ROCKET VE U.S BATTERY MARKALARININ DEEP CYCLE (DERİN DEŞARJ) AKÜLERİNİ PERSONEL YÜKSELTİCİ PLATFORM SEKTÖRÜYLE BULUŞTURAN AKÜMSER AKÜ A.Ş, MÜŞTERİLERİNİN TÜM ENERJİ İHTİYAÇLARINA GÜVENİLİR ÇÖZÜMLER SUNUYOR. YÜZDE 100 AKÜ İŞİ YAPAN ŞİRKET, SAHİP OLDUĞU UZMAN EKİBİYLE DE AKÜ BAKIMI VE ONARIMINDA BAŞARILI İŞLERE İMZA ATIYOR.
Marmara Lastik’in grup şirketi olarak kurulan ve forklift akülerinin satışı, bakımı ve onarımı ile faaliyetlerine başlayan Akümser Akü, zaman içerisinde iş ağını genişleterek; otomotiv, platform, golf araçları, temizlik makineleri, solar enerji, ups aküleri, marin vb. başta olmak üzere tüm akü taleplerine anında cevap veriyor. Şirket, alanında uzman mühendis ve teknik personel kadrosu ile satış, servis ve bakım hizmeti sunuyor. Bu hizmetlerin yanı sıra akü bakımı ve yenileme konusunda da tecrübeli bir kadroya sahip olan Akümser Akü, yüzde 60’a yakın tasarrufu mümkün kılan uygulamaları sayesinde müşterilerine çevreci ve ekonomik çözümler sunuyor.
ARTAN AKÜ TALEPLERİ…
Akümser Akü’nün akü satışı, bakımı ve onarımı yapmak üzere kurulduğunu belirten Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Ünlü, “Akümser Akü, başlarda Marmara Lastik’in bünyesinde bir departmandı. Fakat artan akü taleplerine daha profesyonel ve uzman bir anlayışla cevap verebilmek için 2013 yılında Marmara Lastik’ten ayrılarak, tek başına anonim bir şirket olarak kuruldu. 2013-2016 yılları arasında da sadece forklift akülerinin satışı, bakımı ve onarımı üzerine yoğunluk gösterirken 2016 yılı başı itibari ile ürün ve hizmet alanını genişletti” dedi.
ROCKET VE U.S BATTERY AKÜLERİ
2016 yılında Akümser Akü ailesine katıldığını ve o yıldan itibaren Akümser’in farklı akü gruplarını da bünyesine kattığına değinen Yılmaz Ünlü, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İnci Battery ve Exide aküleri ile 2013’ten bu yana forklift (traksiyoner) aküleri özelinde iş birliğimiz devam ediyor. 2016 yılında Akümser’e dahil olmamla birlikte İnci Grup ile anlaşma sağlayarak starter akü (otomotiv) tarafına da giriş yaptık ve İnci Grubu’nun satışı gerçekleştirdiği tüm otomotiv akülerinin Marmara Bölge bayiliğini üstlendik. Aynı tarihlerde U.S Battery ile bir anlaşma yaparak, markanın derin deşarj akülerinin Türkiye perakende dağıtıcısı olduk. 2017 yılının ortalarında ise Rocket markasıyla Türkiye yetkili distribütör anlaşması imzaladık ve Rocket markasının Türkiye’deki tek ithalatçısı olarak akülerin ithalatını gerçekleştirmeye başladık. 2017 yılından günümüze kadar aralıksız olarak Rocket ve U.S Battery markalarının derin deşarj akülerinin satışını ve pazarlamasını yürütüyoruz. Şu anda satış kapsamında Türkiye’nin tüm bölgelerine akü satışı gerçekleştiriyoruz. Akü bakım ve onarım noktasında da İstanbul ve çevre illerine hizmet sunuyoruz.”
DONANIM VE UZMANLIK
Rocket ve US Battery markalarını Türkiye’de en iyi şekilde temsil ettiklerine dikkat çeken Genel Müdür Yardımcısı Ünlü, satışını gerçekleştirdikleri iki markayla ilgili müşterilerden olumlu geri dönüşler aldıklarını söyledi. Yılmaz Ünlü, “US Battery, Avrupa’da pazar lideri, Türkiye’de ise ikinci sırada yer alan bir marka. Rocket’te dünyanın en büyük beş akü üreticisinden biri ve gücünü ispatlamış bir marka. Akümser Akü olarak biz de Türkiye’de Rocket markasının derin deşarj akülerinin satışını üstlendik. Akümser Akü, tek işi enerji olan bir şirket. 20 kişilik kadrosuyla sadece akü alanında faaliyet gösteriyor. Şu an 360 derece aküyle ilgili gelebilecek her türlü talebe cevap verebilecek donanım ve uzmanlığa sahibiz. Sahip olduğumuz markaları en iyi şekilde pazarda temsil ederek, müşterilerimizin tüm enerji ihtiyaçlarına çözüm sunuyoruz.”
“PLATFORM SEKTÖRÜ ROCKET’TEN MEMNUN”
Şu anda Rocket ve US Battery olmak üzere iki markayla platform sektörüne hizmet verdiklerini dile getiren Ünlü, “Uzun süredir Rocket markasının satışını yapıyoruz ve personel yükseltici kiralama sektöründe yer alan Fatih Vinç, Highlift platform, Ayhanlar Platform ve İstanbul Vinç olmak üzere önemli kiralama firmalarıyla çalışıyoruz. Bu müşterilerimizle Rocket markasını tanıştırdık ve şu anda ürünlerden çok memnunlar. Platform sektöründe daha çok 6 ve 12 volt aküler kullanılıyor ama büyük tüketim 6 volt akülerde. Rocket markasında müşterilerimizin taleplerine cevap verebilecek miktarda stoklarımız mevcut. Platform sektörüne hizmet vermesi amacıyla bir arkadaşımızı sadece platform üzerine odaklanması için istihdam ettik. Birkan Korkmaz belirli bölgelerde sürekli olarak müşteri ziyaretleri gerçekleştirerek, onların akü tarafındaki ihtiyaçlarına anında çözüm sunuyor” ifadelerini kullandı.
