Ana Sayfa Başyazılar YİNE YENİDEN BİR ÜMİT İLE

YİNE YENİDEN BİR ÜMİT İLE

19 views

Platformder Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildikten sonra, derneğimizin yayın organı olan dergimizde, her yılın sonunda ve her yılın başında hep bir temenni ile yazılarımı yazmaya çalışmaya gayret gösterdim. Ancak, dünya olarak öyle bir zaman diliminden geçiyoruz ki, ancak filmlere konu olabilecek türden. Her şey tam düzlüğe çıktı derken, 2022 yılında sektör olarak yaşadığımız olağanüstü büyümenin yansımalarını 2023 yılında da göreceğimizi dile getirirken, ülke olarak iki büyük deprem ile büyük bir afeti yaşadık.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüklerinde meydana gelen depremler ile, maalesef 10 ilde yıkıcı hasarlar meydana geldi. Ülke olarak, aynı gün içerisinde iki büyük depremi yaşadık. Birçok bilim insanı bu depremler için “Son 100 yıldaki En Büyük 2. Deprem” ifadesini kullandılar. Bu vesile ile tekrardan, depremde vefat edenlere Yüce Allahtan Rahmet, Yakınlarına Başsağlığı ve Yaralılarımıza Acil Şifalar Diliyoruz.

Deprem sonrası Platformder olarak bizler ile irtibata geçen tüm kamu otoriteleriyle çalışma fırsatı bulduk, taleplerini karşılama konusunda elimizden geleni yapmaya çalıştık. Diğer taraftan, deprem bölgesine giden başta vinçler olmak üzere tüm iş makinalarının akaryakıt ihtiyaçlarını karşılamak adına bir tanker gönderdik. Akaryakıt desteği konusunda yardımlarını esirgemeyen tüm sektör temsilcilerine ve bireysel destek olanlara teşekkürlerimizi sunarız.

Platformdergi, 2023 yılı ile birlikte artık A4 Medya ile birlikte çıkarılacaktır. Bu konuda zaten daha önce sektör paydaşlarımıza gerekli bilgilendirmeyi yapmıştık. Sektörün Yükselen Sesi olan dergimiz, dolu dolu içeriği ile yine sizlerin istifadesine dijital olarak sunulacaktır.

Personel Yükseltici Platform Sektörü; 2022 yılını bir önceki yıla göre rekor büyüme ile kapattı. %70 in üzerinde bir büyüme ile 2022 yılı satışları toplamda 3.500 adetlere ulaşmış bulunmaktadır. Toplam satış içerisinde yerli üretim payı %35 olarak gerçekleşirken, son kullanıcıya satış oranı ise %40 civarında gerçekleşmiş bulunmaktadır. Bu rakamlar ile pazarda toplam makine sayısı, son kullanıcı da dahil olmak üzere, 23.000 adetlere ulaşmıştır diyebiliriz.

Yeni yıl ile birlikte Kendinden Yürüyüşlü Personel Yükseltici Platform Ürün Grubunun; 8428.90.90.90.11, 8428.90.90.90.12 ve 8428.90.90.90.19 GTİP’leri 2023 yılı Gümrük Tarife Cetveli ’nde kapanarak, 8428.90.90.90.00 şeklinde tekrar değişmiştir. Yine 2023 yılında Avrupa Birliği sınıflandırma kararı ile; Eklemli Platformların GTİP Numarasında bir değişiklik olmuş ve 8427.10 ve 8427.20’den işlem görmesi kararı alınmıştır. Bu konuda gerekli itirazlarımızı yaparak, görüş ve taleplerimizi Ticaret Bakan Yardımcımız Sayın Rıza Tuna TURAGAY ile toplantıda dile getirdik. Ayrıca sektörümüzün Avrupa’da bulunan çatı organizasyonlarına da bilgi vererek talebimizi ilettik.

Görünen o ki, 2023 yılı bizler için zorlu ve bir o kadar da yoğun geçecek. Fırsat buldukça üyelerimizi ziyaret ederek, kendilerinin taleplerini dinlemeye çalışacağız. İbn-i Haldun “Coğrafya kaderdir” der. İnsanoğlu kaderi kendi elleriyle yazıyor oysaki. Sınırları kendi çiziyor. Umarım bundan sonra, Yine Yeniden Bir Ümit İle, yazacağımız kader; bizleri Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği Muasır Medeniyet Seviyesine topyekun ulaştırabilir.

Saruhan GÜNAYDIN
Yönetim Kurulu Başkanı