Ana Sayfa Başyazılar YENİ BİR YIL VE ÜMİTLERİMİZ

YENİ BİR YIL VE ÜMİTLERİMİZ

4 views

Yeni bir yıla girerken, bizim için daha iyi olduğuna inandığımız birtakım kararlar alırız. Bu kararları alırken bile kendimizi iyi hissederiz. Ancak araştırmalar bu kararların çok azını gerçekten yerine getirdiğimizi söylüyor. Bunun en önemli iki sebebi vardır. Gerçekleştirmesi fazlasıyla zor kararlar almamız ve bu kararları uygulayacak insan kaynaklarının yeterli olmaması. Aslında baktığımızda bu iki sebebin tek ortak paydası var, o da insan!
Durum böyle olunca aklıma gelen kısa ama bir o kadar da eğitici hikâyeyi sizler ile bu yazımda paylaşmak istedim.
“Adam bir hafta yoğun bir şekilde çalıştıktan sonra pazar sabahı kalktığında bütün haftanın yorgunluğunu çıkarmak için eline gazetesini aldı ve bütün gün miskinlik yapıp evde oturacağını düşündü. Tam bunları düşünürken oğlu koşarak geldi ve sinemaya ne zaman gideceklerini sordu. Baba oğluna söz vermişti, onu bu hafta sonu sinemaya götürecekti ama hiç dışarıya çıkmak istemediğinden bir bahane uydurması gerekiyordu.
Gözüne gazetenin promosyon olarak dağıttığı dünya haritası ilişti. Önce dünya haritasını küçük parçalara ayırdı ve oğluna, “Eğer bu haritayı düzeltebilirsen seni sinemaya götüreceğim,” dedi. Bir yandan da “Oh be! Kurtuldum, en iyi coğrafya profesörünü bile getirsen bu haritayı akşama kadar düzeltemez,” diye düşündü.
Aradan on dakika geçtikten sonra oğlu babasının yanına koşarak geldi ve “Baba, haritayı düzelttim artık sinemaya gidebiliriz,” dedi. Adam önce inanamadı ve görmek istedi. Gördüğünde de hâlen hayretler içindeydi ve bunu nasıl yaptığını sordu oğluna. Çocuk, “Bana verdiğin haritanın arkasında bir insan vardı. İnsanı düzelttiğim zaman dünya kendiliğinden düzelmişti,” dedi.”
Kıssadan Hisse; İnsandır dünyaya şekil veren, insandır dünyayı çirkinleştiren yahut güzelleştiren ve elbet yine insandır dünyayı yerinden oynatan. İnsan güzelleşince hayat güzelleşir, dünya da yaşanır hâle gelir.

Personel Yükseltici Platform Sektörü Büyümeye Devam Ediyor
2013 yılında yapılan yasal mevzuat ile hızlı bir büyüme trendine giren personel yükseltici platform sektörü, 2021 yılı sonu itibariyle %500 lük bir büyüme göstermiştir. Ülkemizde inşaat sektöründe yüksekten düşme iş kazalarında ölüm oranı 2013 yılında %48 iken, 2020 yılı itibariyle %36’ya kadar düşmüştür. Bu düşüşte yasal düzenlemelerin yanı sıra personel yükseltici platformların katkısı azımsanmayacak kadar fazladır.
Covid 19 salgını ve bu salgın ile birlikte tüm dünyada etkili olan ekonomik durum nedeniyle belirsizlik havasının hâkim olduğu durum, ülkemizde personel yükseltici platform kiralama sektöründe kalıcı bir iz bırakmadığı görülmektedir. Kiralama firmaları artan talebe göre operasyonları büyütmek, kullanım oranlarını eski haline getirmek ve daha mütevazi bir büyümeyi tercih etme yoluna gitmişlerdir.
5 yılı gibi uzun bir aradan sonra Komatek Fuarı, 9-13 Mart 2022 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilecektir. Bizler de Platformder olarak Kirala Türkiye Fuarı ile eşzamanlı olarak destek veriyor olacağız. Tüm sektör paydaşlarını fuarımıza bekliyoruz.
2022 yılında sektör adına yapılacak birçok faaliyetimiz olacaktır. Pandemi koşullarının elverdiği ölçüde yapmayı planlıyoruz.
Gelişmekte olan ülkemizde, önümüzdeki yıllarda yapılacak yatırımlarda personel yükseltici platformlar projelerin kısa süre içerisinde güvenli bir şekilde bitirilmesinde önemli rol üstlenmeye devam edecektir. Tüm talepleri profesyonelce karşılayabilen, kullanıcı eğitimlerine önem veren, müşteriyi doğru yönlendirebilen ve servis hizmetini aksatmadan yapabilen kurumsal kiralama firmaları ile sektör doğru bir gelişim gösterebilecektir.

Saruhan Günaydın
Yönetim Kurulu Başkanı