NEDEN AKÜMSER?
“Tek işi enerji olan bir şirketiz” ifadelerini kullanan Yılmaz Ünlü, müşterilerinin neden Akümser Akü’yü tercih etmesi gerektiğini şu sözlerle anlattı: “Yüzde 100 akü işi yapan bir enerji şirketiyiz. Tüm vizyonumuz bu yönde ilerliyor ve çalışmalarımızın tamamını buna göre programlıyoruz. Uzman bir ekibe sahibiz ve her talebe 24 saat içinde müdahale ediyoruz. Hem arıza bakım ve onarım tarafında hem de yeni ürün teslimatı noktasında çok hızlı hizmet verebiliyoruz.”
DERİN DEŞARJ AKÜLERİNİN DOĞRU KULLANIMI
Platform sektöründe kullanılan derin deşarj akülerinin düzenli olarak bakım yapılması gereken aküler olduğuna değinen Genel Müdür Yardımcısı Ünlü, derin deşarj akülerine düzenli olarak saf su ilavesi yapılması gerekiyor. Biz de tüm müşterilerimize bu konuda bilgi ve eğitim veriyoruz. Bu işlem sırasında aküye mutlaka şarjdan sonra su takviyesi yapılmalı. Şarjdan önce su takviyesi yapılırsa şarj esnasında su taşma yapabiliyor. Bu taşma da oksitlenmeye sebep oluyor dedi ve akülerin kullanım ömrüyle ilgili şunları ekledi: “Derin deşarj akülerinin bugün Avrupa’da 24 ayın üzerinde kullanım süreleri var. Türkiye’de ise bu süre ne yazık ki ortalama 14 ay. Akü kullanımında bazı hatalar yapılıyor. Örneğin; Yüzde 20 seviyelerine düşen, yani deşarj olmuş akülerin şarj edilmesi gerek. Ayrıca aküler tam şarj olmadan şarj kesilmemelidir. Fakat bu durum Türkiye doğru bir şekilde uygulanmıyor. Özellikle platformlar Türkiye’de daha çok kiralama sektöründe kullanıldığı ve operatörler yeterli bilgi sahibi olmadığı için şarj konularına pek özen gösterilmiyor. Makineyle çalışan kişiler, her müsait olduklarında akünün seviyesine bakmadan sürekli gelişi güzel şarj ediyorlar. Bu durumda akünün ömrünü kısaltıyor. Akümser Akü olarak akü ömürlerini uzatmak için müşterilerimize sürekli olarak eğitimler veriyoruz.”
“AKÜ BAKIMI EHLİYET GEREKTİREN BİR İŞ”
Akümser Akü olarak müşterilerine çözüm sunarken işlerinde son derece hassas ve profesyonel olduklarına dikkat çeken Yılmaz Ünlü, “Akümser Akü, yaptığı işle ilgili kanun çerçevesindeki tüm gereklilikleri sağlayan bir şirket. Hem üretici hem de kamuya karşı olan sorumluklarda tüm belgelere sahibiz. Akü sektörü aslında çok fazla bilinen bir sektör değil. Özellikle de endüstriyel tarafta forklift akülerine gerekli önem verilmiyor. Fakat traksiyoner akünün (forklift aküsünün) bakımını yapmak uzmanlık isteyen bir taraftan da ehliyet gerektiren bir iş. Etrafta merdiven altı diye tabir ettiğimiz bazı şirketler yer alıyor ve çok rekabetçi fiyatlarla gelişi güzel traksiyoner akü bakımı yapılıyor. Bu durum müşterilere düşük fiyattan dolayı cazip gelebiliyor ama bir taraftan da aküsünün başına neler geldiğini bilmiyor. Acaba aküdeki bozuk olan hücreler gerçekten değişti mi? Yoksa sadece silinip, temizlenip geri yerine mi takıldı? diye bir sürü yoruma açık alan var. O yüzden akü bakımının da uzman kişiler tarafından son derece hassasiyetle ve uygun bir ortamda bilinen şirketler tarafından yapılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. Müşteri yeni bir akü satın almaktansa neredeyse yeni akünün %10’u kadar bir bedelle mevcut aküyü bir süre daha kullanmaya devam edebiliyor. Traksiyoner akü fiyatları hayli yüksek olduğu için müşteriler bizimde yönlendirmemizle akü bakımı yaptırmaya sıcak bakıyor. Hem ekonomik hem de çevresel açıdan ciddi tasarruf sağlanmış oluyor” ifadelerini kullandı.
HEDEFLER…
Akümser Akü 2020 hedefleriyle ilgili de açıklamalarda bulunan Yılmaz Ünlü, “2017 ve 2018 yıllarında platform sektöründe kullanılan derin deşarj akülerinde önemli bir yol kat ettik. Hedeflerimize paralel olarak 2019 yılında da pazarın bir önceki yıla göre daralmasına rağmen büyüme gösterdik. 2020 yılında özellikle derin deşarj aküleri tarafında geçtiğimiz yıla oranla çok iddialı bir büyüme hedefi belirledik. Çünkü ürünlerimiz artık güçlerini ispatladı. Pazarın 2019 yılından daha iyi olacağını ön görüyoruz. Temkinli bir şekilde hedeflerimizi gerçekleştirmek için çalışacağız” dedi.