olarak faaliyet göstermekte ve personel yükseltici platformların kiralanmasında uzmanlaşmış bulunmaktadır.

Şirket dünyanın en büyük 50 kiralama şirketi arasında yer alıyor ve Avrupa’daki şubelerinin yanı sıra Katar, BAE, Hindistan ve Kazakistan’da da faaliyet gösteriyor. Boels, bu satın almanın “Avrupa’nın en büyük ve en iyi kiralama ortağı” olma yönündeki büyüme stratejisinin bir parçası olduğunu ve şirketi “başarı ve gelecekte daha fazla büyüme” için konumlandırdığını söyledi. Boels, bu anlaşmanın Riwal’ın filosunun %60’ından fazlasının elektrikli olması nedeniyle daha büyük sürdürülebilirlik hedefleriyle uyumlu olduğunu da sözlerine ekledi.

Boels Rental CEO’su Pierre Boels, “55.000’den fazla personel yükseltici platformlardan oluşan birleşik filomuz, uzmanlık bilgisi ve uzmanlıkla tamamlandığında, müşterilerimizin her zaman projelerine devam etmelerini sağlayan rakipsiz hizmet ve servis sunabiliyoruz. Karşılaştıkları zorluk ne olursa olsun.” İfadelerini kullandı.

Riwal CEO’su Pedro Torres ise, “Boels ve Riwal, şirket kültürü, coğrafi mevcudiyet ve büyüme fırsatları gibi unsurlar göz önüne alındığında mükemmel bir stratejik uyum sağlıyor. Bu satın alma, Riwal ve Manlift’te yaptığımız işin gücünün ve kalitesinin bir kanıtıdır.” Dedi.

Boels, satın alımın finansmanı ile bağlantılı olarak, vadesi geldiğinde uzun vadeli borçla yeniden finanse edeceği 200 milyon avroluk bir yıllık kurumsal köprü kredisine (ara finansman) girdiğini söyledi.