TAKSİM’DE YAPIMI DEVAM EDEN ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZI (AKM) PROJE’SINDE ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR. YÜZDE 80’İ TAMAMLANAN PROJEDE ÇÖZÜM ORTAĞI OLARAK YER ALAN BIGLIFT, 1 ADET 49 VE 2 ADET 53 METRELIK PLATFORMU İLE CAM MONTE, ISKELE KURULUMU VE KAYNAK ÇALIŞMALARINA DESTEK VERIYOR.
Türkiye’nin en büyük jumbo platform filosuna sahip olan BIGLIFT, önemli projelerde görev almaya devam ediyor. Son olarak İstanbul Taksim Meydanı’nda yapımına devam edilen Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Projesi’nde yer alan firma, sunduğu kiralama hizmeti ile projenin çözüm ortağı oldu. Proje kapsamında yüksekte yapılması gereken cam montalama, iskele kurulumu ve kaynak çalışmaları, BIGLIFT’ten kiralanan 3 adet araç üstü platformu ile sorunsuz bir şekilde gerçekleştiriliyor. Yaklaşık 5 aydır projede çözüm ortağı olarak çalıştıklarını ifade eden operatör Erdeniz Gökçe, projenin tamamlanması için yoğun olarak çalıştıklarını vurguladı. Gökçe, BIGLIFT’in iş güvenliği kurallarına oldukça önem verdiğini ve çalışmalarını titizlikle yürüttüğü için Türkiye’nin önemli projelerinde tercih edildiğinin altını çizdi.
PROJE KAPSAMINDA YAPILAN ÇALIŞMA
BIGLIFT’in projede üstlendiği çalışmalar hakkında bilgi veren operatör Erdeniz Gökçe,
“Cam montaj, iskele kurulumu ve diğer yüksekte yapılan çalışmalar için araçüstü platformlarımızla destek veriyoruz. Projenin bitimine az bir süre kaldı. Bu nedenle oldukça yoğun olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Projede 1 adet 49 ve 2 adet 53 metre olmak üzere toplam 3 adet araçüstü platform kullanıyoruz. Özellikle 53 metrelik platformlar, proje için oldukça kullanışlı. Makineyi orta alana kurarak çalışma yapılan tüm cepheyi yatay olarak 50 metreye kadar rahatlıkla tarayabiliyor” şeklinde belirtti.
ÖNCELİK İŞ GÜVENLİĞİ
BIGLIFT’in iş güvenliği ve sağlığı kuralları konusunda oldukça hassas olduğunu ifade eden Gökçe, “İş güvenliği ve çevre emniyeti konusunda çok hassasız. Bu konularda gerekli önlemleri aldıktan sonra çalışmalarımızı yürütüyoruz. İş güvenliğinde herhangi bir pürüz ya da belirsizlik durumunda ise asla çalışmaya geçmiyoruz ve sorunun giderilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Çalışma tamamlandıktan sonra projeye başlıyoruz” dedi.
“BIGLIFT TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE”
BIGLIFT’in Türkiye’nin birçok projesinde çözüm ortağı olarak görev aldığının altını çizen Gökçe, “Özellikle İstanbul’da hemen hemen her inşaat projesinde yer alıyoruz. Bunun sebebi ise projelerdeki performansı, verimi ve iş güvenliğine önem vermesidir. Bu bağlamda BIGLIFT ailesi olarak 2021 yılında da önemli projelerde yer almaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
“BİGLİFT İLE EFEKTİF BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORUZ”
Projede BIGLIFT’in önemli çözüm ortaklarından biri olduğunu belirten İş Güvenliği ve Kalite Uzmanı Onur Acar, “Proje kapsamındaki yaptığımız çalışmaların bir çoğunda personelimizin yükseklerde çalışması gerekiyor. Bu bağlamda BIGLIFT bizim en önemli çözüm ortaklarımızdan biri olarak öne çıkıyor. İş güvenliği anlamında BIGLIFT sorunsuz bir çalışma yürütüyor. Şu ana kadar hiç sorun yaşamadık. Firmamızın diğer yetkili personeli BIGLIFT ile bir sorun yaşamadı. Bununla birlikte verimli ve efektif bir çalışma yürüyoruz. BIGLIFT ailesine teşekkür ederiz” dedi.
AKM PROJESİ’NİN DETAYLARI
AKM’de 48 bin 705 metrekare büyüklüğünde 4 bodrum, zemin ve 9 kattan oluşan 2 bin 40 kişi kapasiteli opera salonu, 16 bin 228 metrekare büyüklüğünde 4 bodrum, zemin ve 5 kattan oluşan 805 kişilik bir tiyatro salonu, buralara ait sahne, kulis odaları, fuaye alanları, atölye ve depo alanları, bale çalışma salonları, solist ve orkestra çalışma odaları, kayıt stüdyosu ve prova salonları, sanat galerileri, sergi salonları ve millet kıraathaneleri yer alacak. Ayrıca AKM projenin içerisinde yer alan Kültür Sokağı’nda sanat galerisi, restoran, kafe, kitap kafe, çocuk sanat merkezi, müzik platformu, kütüphane, tasarım dükkanı ve çok amaçlı salon da bulunacak. Binanın cephe tasarımında gün ışığından maksimum verim alınması hedeflenirken, çevreci bir anlayışla tasarlanan yeşil çatı sistemi, en son teknoloji kullanılarak hazırlanan sahne mekaniği sistemleri, dünyaca ünlü akustik tasarımcıların katkılarıyla şekillenen salonlar ve prova odaları projenin önemli özellikleri arasında yer alacak.